James D.
12.05.14,09:04
ahojte,
chcem sa spýtať, aké máte skúsenosti s lepením obkladu na pôvodný obklad?
Ide o kuchyňu, kde je obklad v pôvodnom stave lepený ešte cementom, čo drží asi "večnosť". Majstri mi ponúkajú možnosť nalepenia na to, vraj obitie a vyrovnanie podkladu by bolo veľmi prácne....
ďakujem.
Mila123
12.05.14,07:07
osobná skúsenosť ? žiadna......
ja by som v žiadnom prípade nesúhlasila s lepením obkladu na obklad.....
keď sa práca robí, tak nie na jednu sezónu, ale na pár rokov (aspoň 10 )....
a neverím, že by obklad držal zalepený na obklade......
Chobot
12.05.14,07:27
Môže to držať aj keď nalepia na to nový obklad. Je to len pohodlnosť majstrov, ktorí nechcú mať s tým toľko roboty.

Je to pre teba síce nákladnejšie, ale nedal by som sa na to nahovoriť. Je to taká "cigánska" práca (dúfam, že ma nikto neobviní z rasizmu... :D ). Sú s tým spojené nevýhody - zmenšíš si priestor o ten centimeter a keď náhodou budeš chcieť niečo vŕtať (napr. pripevniť poličku pod linku alebo závestný systém) bude to oveľa ťažšie dostať sa cez 2 vrstvy obkladu.

Radšej zaplať to obitie a vyrovnanie. Nie je to až tak prácne, len si to chcú majstri zjednodušiť. Obitie vrtacím kladivom zaberie ani nie pol hodinu a vyrovnanie možno hodinu.
jslancik
12.05.14,07:34
skús pozisťovať viac dôvodov, prečo to nechcú robiť. A čo znamená "veľmi prácne".

Ak by to DOBRE nalepili na obklad, tak by nemal byť problém (ak tento samozrejme drží ako píšeš). Za určitých okolností to môže držať lepšie ako na po obití starého obkladu. Obitím sa porušia existujúce štruktúry a súčasné materiály sa väčšinou nedajú porovnávať so "starými". Naopak, lepidlo určené na lepenie na obklady je špeciálne, "mocné".

Osobne by som sa toho nebál. Ale musel by som si to spraviť sám, aby si majstri niečo nezjednodušili. Napr. aby použili kvalitné lepidlo určené na to, nie nejaký Baumit Basic...
robo197
12.05.14,16:57
Chobot, dam ti za pravdu v tom, že to je pohodlnejšie pre majstrov.

Ale ja som už dal preč staré dlažby, to drží poriadne, a dokonca v celku ani náhodou sa ti nepodarí odlupnuť ako terajšie dlažby.Sa to láme na viac častí, ako sklo, a kusky zostanú v cemente .(v lepidle)Lebo volakedy nepouzivali hrebeň,bolo to podliate.

Ale ak je možnost odporučam odstrániť staré, vyrovnať, a vieš že je nové...
Darina1234
12.05.14,17:03
no ja momentalne teda majstri mi obkladaju staru kupeknu a veru vsetko dali dole a rovnali steny, ked bude hotove dam foto, naozaj pekna praca, takze da sa, ked sa chce
lapejko
12.05.14,17:52
nie je problém lepiť na obklad, treba ho trochu zdrsniť, použiť adhézny mostík a kvalitné flexibilné lepidlo, ktoré je na to určené, napr. Ceresit CM 16 - 17, oplatí sa to iba v prípade, že pôvodný obklad nie je krivý...
lapejko
12.05.14,18:19
ale drží...jak sviňa, chce to ale dobrý materiál a postup.