Goten
12.05.14,13:07
Dobrý deň.
Potrebovala by som odpoveď na otázku, či možno považovať podľa §141 (2), písmena c.) sprevádzanie - za rodinného príslušníka aj osobu, s ktorou nežijem v spoločnej domácnosti. Nakoľko moje vnúča so mnou nežije v spoločnej domácnosti, môžem si na neho uplatniť priepustku v zamestnaní s náhradou mzdy, ako ospravedlnenie mojej neprítomnosti z dôvodu sprevádzania dieťaťa k lekárovi? Som považovaná podľa zákonníka práve v tomto prípade za rodinného príslušníka?
Tweety
12.05.14,11:09
Vnúča je rodinným príslušníkom. A u tých nie je podmienkou spoločná domácnosť na uznanie tohoto §, tá musí byť len u iných osôb. Si rodinným príslušníkom, máš teda podľa §141 ZP nárok na uplatnenie náhrady.

§40 ZP
(5) Rodinný príslušník na účely tohto zákona je manžel, vlastné dieťa, dieťa zverené zamestnancovi do náhradnej starostlivosti na základe rozhodnutia súdu alebo dieťa zverené zamestnancovi do starostlivosti pred rozhodnutím súdu o osvojení, rodič zamestnanca, súrodenec zamestnanca, manžel súrodenca zamestnanca, rodič manžela, súrodenec manžela, prarodič zamestnanca, prarodič jeho manžela, vnuk zamestnanca a iná osoba, ktorá so zamestnancom žije spoločne v domácnosti.
dariusko
12.05.14,16:35
Goten sa pýta v strednom rode : moje vnúča
zákon vraví v mužskom rode : vnuk zamestnanca

Patália nastane,ak dieťa mojho dieťaťa je ženského rodu : vnučka:D
Tweety
12.05.14,16:40
no vnúča môže byť aj vnučka aj vnuk, tak neviem, či zákonodarca tušil, že môžu byť aj dievčatá, no nakoniec to nemusí byť až také jednoznačné, lebo litera zákona nepust, ale takto čierne na bielom je to určite diskriminačné
dariusko
12.05.14,16:44
nejednoznačné ako bradatá víťazka :D
Tweety
12.05.14,16:45
tamto je ešte aj nevkusné
dariusko
12.05.14,17:26
brada či "baba" ?
Tweety
12.05.14,17:27
no ten babochlap, lebo tak nie je ani to ani to
dariusko
12.05.14,17:34
neviem prečo naši ich volali : štyra