Pepo Nejaký
12.05.14,17:41
Dobrý deň, neviem ako mám postupovať pri svojom probléme. V roku 2009 som prostredníctvom hypotéky kúpil byt od súkromnej osoby. Všetko prebehlo bez problémov.... Tohto roku som si túto hypotéku refinancoval v inej banke a doposiaľ nebol ani tu problém, len práve dnes mi prišlo z KATASTRA oznámenie o prerušení konania z dôvodu, že na súde v roku 2013 bolo začaté konanie o vlastnickom práve na 1/2 tohto bytu pričom ja som o ničom nemal vedomosť. Po šetrení som zistil, že majiteľ tohto bytu na ktorého bola pisana polovica bytu spáchal trestný čin a následne šiel do väzby. Druhú polovicu mala nejaká jeho družka a v roku 2007 mali predať ten byt realitke čo teraz ten odmieta a tvrdí, že on nič nepodpisoval.Realitka byt následne predala súkromnej osobe, ktorá v roku 2009 predala byt mne. Minulý rok však Prvotný vlastnik bytu podal na súd žalobu, že údajne jeho podpis na zmluve o predaji bytu s realitnou kanceláriou bol sfalšovaný nakoľko bol vo väzbe. Ja som o ničom netušil a neviem kde je pravda, samozrejme si teraz nárokuje tu polovicu bytu a ja neviem čo to znamená pre mňa, som zúfaly, narodil sa nám malý syn, manželka je na rodičovskom a na krku mám hypotéku ....... neviem čo mám robiť a neviem čo môžem čakať. Viete mi nejako pomôcť poradiť. Prosím.
dariusko
12.05.14,16:14
Nerozumiem !
Ten, čo bol v base vlastnil 1/2 ?
a v r. 2007 predal realitke 1/2 + 1/2 ?
Alebo ten s 1/2 , čo nešiel do basy predal realitke 1/2+1/2 ?
Bednarova J
12.05.14,17:09
V danom pripade bude prebiehat konanie na sude o urcenie neplatosti kupnej zmluvy a o urcenie vlastnickeho prava k bytu. Vo vas prospech je, ze ste bol dobromyselny pri nadobudnuti bytu. Musite sa pripravit na sudne konanie. V pripade, ze sud urci, ze byt patri inej osoby ako vam, mate pravo na vydanie bezdovodneho obohatenia a toho o co sa byt zhodnotil. V kazdom pripade si zabezpecte kvalifikovane pravne zastupenie. Zasadne je podozrive, ak byt v kratkom case viac krat zmeni majitela.
Pepo Nejaký
12.05.14,17:22
No ten čo bol v base v tom čase mal vlastne 1/2 a tu druhu mala nejaka jeho družka a tá vlastne s ním udajne mala predať byť realitke, no on tvrdi teraz že on s ničim nesúhlasil a že on nič nepodpisoval
dariusko
12.05.14,17:35
nepodpisoval - asi dorieši grafolog
Pepo Nejaký
12.05.14,17:41
No to je jedno či hej alebo nie, ale tu ide o to že ja ako asi 3 kupujúci čo som o tom nemal ani šajnu čo to znamená pre mna a hlavne čo s mojou hypotékou, ktorú splácam kôli tomuto bytu?
buchač
12.05.14,17:44
Čo to znamená ???

Nuž hlavne to ponaučenie do budúcnosti , aby si sa nehrnul do takýchto obchodov ,keď si laik ...

Si laik ???
SI ...a obrovský .

Tvrdé poznámky , čo ?
Ale pre naivných v dnenej dobe nejak niet miesto .
Pepo Nejaký
12.05.14,17:46
Ako to čo píšeš? Keď kupuješ byt a je všetko ok, aj na katastri všade..... ako môžeš vedieť, že môže take niečo nastať o niekoľko rokov.
dariusko
12.05.14,17:46
hypotéku splácaj
a čakaj (ako píše Bednárová)

Musí sa to vyčistiť od začiatku
- predaj realitke
- - predaj z realitky
- - - - predaj tebe

každý si bude vymáhať, tak sa priprav

najlepšia varianta je, že basman tára

ostatné si netrúfnem odhadnúť
dariusko
12.05.14,17:47
A kapor je na čo ?
Pepo Nejaký
12.05.14,18:01
čo je ten kapor?
Pepo Nejaký
12.05.14,18:13
Pokiaľ ide o to, že dotyčnému mala patriť len 1/2, meni sa niečo pre môj prospech alebo ako to je? Prepačte, ale ja som strašne zúfaly, nemám peniaze ani na právnikov.... a neviem čo mám robiť...nieje tam nejaká premlčacia doba, keď k tomu sfalšovaniu mal dôjsť vlastne v roku 2007? Čo znamená, že som bol dobromyselny pri nadobdnuti bytu?
Chobot
12.05.14,20:48
To znamená, že si neurobil nič zlé pri kúpe bytu ani si sa nepodieľal na prípadnom podvode, ak sa nejaký uskutočnil. Máš len smolu, že si kúpil byt, o ktorý sa teraz súdia jeho bývalí majitelia medzi sebou.

Ak súd rozhodne, že prevod bol neplatný, tak máš ešte väčšiu smolu, pretože o ten byt prídeš (nechcem ťa strašiť, ale bohužiaľ realita je taká). Ak sa to stane, ty oprávnene môžeš požadovať od toho, od koho si byt kúpil, vrátenie peňazí.

Sused takto kúpil rodinný dom pred cca. 10 rokmi od jednej realitky, ktorá ho zase kúpila od dražobnej spoločnosti, ktorá ho predala na základe exekučného konania, lebo pôvodný majiteľ mal na krku exekúciu. Pôvodný majiteľ dražbu súdne napadol a spor sa už vlečie 10 rokov. V dome býva ten pôvodný majiteľ. Sused, aj keď zatiaľ je papierovo majiteľom domu, nemôže tam bývať, ale musí platiť daň z nehnuteľnosti a ostatné náklady vyplývajúce jemu ako majiteľovi. Tiež nie je vylúčené, že o dom príde, ak súd dá za pravdu pôvodnému majiteľovi.

To len tak, aby si vedel, že tvoj prípad nie je ojedinelý.
Chobot
12.05.14,20:59
kapor je katasterportál.sk. Ale ak bol predošlý majiteľ riadne zapísaný ako vlastník nehnuteľnosti, nemal si šancu vedieť, ako to dopadne.

Pozn. pre buchača - toto nemal šancu zistiť. Ten sused, ktorého spomínam nižšie, kúpil ten dom riadne od realitky. Dom bol prázdny, všetko vyzeralo OK, realitka seriózna, žiadna jednoosobová sročka. Jednuducho sa nerátalo s tým, že niekto bude voči niečomu namietať. Pánko - bývalý majiteľ dal podnet na súd, predbežné opatrenie bolo, že môže dom naďalej užívať, kým sa spor nedorieši. Tak sa nasťahoval späť.

Pepo - pozitívne na tvojej veci je, že ten majiteľ sa súdi len o podiel 1/2. Takže v najhoršom prípade budete majiteľmi dvaja - ty 1/2, on 1/2. Neviem, či je to útecha, ale výhra nie.

Ale pravdou je, že už máš skúsenosť - pri kúpe si treba preveriť aj históriu nehnuteľnosti, najmä jeho majiteľov. Ak je niekto iba rok majiteľom, alebo kratšie, je to podozrivé, prečo to predáva.
Pepo Nejaký
13.05.14,19:40
Tak ďakujem, za správu.... už som do toho začínam trochu viac vidieť.... len ešte neviem či niekto vie.... v takých to prípadoch niesú nejaké premlčacie doby.... lebo k údajnému sfalšovaniu tejto zmluvy malo dôjsť v r. 2007 a žiadosť na súd dali v septembri r. 2013? Ďakujem. A ešte k tomu, že som nadobudol nehnuteľnosť v dobrej viere... trochu som to hľadal na internete a neviem ale ja som to pochopil, tak, že pokiaľ to je tak, tak ja nemôžem o vlastníctvo tohto bytu prísť.... alebo prax je iná?
Chobot
13.05.14,21:30
Ty nemôžeš uplatniť premlčaciu dobu, pretože nie si účastník konania. Jedine odporca môže uplatiť premlčanie.

A môžeš o byt prísť - pokiaľ súd rozhodne, že ten prevod vlastníctva toho pána, čo bol v base, bol neplatný, tak de facto on je stále spoluvlastníkom nehnuteľnosti v podiele 1/2. Nemôžete obaja vlastniť tú istú časť (podiel). Tým pádom tvoja zmluva je neplatná, lebo si kúpil nehnuteľnosť od niekoho, kto ju nevlastnil.
AdrianaA
14.05.14,06:31
Ak začne súd, treba si obstarať dobrého právnika. Dobrý neznamená vždy drahý. Neľutuj peniaze - môžeš stratiť veľa. Predpokladám, že v prvom rade sa bude preverovať pravosť podpisu a bude prizvaný súdny znalec. To stojí resp. stálo pred 4 rokmi cca 200 EUR. Každá strana platí rovnakú sumu.
My sme jeden súdny spor ohľadom sfalšovaného podpisu prehrali. Bolo to na zmluve na reklamu. Iná firma sfalšovala podpis nášho konateľa. Aj laik videl, že je to sfalšovaný podpis. Súdny znalec to aj potvrdil. Takže sme sa tešili na vyhratý spor. Žiaľ na predposlednom pojednávaním protistrana nás obvinila, že konateľ našej firmy sa zámerne podpísal inak ako obvykle, aby mohol na súde svoj podpis napadnúť. Žiadala nový posudok a ten na počudovanie znel, že je možné , že konateľ našej firmy sa úmyselne podpísal inak ako obvykle. Ako prílohu uviedli 4 zhodné body na podpise - boli to čiarka na K, časť spodnej slučky na j, časť slučky na v a bodka na j . Sa nám chcelo smiať aj plakať zároveň. Nakoniec sa sudkyňa priklonila k verzii protistrany a prehrali sme. Odvolanie bolo možné, len v tom prípade, ak by sme zaplatili posudok v ŽIline v nejakom ústave. Sme rezignovali a dlh zaplatili. Prvostupňový súd sa ťahal 4 roky.
Píšem ti to preto, lebo ty si v situácii, keď môžeš tiež takto spochybniť podpis. Poradí ti určite právnik. Jenoznačne tam ide o podvod. Otázne je, či majiteľ 1/2, ktorý bol v base je spolupáchateľom alebo je obeť ako ty . V každomprípade si ty musíš hájiť len SVOJe vlastné záujmy.