StripesWhite
12.05.14,18:29
Zdravím, pomozte mi ako zapojit novú zásuvku,v prilohe je fotka starej a novej ktorú chcem nainstalovat.Vopred velka velika vdaka(som laik a netusim ake su pravidla fungovania,ale chcel by som to zapojit sam).Na starej zasuvke je viac kablov ako na novej skrutiek ....
dariusko
12.05.14,16:43
Starú máš priebežnú (vyzerá ako 2zásuvka), je z nej napojená ďalšia zásuvka.

Novú skús zapojiť (napaťovo vzostupne pravotočivo) :
kolík hore
vpravo nulák
vľavo fáza

PS
a pre istotu uzavri poistku
StripesWhite
12.05.14,17:03
Cav mozes mi napisat trosku presnejsie ako to zapojit na kolik hore mam dat ktore vodica a rovnako ktore su ako nulak a kt. ako faza...ja sa vtom neorientujem vobec...chapem to tak ze vodic 1a2 dam spolu na kolik,vodic 3 na skrutku vpravo a vodice 5a4 spolu zapojim na skrutku vlavo ???
bodliak
12.05.14,17:10
Tak tá stará bola síce zapojená nesprávne, ale keď vidím tieto nové, z tenučkých plieškov a plastu, je mi na blitie.

Keďže si mal dokopy 1, 2 a 3, a nemal vôbec uzemnenie na kolíku, radšej si zavolaj elektrikára, ktorý tomu rozumie.
canbo
12.05.14,17:13
Nechcem strašiť ,ale iba pohľad na staré zapojenie napovedá , že z elektroinštaláciou je problém .

Zapojenie je nesprávne a ohrozuje život pri poruche zapojeného spotrebiča (triedy I).

Pri takomto zapojení sa vydáva ZÁKAZ POUŽÍVAŤ.
Ďalej ,ak ma neklame zrak tak pripojené vodiče na označených skrutkách 3 a 4 je menšieho prierezu ako č.5 , farba č.3 neidentifikovateľná.
Zapojenie zverte odborníkovi .
Nie všetky typy nových zásuviek sú vhodné na výmenu za staré . Niektoré pre hĺbku krabíc,iné pre nedostatok skrutiek.Alebo použitého materiálu.
http://diskuse.elektrika.cz/index.php?topic=27804.0
Ing. Ľubomír Janoška
12.05.14,17:17
Tak ako píše bodliak, pôvodná inštalácia nebola uzemnená (a nemala ani vtedy platnú ochranu nulovaním). Otázka je, či nebol prehodený fázový vodič s nulovým.
Mohol byť prehodený.
Určite si zavolajte elektrikára, aby Vám to premeral. Prípadné nesprávne zapojenie (pripojenie fázového vodiča na uzemňovací kolík) by bolo mimoriadne nebezpečné.
dariusko
12.05.14,17:30
fáza kope !!! (a PVC býva čierne)
nulák zelenožltý
dariusko
12.05.14,17:33
ak tam používa IBA dvojvidličku nezapojený kolík až tak nevadí
(a kým na spotrebiči neprerazí na kostru, tak tiež nie :D :D )
felix1
12.05.14,17:39
Neviem ci si na tom az tak ekonomicky zle, alebo si chces len nieco dokazat. Ocakavas rychlokurz pre odbornu spôsobilost na porade? Je maximalne nezodpovedne v takomto pripade ti akokolvek radit vo veci realizacie ohrozovania clenov domacnosti !
dariusko
12.05.14,17:52
hneď na začiatku 19,43 som mu radil poistku

nie elektrickú

životnú :D
misoft
12.05.14,18:01
Obrázok vpravo - priebežné zapojenie zásuvky (t.z. že pokračuje ďalej) - je tam však obrovská chyba, zapojenie zemniaceho kolíka nepripojené. Záhadný je ten vodič, označený 3 - ten asi mal byť pôvodne pripojený na zemniaci kolík, nakoľko toto prepojenie 1+2 <> 3 je zbytočné (A to som si poriadne fotku zväčšil).
Obrázok vľavo - tento výrobok sa síce tvári ako OK - ale ja by som ho osobne nepoužil, resp. s výhradami (menšiu záťaž). Nevzbudzuje u mňa dôveru.

Takže (kuk na upravený obrázok) - zo 4 a 5 stará zapojiť spolu do 1 nová. Z 1+2 stará zapojiť 2 nová, odtiaľ prepoj z 3 nová na 4 nová. Ak bude ešte ďalší zeleno žltý - tak bude pripojený na 4 nová. A okruhy sú prepojené a všetko je chránené.
jelalim
12.05.14,19:14
Urcite volat elektrikara nech zapoji novu zasuvku a nakazat aby skontroloval vsetky ostatne zasuvky v danom objekte. Stara zasuvka bola zapojena mimoriadne nebezpecne! Do tejto instalacie v ziadnom pripade nesmie rypat laik.

V pripade elektriky plati pravidlo, ze ak nieco funguje, tak to neznamena, ze to funguje spravne!
StripesWhite
13.05.14,05:50
Diky vsetkym za poradu,kedze ste ma tu vsetci sfukli tak uz to radsej nebudem dalej rozoberat ..........zavolam nato fundovaneho cloveka nech to da do poriadku...Cavte
bodliak
13.05.14,05:55
Správne rozhodnutie.
misoft
13.05.14,15:43
Tiež si myslím - keď to má niekto "do*****", tak nech je to on a nie @jelalim :D