potocka
06.04.06,19:16
ahojte poraďáci,

potrebovala by som trošku poradiť, živnostník (automechanik) JÚ si postavil na majetku svojho otca garáž, pozemok je napísaný na meno jeho otca. no rozhodol sa, že by chcel do garáže investovať a zároveň bločky z prerábania by si chcel dať do nákladov. čo má teda robi?je lepšie keď spíše s otcom zmluvu o prenájme alebo kupno-predajnú zmluvu?

Ďakujem
potocka
Zita5
06.04.06,17:23
ahojte poraďáci,

potrebovala by som trošku poradiť, živnostník (automechanik) JÚ si postavil na majetku svojho otca garáž, pozemok je napísaný na meno jeho otca. no rozhodol sa, že by chcel do garáže investovať a zároveň bločky z prerábania by si chcel dať do nákladov. čo má teda robi?je lepšie keď spíše s otcom zmluvu o prenájme alebo kupno-predajnú zmluvu?

Ďakujem
potocka

Bolo by vhodné pozemok pod garážou synovi podarovať alebo predať .Syn by bez takéhoto úkonu ,investoval aj určitým spôsobom do cudzieho majetku , pokiaľ by chcel o garáži účtovať .
potocka
06.04.06,17:29
o to práve ide, on by chcel garáž prerobiť a zároveň by si chcel uplatniť bločky do nákladov, no problem je v tom, že by chcel čo najskôr začať s prerábaním a kým by sa poriešili veci ohladom majetku a darovania alebo kupy...to je pre neho dlhá doba
potocka
06.04.06,17:30
teda chcela by som vedieť, že keby uzavrel zmluvu o prenájme, či si môže dať bločky do nákladov alebo musí tu budovu vlastniť, aby na to mal nárok
Johanka
06.04.06,17:46
Na začiatku píšeš, že živnostník si postavil garáž. To asi nie je celkom pravda. Ak by si ju staval on, muselo by byť stavebné povolenie na jeho meno a v dobe vydania tohto povolenia by musela existovať zmluva o prenájme pozemku.
Predpokladám, že oficiálne staval garáž otec. Ak chce živnostník používať garáž v súvislosti s podnikaním, podľa mňa stačí kvalitná nájomná zmluva. S tými bločkami do nákladov opatrne , nakoľko môže ísť aj technické zhodnotenie prenajatej nehnuteľnosti.Treba myslieť aj na zmenu v priznaní k dani z nehnuteľnosti .
potocka
06.04.06,18:31
takto ešte raz, živnostník sa ešte len chystá prerobiť garáž, lenže keďže je automechanik, chcel by si výdavky uplatnit v JU. otázka je či stačí uzatvoriť len zmluvu o prenájme medzi ním a otcom a môže si výdavky uplatniť alebo to možné nie je.:cool:
Johanka
06.04.06,18:39
Stačí zmluva o nájme nehnuteľnosti. Do zmluvy treba zapracovať, že prenajímateľ súhlasí so stavebnými úpravami (neviem v akom rozsahu chce garáž prerábať).
Manual
06.04.06,18:46
Stačí zmluva o nájme nehnuteľnosti. Do zmluvy treba zapracovať, že prenajímateľ súhlasí so stavebnými úpravami (neviem v akom rozsahu chce garáž prerábať).
Súhlasím a len doplním, že v zmluve by bolo dobré ošetriť skutočnosť, ako toto zhodnotenie=úpravy garáže budú vzájomne vysporiadané, či znížením nájomného a podobne. Aby neskôr nedošlo k problémom.
Pekný večer...:)
potocka
06.04.06,18:47
hovoril čosi o dlažbe, ale to by som musela zistiť...
Johanka
06.04.06,19:00
V prípade, že si nedohodnú vzájomné vysporiadanie stavebných úprav ( opráv), treba upozorniť prenajímateľa (vzhľadom na to, že je to rodinný príslušník) na § 17 ods. 22 a 23 ZoDP. Tieto ustanovenia upravujú postup prenajímateľa pri stanovení základu dane v prípade technického zhodnotenia a opravách prenajímaného majetku.
potocka
06.04.06,19:07
ďakujem ti za radu johanka

potocka