Janiela
06.04.06,18:19
Vlastník bytového domu, majúci trvalý pobyt v byte, sa dlhodobo zdržiava v zahraničí. Do fondu opráv platí len:
- fond opráv a údržby
- zrážkovú vodu
- poistné za bytový dom.

Spoločnú spotrebu el. energie za spoločné priestory a vodné, stočné neplatí, nakoľko nie je doma po celý rok. Úhrady prevádzajú rodičia.
Plyn si každý byt platí samostatne.


Prosím Vás:

1) ako je to s odmenou správcu bytového spoločenstva. Vlastník bytu tvrdí, že nakoľko byt nevyužíva, nie je povinný prispievať na odmenu správcu domu.
2) pokiaľ si neuhrádza odmenu, je nutné mu robiť vyúčtovanie?

Ďakujem za akúkoľvek odpoveď.
GabiZ
06.04.06,16:36
No podľa môjho názoru musí platiť aj za správu domu (veď sa mu niekto o ten dom stará, aj keď v ňom má len byt). Ale nie z tohto dôvodu, ale zálohové platby do fondu opráv a za správu sa síce nevyúčtovávajú ale na tieto dve položky musia platiť všetci. Neviem, aspoň u nás to je tak a myslím, že som to tu niekde v nejakom príspevku aj čítala. Ostatné služby sa rozúčtovavajú a aj v prípade, že je dlhodobo neprítomný, musí sa mu vyúčtovanie urobiť.
Janiela
06.04.06,16:39
Myslím, že je web stránka spoločenstiev, Skúsim tam a potom dám vedie. Ale osobne si myslím, že odmenu by platiť mal.
síra
06.04.06,16:44
Správca ,spravuje a stará sa aj o jeho spoločný podiel je predsa spoluvlastníkom spoločných častí a o to sa musí postarať niekto či býva , alebo nie. Podľa mňa aj vyučtovanie je mu potrebné urobiť aj keď niektoré položky sú nulové. V bytoch , kde je ÚK centrálne musí platiť aj dohodnuté % -tuálne množstvo tepla (30- 50), neviem ,ako je to pri inviduálnom kúrení, ale aj tam mu susedia temperujú cez steny byt.
Viera123
06.04.06,16:46
Vlastník bytového domu, majúci trvalý pobyt v byte, sa dlhodobo zdržiava v zahraničí. Do fondu opráv platí len:
- fond opráv a údržby
- zrážkovú vodu
- poistné za bytový dom.

Spoločnú spotrebu el. energie za spoločné priestory a vodné, stočné neplatí, nakoľko nie je doma po celý rok. Úhrady prevádzajú rodičia.
Plyn si každý byt platí samostatne.


Prosím Vás:

1) ako je to s odmenou správcu bytového spoločenstva. Vlastník bytu tvrdí, že nakoľko byt nevyužíva, nie je povinný prispievať na odmenu správcu domu.
2) pokiaľ si neuhrádza odmenu, je nutné mu robiť vyúčtovanie?

Ďakujem za akúkoľvek odpoveď.
Podľa mňa musí platiť odmenu správcovi, jednoznačne, pretože ten správca má "v správe" aj jeho byt, či sa už opravuje strecha alebo zatepluje barák alebo vymieňajú linoleá, či opravujú rozvody vody, správca to má všetko na starosti a spadá do toho aj jeho byt, tak nech sa z toho nevyzúva. Ľudia sa dnes chcú všetkých povinností zbaviť, nič ich netrápi, ale frflať to teda vedia.:mad:
GabiZ
06.04.06,16:48
Správca ,spravuje a stará sa aj o jeho spoločný podiel je predsa spoluvlastníkom spoločných častí a o to sa musí postarať niekto či býva , alebo nie. Podľa mňa aj vyučtovanie je mu potrebné urobiť aj keď niektoré položky sú nulové. V bytoch , kde je ÚK centrálne musí platiť aj dohodnuté % -tuálne množstvo tepla (30- 50), neviem ,ako je to pri inviduálnom kúrení, ale aj tam mu susedia temperujú cez steny byt.

Presne tak je to, ako píše Síra, lepšie by som to nevedela povedať. Som ponorená do vyúčtovančiek a už sa pomaly ani neviem vyjadrovať. Ale súhlasím so Sírou, ak zistíš niečo iné, daj vedieť.
Orim
06.04.06,23:00
Zákon o vlastníctve bytov 182/1993

Správa domu vlastníkmi bytov a nebytových priestorov v dome
§ 6

(1) Na správu domu sa zriaďuje spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome (ďalej len "spoločenstvo"), ak vlastníci bytov a nebytových priestorov neuzavrú zmluvu o výkone správy s inou právnickou osobou alebo fyzickou osobou (ďalej len "správca"), najmä s bytovým družstvom.

§7a
(4) V zmluve o spoločenstve sa môže určiť, že spoločenstvo vydá stanovy, ktoré upravia vnútornú organizáciu spoločenstva a podrobnejšie upravia niektoré veci obsiahnuté v zmluve o spoločenstve.


7c
(8) Zhromaždenie tvoria všetci vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome. Zhromaždenie zvoláva rada podľa potreby, najmenej raz za rok, alebo keď o to požiada najmenej štvrtina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Zhromaždenie:
...
k) určuje odmenu predsedovi spoločenstva a členom rady,

Správca
§ 8

(1) Správcom môže byť právnická osoba alebo fyzická osoba podnikateľ, ktorá má v predmete činnosti správu a údržbu bytového fondu. Činnosť správcu môže byť vykonávaná len podľa tohto zákona.

(5) Správca zodpovedá vlastníkom bytov a nebytových priestorov v dome za všetky škody vzniknuté v dôsledku neplnenia alebo nedostatočného plnenia svojich povinností vyplývajúcich z tohto zákona alebo zo zmluvy o výkone správy.

§ 8a
(1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome uzatvoria so správcom písomnú zmluvu o výkone správy. Zmluva o výkone správy obsahuje najmä...

Správca má určitú povinnosť ale aj zodpovednosť.

Ide tu o pacovno-právny vzťah v ktorom je samozrejme dohodnutá aj príslušná odmena za vykonanú prácu. Na tom sa musia zákonite podieľať všetci majitelia bytov v SVB. Neviem o žiadnych výnimkách, jedine ak by to bolo stanovené v zmluve o výkone správy.

Toľko niektoré ustanovenia zákona,
Janiela
07.04.06,04:53
Orim, všetko ja napísané krásne. Ale ako donútiť vlastníka bytu vyplácať mi odmenu, tak to neviem.
Monika333
07.04.06,05:39
Vyúčtovanie sa musí spraviť za každý byt aj nebytový priestor. O tom niet čo diskutovať. A z platieb si každý správca strhne prvú položku za správu, druhú za FÚaO a zvyšok ide na služby. Takže pokiaľ vlastník neuhrádza celé platby, zostáva mu nedoplatok na službách. A takto treba spraviť aj ročné vyúčtovanie.
Elena Navrátilová
07.04.06,05:41
Orim, všetko ja napísané krásne. Ale ako donútiť vlastníka bytu vyplácať mi odmenu, tak to neviem.
Najneskôr pri ročnom vyúčtovaní ako nedoplatok. Ak mu vyjde ako preplatok pri položke správa domu dať nedoplatok a o to bude mať nižší preplatok, resp. mu výjde položka ako nedoplatok.
Halli
07.04.06,09:31
Janiela vobec ho nemusiš nutit, zo zakona pristupil k zmluve o SVB a tam to je jasne uvedené, opýtaj sa ho mudrlanta, či by toto povedal na bytovom družstve alebo inej sprave...To už ti ludia maju fakt v hlavach....že toto vypluju...porad mu nech sa čim skor odstahuje na rodinný dom, alebo byt preda, lebo tento človek nie je hoden ani tvojej pozornosti. Ty si bez obav vyučtuj prioritne za spravu a ostatné bude dlhovat za služby ako ti tu radili.
Pavel NR
14.04.06,15:58
Janiela - vlastník bytu je povinný prispievať na správu z titulu vlastníctva bytu a nie či tam býva. Ja mam tiež v správe neobývaný byt - zálohový predpis som upravil. UK 30% spotreby z predošlého roku , platby rozpočítavane podľa m2 v plnej výške,platby rozpočítavane na byt v plnej výške pre osobomesiace som určil jednu osobu a vysvetlil som mu zákon 182/93 aprop mám aj čarovnú formulku vo vyúčtovaní - poplatok z oneskorenia - čo mi urobilo vynikajúcu platobnú disciplínu.
Janiela
14.04.06,16:29
Všetci ste veľmi milí a úžasní. Ďakujem Vám a želám Vám príjemné a najmä "teplé" veľkonočné sviatky.
peton
25.04.06,16:01
apropo mám aj čarovnú formulku vo vyúčtovaní - poplatok z oneskorenia - čo mi urobilo vynikajúcu platobnú disciplínu.

To je skutocny fakt, ze na ludi treba pouzit psychologicky "natlak", ktorym uvedena formulka je. Je to take bu-bu-bu. U nas sme to zakomponovali do spolocenskej zmluvy uz pri plateni zaloh na poskytovane sluzby a do FO atd.... a z mesiaca na mesiac staby sibnutim prutika, bolo vsetko dorovnane. Ale nebojte 100% disciplina tym zarucena nie je ani u nas, jeden vlastnik je velmi problematicky, a to uz roky rokuce. Ale jedna vec ma predsa len trapi po rozhovore s kolegom v praci, a to ci postupujeme v sulade so zakonom, ked uctujeme penale za oneskorenu uhradu zalohovej platby. Predsa len ide o zalohu (kolegov nazor), v pripade nezaplatenia vyuctovaneho nedoplatku je to ine. Takze som teraz v pomykove. Osobne si vsak myslim, ze niekto by mal byt zodpovedny za penale, ktore SVB dostane vyrubene od dodavatela napr. tepla, z dôvodu nezaplatenej faktury. Je pravda, ze na to aby nedochadzalo k takymto skutocnostiam, mal by mat predseda urobeny perfektny rozpocet a mal by vediet vykryt tieto "straty". Cize je ci nie je opravnene SVB uctovat penale za oneskorenu uhradu zalohovej platby? Vdaka za odpoved.
Elena Navrátilová
25.04.06,16:14
No a kde ste schvaľovali Zmluvu o spoločenstve? Určite na zhromaždení členov SVB. Takže ak mal niekto voči penále z omeškania výhrady, mal možnosť sa tam vyjadriť. Poprípade ak sa aj napriek nesúhlasu penále a teda Zmluva o spoločenstve schválila, mohol sa obrátiť na súd. Tak o takýchto problémoch hovorí Zákon o spoločenstvách. Pre Vás ako SVB je Zmluva záväzná. A čo sa týka toho, že platíte penále dodávateľovi, asi takto. Oznámil Vám správca, že máte nedostaok finančných prostriedkov na účte? Ak áno, mal aj navrhnúť buď jednorázový dodatočný vklad, alebo navýšiť zálohové platby. A už by malo byť na členoch SVB ako sa rozhodnú. Či sa zaplatí penále, alebo sa zvýšia zálohové platby, alebo dodatočný jednorázový vklad. Zo zhromaždenia urobiť uznesenie a správca je krytý, že koná tak ako sa rozhodli vlastníci. Aj toto vyplýva zo Zákona o SVB. Ale 100 ľudí 100 chutí. Ako v predchádzajúcom príspevku /nie som si istá či je to práve v tejto téme/ bolo spomínané, keď na schôdzi prednesieš ekonomické tézy, teda kalkulácie do budúcich období aj tak sa budú poniektorí snažiť, aby spochybnili dôslednosť.
Halli
26.04.06,18:03
Peton ...že by mal vediet vykryt straty predseda a mal mat urobeny perfektny plan, to je síce pekne, ale asi si to nikdy nerobil, že nevieš ako sa dvíhaju platby za plyn a ostatne energie a nie vždy sa to dá. Vlastníci platia každy mesiac 1/12inu a v zime ked ti pride plna palka za teplo ako to vykryješ, ked si urobil predošlý rok vyučtovanie? SVB nie su ziskovky, maju len fond-to je jediná záchrana z ktorej sa to da vykryt...a aj ten nie vždy stači. Čo sa týka penalov zo zaloh- však aj SVB platia zalohy dodavatelovi tepla napr. ...aspon odo mna to chcu. Snažim sa ale s dodavatelom vychadzat ferovou cestou a ked potrebujem je ochotny počkat a ked zas mám peniaze aj skor ako je splatnost a on ma požiada, pošlem mu ich skor. Ved o nič nejde, len o vzajomnu komunikaciu...Takže ak sa ohanaš tým, že ma byt perfektny rozpočet, ver že v neziskovke je to tažko. Ak privela zdvihnes zálohy -adekvatne musiš vratiť vo vyučtovaní, a tak si zase na nule...a ideš odznova...rok čo rok a trpneš čo zas si kto vymyslí, ake zvyšovanie...:mad: a ver že po zime je vobec problem vratit do fondu požičane peniaze a vyplatit vyúčtovanie.:eek:
ešte čo sa týka tvojej otázky o učtovaní penalov...ja to nerobim lebo som ani nedopustila, aby mi niekto z dodavatelov vyrubil penale.:rolleyes: zatial sa mi to dari 6 rokov...avšak ako pisala Elenka, je to na rozhodnuti vlastníkov, ak si tak rozhodnu, nech to rešpektujú. Ale v pripade, že by som vymahala už nejaky dlh pravnou cestou, penale su namieste.Ale oneskorená platba, hmm...ak by mi chybali peniaze na zaplatenie tepla jednoducho ich pojdem vypýtat.:cool: :D
Elena Navrátilová
27.04.06,04:15
Peton ...že by mal vediet vykryt straty predseda a mal mat urobeny perfektny plan, to je síce pekne, ale asi si to nikdy nerobil, že nevieš ako sa dvíhaju platby za plyn a ostatne energie a nie vždy sa to dá. Vlastníci platia každy mesiac 1/12inu a v zime ked ti pride plna palka za teplo ako to vykryješ, ked si urobil predošlý rok vyučtovanie? SVB nie su ziskovky, maju len fond-to je jediná záchrana z ktorej sa to da vykryt...a aj ten nie vždy stači. Čo sa týka penalov zo zaloh- však aj SVB platia zalohy dodavatelovi tepla napr. ...aspon odo mna to chcu. Snažim sa ale s dodavatelom vychadzat ferovou cestou a ked potrebujem je ochotny počkat a ked zas mám peniaze aj skor ako je splatnost a on ma požiada, pošlem mu ich skor. Ved o nič nejde, len o vzajomnu komunikaciu...Takže ak sa ohanaš tým, že ma byt perfektny rozpočet, ver že v neziskovke je to tažko. Ak privela zdvihnes zálohy -adekvatne musiš vratiť vo vyučtovaní, a tak si zase na nule...a ideš odznova...rok čo rok a trpneš čo zas si kto vymyslí, ake zvyšovanie...:mad: a ver že po zime je vobec problem vratit do fondu požičane peniaze a vyplatit vyúčtovanie.:eek:
ešte čo sa týka tvojej otázky o učtovaní penalov...ja to nerobim lebo som ani nedopustila, aby mi niekto z dodavatelov vyrubil penale.:rolleyes: zatial sa mi to dari 6 rokov...avšak ako pisala Elenka, je to na rozhodnuti vlastníkov, ak si tak rozhodnu, nech to rešpektujú. Ale v pripade, že by som vymahala už nejaky dlh pravnou cestou, penale su namieste.Ale oneskorená platba, hmm...ak by mi chybali peniaze na zaplatenie tepla jednoducho ich pojdem vypýtat.:cool: :D
Je to presne ako píšeš. Ja som tiež pri zistení zostatku na účte SVB hádzala do schránok každému, čo mal aj jednu platbu v omeškaní upomienku. Až na jedného člena reagovali všetci, prišli za mnou, dohodli sme sa. Aj v Zmluve o SVB sme sa na zhromaždení dohodli na zvýšení penalizácie, ale ak v lehote do 30-tich dní sa uzavrie dohoda o splátkach,resp.splátkový kalendár penále odpadá. Predsa len, budeme čerpať úver zo ŠFRB a platiť musíme včas. Predpokladám, že by nebolo vhodné až potom riešiť starý problém. Teraz keď má platiť poplatky vzniknuté z toho že neplatil, zrazu záujem na základe čoho sa účtujú vyššie penále. Zima je dlhá a veľmi drahá.