vikuš
12.05.14,13:12
Dobrý deň, chcela by som vás poprosiť o radu - sme firma s.r.o., ktorá má jednu prevádzku - hostinec. Na tejto istej adrese je aj sídlo firmy, momentálne nevykonávame inú činnosť ako prevádzku hostinca, ale asi za dva roky zriadime ďalšiu zahradníctvo a moja otázka je - v Čechách sme nakúpili maličké stromčeky a následne vysadili a predávať ich budeme za dva roky, kedy aj zriadime ďalšiu prevádzku. Ako mám zaúčtovať túto faktúru za stromčeky? PU, nie sme platci DPH a firma od ktorej sme nakúpili je platca DPH. Ďakujem
mondes
12.05.14,18:50
JU, alebo PU? Ste plátci DPH? Je firma, od ktorej ste nakúpili stromčeky plátcom DPH?
mondes
12.05.14,20:44
Uff, s PU ti veľmi nepomôžem.
avalik
12.05.14,20:53
mondes
12.05.14,21:03
Presne toto som chcela tu "prilepiť" aj ja, ale ak si pozorne čítala, tak prevádzku záhradníctva ešte nemajú a neviem, ako môžu účtovať nákup stromčekov, keď prevádzkujú hostinec.
a_je_to
13.05.14,07:15
Už ti poradili dosť dobrý link. K nemu treba dodať, že ... Zatiaľ máš najväčší problém s tým, ako zaúčtovať nákup stromčekov. S tým, že prevádzku zriadite až pred predajom. Treba pripomenúť, že neoplatí sa odkladať zriadenie prevádzky na túto činnosť. Lebo činnosť podlieha prihláseniu na rastlinolekársku registráciu, povinné prehliadky a pod. Bez toho možno predávať jednotlivé výpestky občanom. Ale väčší biznis bez registrácií a osvedčení neurobíte. Treba čo najskôr vybaviť živnosť, zriadiť prevádzku s potrebnými povoleniami a registráciami.
Nákup sadeníc vrátane dopravy sa zaúčtuje do spotreby 501/321, vrátane českej DPH, ktorá je pre tento prípad tiež náklad. Na konci roka sa inventarizuje nedokončená výroba 121/611 v kumulatívnych vlastných nákladoch. Do tej sa započíta nielen cena sadeníc, ale aj doprava a celková cena práce na ich výsadbu, pletie, postreky. Rovnako a priúčtuje aj ošetrovanie v druhom roku. Takže hospodársky výsledok tejto činnosti je prakticky nulový a neskresľuje výsledok z produktívnejšieho pohostinstva. V roku predajnej zrelosti sa nedokončená výroba vydá do spotreby 611/121 a príjmú sa sadenice na záhone, ako výrobok 123/613. Tie sa potom vydajú zo záhona 613/123 a predávajú cez ERP ako vlastný výrobok 211/601. Samozrejme, že sa to bude účtovať v jednom podvojnom účtovníctve aj s hostincom. Na administratívne oddelenie činností treba zaviesť buď analytické účty, alebo ďalší triediaci znak – stredisko, aktivitu a pod. Réžie sa rozpúšťajú pomerne na konci roka medzi obidve činnosti, najlepšie cez vnútroorganizačné účty rádu 800 a 900.
vikuš
13.05.14,09:43
Ďakujem veľmi pekne za rady, živnosť aj priestory máme, ale keď teraz zriadim prevádzku bude cca dva roky nečinná, pokým nebudú stromčeky pripravené na predaj, preto som sa snažila dopátrať čo s tým.