domacnost
06.04.06,17:30
SZČO si nakúpil stravovacie poukážky. Tieto stravovacie poukážky v akom množstve môže použiť v týždni. Musí použiť len 5 stravov.poukážok v pracovnom týždni? Alebo stravovaciu poukážku môže použiť aj cez víkend ked pracujem sám pre seba?
Tweety
06.04.06,15:32
SZČO si nakúpil stravovacie poukážky. Tieto stravovacie poukážky v akom množstve môže použiť v týždni. Musí použiť len 5 stravov.poukážok v pracovnom týždni? Alebo stravovaciu poukážku môže použiť aj cez víkend ked pracujem sám pre seba? SZČO má taký istý nárok na stravenku, ako zamestnanec v PP, za odpracované dni..
mercy
06.04.06,15:34
my sme sa o tom bavili, lebo mam jedneho taxikara. ked vykaze v tom dni nejaku pracovnu cinnost, moze si podla mna uplatnit stravny listok. ved ma narok za kazdy odpracovany den. takze ked bude jazdit 30 dni v mesiaci a uvedie mi to vo vykaze, tak mu uznam 30 gastro-listkov...
alebo sa mylim???
ondrejvla
06.04.06,15:47
Ak máš dôkaz o tom, že pracoval 30 dní, napr.príjmy za 30 dní, tak nemáš dôvod mu nedať za každý odpracovaný deň.

A čo potom lekári - len tak ma napadlo, cez deň v ambulancii, v noci pohotovosť a ráno opäť v ambulancii, a to je skutočne tak, aký počet by sme dali im? No, možno sa pán premiér vyhrabe zo spodu tých plášťov a niečo im pridá aj na stravnom...
domacnost
06.04.06,15:55
Ak máš dôkaz o tom, že pracoval 30 dní, napr.príjmy za 30 dní, tak nemáš dôvod mu nedať za každý odpracovaný deň.

A čo potom lekári - len tak ma napadlo, cez deň v ambulancii, v noci pohotovosť a ráno opäť v ambulancii, a to je skutočne tak, aký počet by sme dali im? No, možno sa pán premiér vyhrabe zo spodu tých plášťov a niečo im pridá aj na stravnom...

Ako teda dokáže SZČO , že pracoval aj cez víkend? Napr. bude pracovať na materiály, ktorý postupne opracúva a môže ho predať aj o týžden neskôr a príjem bude až o týždeň kedy ho predá. Ako to dokázať? Myslela som , že v zákone je len za pracovné odpracované dni.
Tweety
06.04.06,15:56
Ako teda dokáže SZČO , že pracoval aj cez víkend? Napr. bude pracovať na materiály, ktorý postupne opracúva a môže ho predať aj o týžden neskôr a príjem bude až o týždeň kedy ho predá. Ako to dokázať? Myslela som , že v zákone je len za pracovné odpracované dni. Presne tak je to myslené.
domacnost
06.04.06,15:57
my sme sa o tom bavili, lebo mam jedneho taxikara. ked vykaze v tom dni nejaku pracovnu cinnost, moze si podla mna uplatnit stravny listok. ved ma narok za kazdy odpracovany den. takze ked bude jazdit 30 dni v mesiaci a uvedie mi to vo vykaze, tak mu uznam 30 gastro-listkov...
alebo sa mylim???

Presne o tento systém mi ide, akurát sa nejedná o taxikára.
domacnost
06.04.06,15:59
Presne tak je to myslené.

Majka myslené to môže byť tak, aj ja si to myslím, len mi vŕta v hlave červík pretože v zákone je napísané za odpracované dni a nie za pracovné odpracované dni. Tak a teraz , ako to dokázať?
Tweety
06.04.06,16:02
Majka myslené to môže byť tak, aj ja si to myslím, len mi vŕta v hlave červík pretože v zákone je napísané za odpracované dni a nie za pracovné odpracované dni. Tak a teraz , ako to dokázať? Možno ani tí, čo písali zákon, celkom tomu nechápali. Veď napr. ak odpracuje za jedeň deň 12 hodín, môže podľa ZP zamestnanec dostať stravenku, tak potom má na ňu nárok aj SZČO.
domacnost
06.04.06,16:09
Majka prosím ťa pomôž, mne sa teraz hlavne jedná o víkendy, nebudú s tým nejaké problémy, ak si uplatní stravov.poukážku aj cez víkend? Ja si myslím, že by s tým nemali byť problémy, pretože ak ide SZČO na služ.cestu tiež má nárok na diéty a nie je v zákone zakázané a hlavne stanovené v ktoré dni môže alebo nemôže chodiť na SC. Samozrejmosťou je , že chodia aj zamestnanci alebo SZČO aj cez víkendy na SC. Neviete niekto či existuje k takémuto prípadu nejaké stanovisko z DRSR?
Tweety
06.04.06,16:14
Majka prosím ťa pomôž, mne sa teraz hlavne jedná o víkendy, nebudú s tým nejaké problémy, ak si uplatní stravov.poukážku aj cez víkend? Ja si myslím, že by s tým nemali byť problémy, pretože ak ide SZČO na služ.cestu tiež má nárok na diéty a nie je v zákone zakázané a hlavne stanovené v ktoré dni môže alebo nemôže chodiť na SC. Samozrejmosťou je , že chodia aj zamestnanci alebo SZČO aj cez víkendy na SC. Neviete niekto či existuje k takémuto prípadu nejaké stanovisko z DRSR? Marí sa mi, že som to dokonca aj vytlačila, pozriem zajtra v práci, alebo skúsim pozrieť na www.drsr.sk.
domacnost
06.04.06,16:21
Ďakujem a budem čakať.
Zita5
06.04.06,16:28
Majka prosím ťa pomôž, mne sa teraz hlavne jedná o víkendy, nebudú s tým nejaké problémy, ak si uplatní stravov.poukážku aj cez víkend? Ja si myslím, že by s tým nemali byť problémy, pretože ak ide SZČO na služ.cestu tiež má nárok na diéty a nie je v zákone zakázané a hlavne stanovené v ktoré dni môže alebo nemôže chodiť na SC. Samozrejmosťou je , že chodia aj zamestnanci alebo SZČO aj cez víkendy na SC. Neviete niekto či existuje k takémuto prípadu nejaké stanovisko z DRSR?

Zatiaľ usmernenie nie je , mám jeden materiál v práci , zajtra Ti ho môžem poslať, ohľadne stravovacích poukážok .
Bude s tým dokazovaním problém , lebo jedine čo môže si SZČO podľa mňa viesť , tak určitú evidenciu dochádzky a tým potom preukázať nárokovateľnosť SP.

Inak kľudne mu môžeš uplatniť do výdavkov aj sobotu aj nedeľu pokiaľ vyvíjajú podnikateľskú činnosť .Podľa môjho názoru väčšinou podnikatelia nemajú voľný víkend , a ak áno tak možno to je sviatok aj pre ich rodinu .
Johanka
06.04.06,16:36
... a keďže je to pre naše rodiny sviatok, mali by sme mať nárok aj na tortu :D .
Muška
06.04.06,16:37
Nárok na stravné pre živnostníkov
- zákon o dani z príjmov
(§ 19 ods. 2 písm. p) a § 21 ods. 1 písm. i))
výdavky na stravovanie vynaložené SZČO za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške pre zamestnancov podľa:
- Zákonníka práce
domacnost
06.04.06,16:40
Zatiaľ usmernenie nie je , mám jeden materiál v práci , zajtra Ti ho môžem poslať, ohľadne stravovacích poukážok .
Bude s tým dokazovaním problém , lebo jedine čo môže si SZČO podľa mňa viesť , tak určitú evidenciu dochádzky a tým potom preukázať nárokovateľnosť SP.

Inak kľudne mu môžeš uplatniť do výdavkov aj sobotu aj nedeľu pokiaľ vyvíjajú podnikateľskú činnosť .Podľa môjho názoru väčšinou podnikatelia nemajú voľný víkend , a ak áno tak možno to je sviatok aj pre ich rodinu .

Zitka ďakujem, že si zareagovala a potešila si ma tým, že máš aj materiál. Budem čakať. Hm, ak sa jedná len o evidenciu dochádzky to je najmänší problém, ved takúto evidenciu si môže každý zhotoviť len tak, aj taký ktorý nepracujú, ale akože pracujú. Podľa mňa je to zbytočné, ale ked bude treba tak evidencia sa stane samozrejmosťou. :rolleyes:
domacnost
06.04.06,16:43
Nárok na stravné pre živnostníkov
- zákon o dani z príjmov
(§ 19 ods. 2 písm. p) a § 21 ods. 1 písm. i))
výdavky na stravovanie vynaložené SZČO za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške pre zamestnancov podľa:
- Zákonníka práce

Muška nemám pri sebe zákon môžeš mi to laicky vesvetliť a to hlavne vetu za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške pre zamestnancov podľa ZP.
Johanka
06.04.06,16:59
Keď nemáš pri sebe zákony, nakukni na hlavnú stránku Porady (to sa tuším aj rýmuje :D ), tam sú všetky potrebné.
Zita5
06.04.06,17:04
Zita5
06.04.06,17:08
evina
06.04.06,19:13
Pripájam link, ktorý som našla k tejto problematike. Čo sa týka počtu odpracovaných hodín, resp. dní prikláňam sa k tomu, čo je písané v príspevku:

http://www.gastropass.sk/zivnostnici/doc/Pravna_norma.pdf
Muška
06.04.06,19:17
Muška nemám pri sebe zákon môžeš mi to laicky vesvetliť a to hlavne vetu za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške pre zamestnancov podľa ZP.
Evinka pripojila to čo som tým rozsahom myslela.
Zita5
06.04.06,19:18
Mne osobne sa tam nepáči tých 247 dní , ktoré doporučujú ..... s tým nemôžem súhlasiť .....
evina
06.04.06,19:19
Mne osobne sa tam nepáči tých 247 dní , ktoré doporučujú ..... s tým nemôžem súhlasiť .....

Ale hovorí o tom Zákonník práce...
Zita5
06.04.06,19:29
To potom znamená , že ak niekto skutočne pracuje aj každý víkend nemá nárok na stravné ...čiže stravnú poukážku .Viem že sa nejedná o veľkú sumu a je v tomto prípade nepodstatná , ale sú potom určité vrstvy SZČO škodné.:rolleyes:
evina
06.04.06,19:36
To potom znamená , že ak niekto skutočne pracuje aj každý víkend nemá nárok na stravné ...čiže stravnú poukážku .Viem že sa nejedná o veľkú sumu a je v tomto prípade nepodstatná , ale sú potom určité vrstvy SZČO škodné.:rolleyes:
Myslím, že práve novela tohto paragrafu ako tak zrovnoprávnila SZČO so zamestnancami v tejto oblasti. Zamestnanec tiež veľakrát pracuje v sobotu a v nedeľu /nemyslím tým teraz nepretržité prevádzky a pod./ a....
Uvediem taký zaujímavý paragraf zo zákonníka práce:

§ 93

Nepretržitý odpočinok v týždni
1/ Zamestnávateľ je povinný rozvrhnúť pracovný čas tak, aby zamestnanec mal raz za týždeň dva po sebe nasledujúce dni nepretržitého odpočinku, ktoré musia pripadať na sobotu a nedeľu alebo na nedeľu a pondelok.

A v tomto prípade sa to týka aj SZČO.

SZČO nikto v sobotu a v nedeľu neprikazuje pracovať, pracuje dobrovoľne aj keď....

Tu ide totiž o staré známe v zákonoch nehľadaj logiku....
P.S. Som si istá, že v takomto prípade by si všetci živnostníci vykazovali v týždni odpracovaných 7 dní, a to by zas mohli namietať diskrimináciu zamestnanci :)
KEJKA
06.04.06,19:36
ani SZČO zasa nerobí 360 dní v roku. Ak pracuje v SO-NE, zasa si urobí voľno iný deň. Aj ked veľa je takých čomakajú. ... ale dokedy? človek potrebuje oddych.
Zita5
06.04.06,19:47
Myslím, že práve novela tohto paragrafu ako tak zrovnoprávnila SZČO so zamestnancami v tejto oblasti. Zamestnanec tiež veľakrát pracuje v sobotu a v nedeľu /nemyslím tým teraz nepretržité prevádzky a pod./ a....
Uvediem taký zaujímavý paragraf zo zákonníka práce:


§ 93


Nepretržitý odpočinok v týždni

1/ Zamestnávateľ je povinný rozvrhnúť pracovný čas tak, aby zamestnanec mal raz za týždeň dva po sebe nasledujúce dni nepretržitého odpočinku, ktoré musia pripadať na sobotu a nedeľu alebo na nedeľu a pondelok.

A v tomto prípade sa to týka aj SZČO.

SZČO nikto v sobotu a v nedeľu neprikazuje pracovať, pracuje dobrovoľne aj keď....

Tu ide totiž o staré známe v zákonoch nehľadaj logiku....
P.S. Som si istá, že v takomto prípade by si všetci živnostníci vykazovali v týždni odpracovaných 7 dní, a to by zas mohli namietať diskrimináciu zamestnanci :)

No nie všetci , pretože sú prípady kedy pracuje SZČO spolu so zamestnancom ......nedá sa vylúčiť aj taký prípad ...ale to je skutočne len o tej logike , inak to nevidím .

A niet sa čo čudovať ....aj keď .............ono je to postavené na hlavu , to radšej nemuseli nič schvalovať pre živnostníkov , lebo nevidím v tom pomoc , ale zasa len určité znenia paragrafov ...a komu sa bude chcieť naťahovať s DK .Ach ......:) Mám na to všetko svoj názor ...;)
Zita5
06.04.06,19:48
ani SZČO zasa nerobí 360 dní v roku. Ak pracuje v SO-NE, zasa si urobí voľno iný deň. Aj ked veľa je takých čomakajú. ... ale dokedy? človek potrebuje oddych.

Lida netvrdím že robí 365 dní ...ale 300 dní môže bez nadsázky pracovať a poznáme určite aj takých .:)
evina
06.04.06,19:51
No nie všetci , pretože sú prípady kedy pracuje SZČO spolu so zamestnancom ......nedá sa vylúčiť aj taký prípad ...ale to je skutočne len o tej logike , inak to nevidím .

A niet sa čo čudovať ....aj keď .............ono je to postavené na hlavu , to radšej nemuseli nič schvalovať pre živnostníkov , lebo nevidím v tom pomoc , ale zasa len určité znenia paragrafov ...a komu sa bude chcieť naťahovať s DK .Ach ......:) Mám na to všetko svoj názor ...;)

Zitka,schválili nám 5 dní, aj to je niečo :)
Odľahčím teraz trochu:), ale podľa toho by sme my napr. v marci museli denne dostať aspoň štyri stravné poukážky:D /a to posledné dni moje chúďa dieťa nemalo ani poriadnu večeru.../
Zita5
06.04.06,19:56
Zitka,schválili nám 5 dní, aj to je niečo :)
Odľahčím teraz trochu:), ale podľa toho by sme my napr. v marci museli denne dostať aspoň štyri stravné poukážky:D /a to posledné dni moje chúďa dieťa nemalo ani poriadnu večeru.../

evina aspoň niečo pozitívne , zasmiala som sa .....na tie 4 ks denne ....:p a to o tej večeri Ti verím ......;)Inak Ti ďakujem za debatu....
Muška
06.04.06,20:00
No baby , nejaká som hladná :eek:
Nemáte jeden voľný stravný lístok ??? :D
duficek
06.04.06,21:08
v prevadzke zivnostnika kde sa pracuje 7,5 hodiny denne a v pondelok a v sobotu po 5 hodin, je myslim narok na 6 stravnych listkov na tyzden/clovek nie?
zivnostnik pracuje subezne so zamestnancami...
domacnost
07.04.06,03:39
všetkým vám ďakujem , takže len pracovné dni, hm škoda.:)
Zita5
07.04.06,05:05
v prevadzke zivnostnika kde sa pracuje 7,5 hodiny denne a v pondelok a v sobotu po 5 hodin, je myslim narok na 6 stravnych listkov na tyzden/clovek nie?
zivnostnik pracuje subezne so zamestnancami...

dufíček , každý bude aj tak konať podľa svojich vedomostí a schopností , budú určite prípady , ktoré si dajú ten stravný lístok aj sobotu ....ale treba mať argumenty pri kontrole ......a myslím že o tie núdza medzi SZČO nebude .....:)

Napríklad ja robím účto jednej SZČO , ktorá má otvorené aj SO aj NE od 6,00 do 15,00 hod predáva si sám......je bez zamestnanca . Argumentom je už len Kniha registračnej pokladne- denná uzávierka ........... tak že chop sa svojho rozumu , ale zároveň nezabúdaj na zákon .
Myslím , že ani taký živnostník ,ktorý má potraviny a predáva si sám cez SO - aj NE bude mať argumenty .........a kopec ďalších profesií


Idem napísať dotaz na ÚDR SR a potom to prilepím ........;)
EPk
07.04.06,08:42
A čo tak poľnohospodári? Keď chová dobytok, musí ho ísť nakŕmiť a podojiť každý deň, alebo nie?
duficek
07.04.06,08:49
Idem napísať dotaz na ÚDR SR a potom to prilepím ........;)
super, som zvedavy na odpoved
Zita5
07.04.06,08:50
super, som zvedavy na odpoved

Už som to dnes poslala ....aj ja som zvedavá:)
Zita5
22.04.06,06:45
TU je odpoveď z UDRSR , okrem iného na otázku aká evidencia by sa mala viesť na preukázanie nároku neodpovedali vôbec .:)
Vypadá to tak , že tá sobota by aj mohla byť .

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Daňové riaditeľstvo SR v Banskej Bystrici k Vášmu podaniu vo veci výdavkov na stravné v súlade so zákonom č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov /ďalej len ?zákon o dani z príjmov?/ uvádza nasledovné:

Daňovník, ktorý je fyzickou osobou a dosahuje príjmy z podnikania (§ 6 ods.1) alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti (§ 6 ods.2) môže podľa § 19 ods.2 písm. p) zákona uplatniť výdavky (náklady) na stravovanie, a to za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške ustanovenej pre zamestnancov podľa osobitného predpisu (v súlade so Zákonníkom práce a zákonom č.283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov). Ide o výdavok, ktorý je uznaným daňovým výdavkom, a to v limitovanej výške, pričom výšku tohto výdavku limituje Zákonník práce (rozsah pracovného času) a zákon o cestovných náhradách (výšku limitu).
Výdavky vynaložené na stravovanie v súlade s cit. zákonným ustanovením je daňovník povinný preukázať (preukazuje stravné napr. zakúpením stravných lístkov, príp. aj preukázateľným dokladom z reštauračného zariadenia), to znamená, že nejde o uplatnenie paušálnych náhrad.
Takýto daňovník má teda nárok na príspevok na stravovanie za rovnakých podmienok ako zamestnanci t.j. vo výške 55% stravného pri pracovnej ceste trvajúcej 5 ? 12 hodín, čo v súčasnosti predstavuje 55% zo sumy 89 Sk, t.j. 48,95 Sk. (v súlade s Opatrením Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR č.615/2005 Z. z., ktorým bola upravená výška súm stravného); teda 48,95 Sk je maximálna suma, ktorú je možné uplatniť v daňových výdavkoch.
Výdavok na stravovanie podľa § 19 ods.2 písm. p) zákona o dani z príjmov sa uplatní za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac však v rozsahu podľa Zákonníka práce. Rozsah pracovného času podľa § 85 Zákonníka práce je najviac 40 hodín týždenne, pričom pracovný čas vrátane práce nadčas je najviac 48 hodín týždenne (pri rešpektovaní nepretržitého odpočinku podľa § 93 Zákonníka práce, a to 2 dni, resp. min. 1 deň nepretržitého odpočinku v prac. týždni).
duficek
22.04.06,08:48
vdaka zitka
Zita5
22.04.06,08:49
vdaka zitka

Nie je zač .:)
evina
22.04.06,11:50
Rozsah pracovného času podľa § 85 Zákonníka práce je najviac 40 hodín týždenne, pričom pracovný čas vrátane práce nadčas je najviac 48 hodín týždenne (pri rešpektovaní nepretržitého odpočinku podľa § 93 Zákonníka práce, a to 2 dni, resp. min. 1 deň nepretržitého odpočinku v prac. týždni).[/quote]

Zitka ďakujeme za stanovisko. Podľa môjho názor však potvrdzuje to, čo sme v globále tvrdili v predchádzajúcich príspevkoch. Tie nadčasové hodiny a min. 1 deň nepretržitého odpočinku sa dajú aplikovať podľa mňa vo výnimočných prípadoch, ak to vyžaduje prevádzka danej firmy, nie na každú sobotu..... To, že pracujem v sobotu, lebo nestíham, resp. chcem vyrobiť viac a teda pracovať aj v sobotu za účelom zvýšenia zisku nepatria k týmto podmienkam....bude sa to skôr týkať rôznych obchodných, reštauračných a iných pod. zariadení...

§ 93 Zákonníka práce:
3/ Ak z prevádzkových dôvodov nemožno rozvrhnúť pracovný čas podľa odsekov 1 a 2, môže zamestnávateľ po prerokovaní so zástupcami zamestnancov alebo po dohode so zamestnancom starším ako 18 rokov rozvrhnúť pracovný čas tak, aby zamestnanec mal raz za týždeň najmenej 24 hodín nepretržitého odpočinku, ktorý by mal pripadnúť na nedeľu.
Melnick
12.12.06,21:24
Zitka,schválili nám 5 dní, aj to je niečo :)
Odľahčím teraz trochu:), ale podľa toho by sme my napr. v marci museli denne dostať aspoň štyri stravné poukážky:D /a to posledné dni moje chúďa dieťa nemalo ani poriadnu večeru.../
A verím,že v marci 2007 si to chúďa tiež poriadne nezavečeria.mimotemy Čo tak žiadať v tieto dni SL aj pre členov rodiny všetkých účtovníkov????


A pripájam aj link od eviny:
http://www.gastropass.sk/zivnostnici/doc/Pravna_norma.pdf
rolandik
27.12.06,20:52
Myslím, že práve novela tohto paragrafu ako tak zrovnoprávnila SZČO so zamestnancami v tejto oblasti. Zamestnanec tiež veľakrát pracuje v sobotu a v nedeľu /nemyslím tým teraz nepretržité prevádzky a pod./ a....
Uvediem taký zaujímavý paragraf zo zákonníka práce:


§ 93


Nepretržitý odpočinok v týždni

1/ Zamestnávateľ je povinný rozvrhnúť pracovný čas tak, aby zamestnanec mal raz za týždeň dva po sebe nasledujúce dni nepretržitého odpočinku, ktoré musia pripadať na sobotu a nedeľu alebo na nedeľu a pondelok.

A v tomto prípade sa to týka aj SZČO.

SZČO nikto v sobotu a v nedeľu neprikazuje pracovať, pracuje dobrovoľne aj keď....

Tu ide totiž o staré známe v zákonoch nehľadaj logiku....
P.S. Som si istá, že v takomto prípade by si všetci živnostníci vykazovali v týždni odpracovaných 7 dní, a to by zas mohli namietať diskrimináciu zamestnanci :)
A čo ak je v týždni jeden deň sviatok. Za ten si živnostík SL nedá, ale tým získa jeden deň na oddych. Čiže sa tu splnia 2 dni nepretržitého odpočinku v týždni.:)