Centík
12.05.14,13:01
Už skoro 4 mesiace sa spracováva KV. Ja o.i. účtujem v JÚ 2 predajne potravín. Pred zavedením KV som o nich skoro ani nevedela. Chcelo to iba trochu mravenčej práce pri nasčítaní hotovostných faktúr a poklaničných dokladov a do "stroja" to už išlo šup-šup. Napr. jeden dodávateľ v jeden deň = 10 načítaných hotovostných faktúr = 1 pokladničný doklad. Teraz účtovanie týchto 2 obchodov sa pre mňa stáva nočnou morou, keďže musím od jedného dodávateľa v jednom dni nahodiť 10 hotovostných faktúr (aj keď sú to hotovostné faktúry v sume od 2,00 do 500,00 Eur, spĺňajú všetky náležitosti fa) a keďže je to obchod a nakupuje sa každý deň, tých fa je do mesiaca aj 200 a viac. A ku každej uhradenej faktúre musím vystaviť výdavkový pokl.doklad. Takže mesačne celkovo zaúčtujem 200 a viac hotovostných faktúr, 200 a viac výdavkových pokladničných dokladov + zjednodušené daňové doklady + ostatné (nie tovarové) faktúry+banka a príjmové účty ani nespomínam.Keď som 1.krát robila KV v januári, z faktúr som ešte oddeľovala doklad o zaplatení a riadne, v zmysle zákona o vedení účtovníctva som ich osobitne prilepovala k výdavkovým dokladom aby mi výdavky sedeli v časovej postupnosti.Mala som v tom však taký chaos, že som od toho nasledujúci mesiac upustila. Jednoducho sa to nedalo. Ak ti klient dá papiere okolo 10-teho v mesiaci, máš iba 15 dní na spracovanie dokladov a pritom máš aj iných zákazníkov. Iné by bolo, keby som bola zamestnaná u tohoto klienta na plný úväzok. Ibaže to by klienta stálo minimálne 475,90 Eur (min.mzda+odvody) čo si nemôže, alebo nechce(?) dovoliť.
Darmo pred klientom vzdychám, ukazujem, že miesto jedného šanóna mu odovzdávam dva prepchaté šanóny mesačne, že mám viac výstupov z PC väčšie náklady na elektrinu, čas, materiál,že ho hýčkam, pretože už nemusí podpisovať ani mesačné, či ročné hlásenia a priznania, pretože všetko sa spracováva elektronicky, čo je tiež na úkor môjho času a mojich nákladov. Neopovážim sa povedať rovno "daj mi aspoň o 30-50 Eur viac alebo si hľadaj iného účtovníka", pretože mne ide tiež o existenciu.
A práve na tom je to všetko stavané.
Keďže, ako to tu už bolo viackrát popísané, práca účtovníka sa definuje iba ako práca prehadzovača papierov. Otvoríš počítač, ťukneš a máš to a ešte si za to dáš aj zaplatiť.
Iba účtovník vie pochopiť účtovníka so všetkými jeho starosťami,,povinnosťa-
mi,obavami,že nevieš čo sú sviatky, že nemáš čas na rodinu ani ísť na dovolenku, lebo ťa naháňajú termíny, že v sebe dusíš zlosť nad tou horou nezmyselných zákonov a nariadení, ktoré mi niekedy pripadajú akoby ich vyrábala banda diletantov, ktorá si myslí že faktúra je iba nad 1000 Eur...
Uf, ale som sa rozpísala. Ale musela som to zo seba dostať.
Takže k podstate otázky a čisto teoreticky: v súvislosti s KV k DPH upravovali ste svoje ceny za vedenie účtovníctva, prípadne aké boli odozvy na vaše požiadavky ohľadom zvýšenia ceny?
maša
12.05.14,15:57
Ja si myslím že by sme si mali ceny upraviť. Veď teraz nahrať faktúru trvá oveľa dlhšie, lebo si človek nemôže dovoliť preklep, lebo hneď za všetko je pokuta, treba skontrolovať ič dph, či nemá faktúra iné číslo ako variabilný symbol, ... no proste: pomýlila si sa? 10000,- pokuta! Tým že robia krížové kontroly ľahšie nájdu že im niečo nesedí. My máme cca 5500 firiem v adresári, adresy nahrával roky kde kto, nie som schopná všetky firmy odkontrolovať či majú správne napísané ič dph, takže každý mesiac si vytlačím podklady k dph a 20 strán kontrolujem, či mám správne ičdph. V januári a vo februári sme to takto detailne nespravili a došlo nám z Dú že musíme podať dodatočné DP.
Centík
08.10.14,08:02
Maška, a upravila si si už ceny za účtovníctvo? Alebo vie sa niekto k tejto otázke ešte vyjadriť? Ja som na tom ešte stále tak ako v máji keď som tú otázku dala a ešte stále v sebe dusím tú zlosť a bezmocnosť.