Mon 27
13.05.14,13:20
prosím o radu, súrne to potrebujem.
bodliak
13.05.14,11:21
Iba dohodou. Inak hrozia sankcie.
Mon 27
13.05.14,11:25
a ak to nemám v zmluve, vtedy mi nemôžu vyvodiť žiadne sankcie?
BlackRoses
13.05.14,11:26
Ak nechce podpísať dohodu, tak jedine výpoveď..
Ak nechceš VL 2 mesiace tak potom jedine za hrubé porušenie...
Mon 27
13.05.14,11:27
čiže absencie, alebo niečo podobné.
BlackRoses
13.05.14,11:31
Zákonník práce priamo nedefinuje a nešpecifikuje, čo sa rozumie pod pojmom porušenie pracovnej disciplíny. Zákonník práce pre účely skončenia pracovného pomeru rozlišuje medzi menej závažným porušením pracovnej disciplíny a závažným porušením pracovnej disciplíny.

Menej závažné porušenie pracovnej disciplíny

oneskorený príchod do zamestnania,
skorší odchod zo zamestnania,
opustenie pracoviska a odchod zamestnanca bez oznámenia a predchádzajúceho súhlasu zamestnávateľa a zapísania sa do evidencie dochádzky,
fajčenie na pracovisku,
neoznámenie prekážky v práci zamestnávateľovi, ak je zamestnancovi dopredu takáto prekážka známa (návšteva lekára, školy, školenie, sprevádzanie rodinného príslušníka na vyšetrení, úmrtie v rodine, narodenie dieťaťa, svadba, nepredvídané prerušenie premávky alebo meškanie pravidelnej verejnej dopravy, znemožnenie cesty do zamestnania z poveternostných dôvodov vozidlom, presťahovanie, hľadanie nového miesta..),
nedôslednosť,
nedodržanie termínu úlohy a pod.

Závažné porušenie pracovnej disciplíny

požívanie alkoholu na pracovisku,
príchod na pracovisko po predchádzajúcom požití alkoholických nápojov,
nepodrobenie sa skúške na alkohol, odmietnutie vyšetrenia alkoholu,
nájdenie alkoholu v krvi po podrobení sa skúške alkoholu,
to isté platí i o omamných a psychotropných látkach,
zavinené porušovanie bezpečnostných predpisov,
založenie požiaru a vznik škody,
krádež,
sprenevera,
fyzické útoky na ostatných zamestnancov, napadnutie zamestnancov (nebodaj svojho šéfa),
krátkodobá či dlhodobá absencia zamestnanca (zavinená),
nedovolené používanie služobného motorového vozidla na súkromné účely,
krádež pohonných hmôt,
výkon práce pre seba a iné osoby počas pracovnej doby,
nerešpektovanie príkazov zamestnávateľa,
urážky a hrubé osočovanie,
Mon 27
13.05.14,11:34
díky za nápovedu :) určite to nebudem riešiť alkoholom, ale tá absencia je dosť reálna
bodliak
13.05.14,11:39
nemusi to byt v zmluve, mas povinnosti a nesies zodpovednost za skodu, ktoru sposobis.
Mon 27
13.05.14,11:42
teraz som si našla na nete, že to musím mať zakomponované v zmluve, inak mi nemôžu siahnuť na peniaze.
bodliak
13.05.14,11:45
Pozri moja, keby to bolo ako pises, naco by potom bola 2 mesacna vypoved na oboch stranach ?
To by si kazdy odchadzal ako sa mu zachce.
Mon 27
13.05.14,11:48
nooo, teraz si mi dal chrobáka do hlavy.Ale zase ked mu začnem absentovať, tak čo so mnou urobí, musí ma prepustiť!
jslancik
13.05.14,11:49
nemusí, keď nechce. A keď mu začneš robiť napriek, ver tomu, že aj on tebe...
Mon 27
13.05.14,11:56
ale zase na druhej strane mať vo firme zamestnanca, ktorý vie o všetkých podvodoch a podobných veciach ktoré robia, tak si myslím že to nebude riskovať a podpíše to.
JAJA11
13.05.14,12:01
podvody treba dokázať....
ak odídete skôr, môže váš zamestnávateľ dať spraviť vašu prácu nejakej firme a požadovať od vás aby ste mu všetky náklady, ktoré mu vznikli vašim skorším odchodom zo zamestnania zaplatiť.....
najlepšie je dohodnúť sa.... možno máte dovolenku, požiadať o jej čerpanie, rovnako sa dohodnúť s novým zamestnávateľom, že nastúpite neskôr, alebo 1 mesiac vydržať v 2 zamestnaniach....
ak si začnete robiť napriek, ťažko sa to skončí.....
bodliak
13.05.14,12:02
Prepustiť ťa prepustí, to sa neboj.
To, že nemáš dohodu o náhrade škody znamená len toľko, že si ju nemôže uplatniť automaticky, ale len súdnou cestou. A tam započíta kadečo...
Na tvojom mieste by som sa moc podvodmi nevyhrážal, lebo také veci sa ťažko dokazujú. Aby si nemala na krku aj krivé obvinenie.
Mon 27
13.05.14,12:07
už som úplne zúfalá, čo teraz urobiť?
jslancik
13.05.14,12:24
po prvé: výpoveď dohodou neexistuje. Jedine "ukončenie pracovného pomeru dohodou". Rozdiel je zreteľný - výpoveď je jednostranná záležitosť, na dohodu treba dvoch.
po druhé: bolo by fajn, keby sme si z pracovnej zmluvy nerobili zdrap papiera. Chráni teba ako aj zamestnávateľa. Ukladá povinnosti tebe ako aj zamestnávateľovi. Tebe by sa páčilo, keby ti dal podpísať "dohodu" a nevyhovovalo by ti to? Potichu by to podmienil nevyplácaním pohyblivej zložky mzdy, prípadne žiadnej mzdy. Myslíš, že by ti nevedel znepríjemniť život?

Záver: len skús hrubo porušovať pracovnú disciplínu. Ak ťa nechce pustiť, tak ťa nepustí. A ešte viac sa "zatne".
jslancik
13.05.14,12:28
dobrá rada - keby si nabudúce pri hľadaní práce automaticky brala na vedomie, k čomu si sa zaviazala (výpovedná lehota), odpadlo by ti zúfalstvo, ktoré teraz zažívaš. Predstav si, že si v opačnom postavení, máš rozbehnutú firmu, zákazky, a jeden tvoj zamestnanec (ktorý vo firme nie je nijak zbytočný), chce silou mocou zo dňa na deň odísť. TO je zúfalstvo - komu dať danú robotu robiť, ako narýchlo zohnať kvalitného zamestnanca, atď. Lebo firme hrozia sankcie za nedodržanie termínov, kvality, atď. O strate zákazníkov či dobrého mena ani nehovoriac.
Mon 27
13.05.14,12:33
tak čo mi poradíte, ako to ukončiť?
jslancik
13.05.14,12:39
žiaľ, nič nové. Jedine dohoda, inak riskuješ veľa. Resp. dohodnúť aj s nastávajúcim zamestnávateľom nejaký kompromis - on mesiac počká, a možno súčasný zamestnávateľ by pristal na ukončenie nie o 2m ale iba o 1mesiac. Len sa treba rozprávať a hľadať kompromisy.
Mon 27
13.05.14,12:43
ved tak som to aj myslela, že sa dohodnem na mesačnej VL, no moc sa to nadriadenému nepáči. Budem sa to snažiť všetko v pokoji vybaviť. Ďakujem vám všetkým za vaše rady a názory, ak by vás ešte niečo napadlo, kľudne mi môžete napísať, budem veľmi rada.