alltracboy
13.05.14,13:28
je idealne pri montovanej stavby vychadzat z rozmeru 120cm? Vacsina OSB a SDK su 120cm, dalo by sa setrit na odrezkoch.. ci to nema zmysel?
bodliak
13.05.14,11:46
Samozrejme, ze to ma zmysel. Ale nejde sa na 120, ale na 60.
marleau
13.05.14,13:06
Ani jedno, ani druhé. Väčšinou sú rozmery 125 cm, OSB aj SDK. SDK sa však pokladá na OSB celoplošne s tým, že spoje sa preložia, takže šírkový rozmer je bezpredmetný a o odrezkoch nie je čo debatovať. Statický modul vychádza na 625 mm pri stojkách, teda pri väčšej dĺžke steny bez otvoru nevzniká z OSB odpad. Iné je, ak by jednostranne išla OSB a z druhej SDK, neviem, prečo by to tak malo byť, ale stáva sa, že to ľudia chcú. Dnes však OSB aj SDK má šírku 125 cm, netvrdím, že nie sú aj iné, ale tieto sú štandard.
alltracboy
13.05.14,13:47
a zrejme potom celkovy rozmer stavby by mal byt o nieco mensi ako nasobky 600(625)mm lebo je lepsie odrezat 10cm ako dokladat nie?
marleau
13.05.14,14:42
To je šetrenie na nesprávnom mieste. Ak mi vychádza posledné pole napr. 780, tak dám o stojku viac. Málokedy je stena dlhá rovná, sú tam statické stojky, na ktorých možem prerušiť modul a potom pokračovať podľa výhodnosti, ale to je už pre odborníka, nie je to len tak, že: modul a valím po koniec steny. Niekedy potrebujem zo statického hľadiska stred tabule tam, kde mi vychádza spoj. Ono tie tabule OSB sú tam ako statický prvok a tiež sa nemožu dávať od buka do jedle. Viem, že skoro všetci to tak robia, ale ani ja by som nechcel skrytú vadu v novom aute, ktorú možno nikdy neodhalím. Tak prečo na dome? Určite by som neupravoval rozmer domu podľa OSB.