Stanka87
13.05.14,14:35
Dobrý deň, som zamestnaná na strednej škole, uzatvorili so mnou pracovný pomer na dobu určitú. Podľa mojich znalostí, keďže učím 16 hodín týždenne, by som mala mať 72 % úväzok a podľa plat.taríf aj príslušný plat, čo v prepočte vychádza cca 350 v čistom . Ako je možné, že po prvej výplate som zistila, že mi dali len 42,67 % úväzok a moja mzda je len okolo 200 eur? Neučím v pondelky, myslíte, že je to tým? Ďakujem za odpoveď.
avalik
13.05.14,12:42
aky pracovny cas mas uvedeny v pracovnej zmluve?
Stanka87
13.05.14,12:49
Zdravím, no dá sa povedať, že žiadny, jednoducho je tam, že po dohode so zamestnávateľom. A nie som v škole do 2, ale odučím a idem domov.
veronikasad
13.05.14,13:07
16 hod. týždenne pri plnom úväzku 37,5 hod. týždenne je skutočne len 42,67¨.Hrubá mzda v prac.zmluve by mala zodpovedať dlžke týždenného úväzku.
Stanka87
13.05.14,13:11
Ale veď plný úväzok je 22 hodín. Minulý rok som učila 18 hodín a mala som 80% úväzok a aj plat som mala celkom fajn. Ako je to možné?
veronikasad
13.05.14,13:14
Nerobím v školstve tak bohužial kvalifikovanú odpoveď ti dať neviem.
Matematický prepočet úväzku je taký ako som napísala.
avalik
13.05.14,13:17
Určite by som žiadala zamestnávateľa o doplnenie pracovnej zmluvy ... urcenie pracovneho casu v sulade so zakonom 317/2009 a nariadenim vlady 422/2009 - samozrejme doplatenie mzdy ak je tvoj zakladny uvazok 16 hodin.

Zákonník práce

§ 43
(1) V pracovnej zmluve je zamestnávateľ povinný so zamestnancom dohodnúť podstatné náležitosti, ktorými sú:

a) druh práce, na ktorý sa zamestnanec prijíma, a jeho stručná charakteristika,

b) miesto výkonu práce (obec, časť obce alebo inak určené miesto),

c) deň nástupu do práce,

d) mzdové podmienky, ak nie sú dohodnuté v kolektívnej zmluve.

(2) Zamestnávateľ v pracovnej zmluve uvedie okrem náležitostí podľa odseku 1 aj ďalšie pracovné podmienky, a to výplatné termíny, pracovný čas, výmeru dovolenky a dĺžku výpovednej doby.

(3) Ak sú pracovné podmienky podľa odseku 1 písm. d) a odseku 2 dohodnuté v kolektívnej zmluve, stačí uviesť odkaz na ustanovenia kolektívnej zmluvy; inak stačí uviesť odkaz na príslušné ustanovenia tohto zákona. Ak v pracovnej zmluve nie sú dohodnuté mzdové podmienky a účinnosť ustanovení kolektívnej zmluvy, na ktoré pracovná zmluva odkazuje, sa skončila, mzdové podmienky dohodnuté v kolektívnej zmluve sa považujú za mzdové podmienky dohodnuté v pracovnej zmluve až do dohodnutia nových mzdových podmienok v kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve, najviac po dobu 12 mesiacov.

(4) V pracovnej zmluve možno dohodnúť ďalšie podmienky, o ktoré majú účastníci záujem, najmä ďalšie hmotné výhody.

§ 44

(1) Ak písomná pracovná zmluva neobsahuje podmienky ustanovené v § 43 ods. 2, 4 a 5, je zamestnávateľ povinný najneskôr do jedného mesiaca od vzniku pracovného pomeru vyhotoviť zamestnancovi písomné oznámenie obsahujúce tieto podmienky.

317/2009
§ 3
Pedagogický zamestnanec a pedagogická činnosť

(1) Pedagogický zamestnanec je fyzická osoba, ktorá vykonáva pedagogickú činnosť a je zamestnancom podľa § 1 ods. 2. Pedagogickým zamestnancom je aj vedúci pedagogický zamestnanec.

(2) Pedagogickou činnosťou sa rozumie súbor pracovných činností vykonávaných priamou výchovno-vzdelávacou činnosťou a ostatnými činnosťami s ňou súvisiacimi, ktoré zamestnávateľ7) ustanoví v pracovnom poriadku.

(3) Priamou výchovno-vzdelávacou činnosťou sa rozumie priama vyučovacia činnosť, ktorou sa uskutočňuje školský vzdelávací program alebo program kontinuálneho vzdelávania, a priama výchovná činnosť, ktorou sa uskutočňuje výchovný program, vykonávané pedagogickým zamestnancom.

(4) Rozsah, v ktorom pedagogický zamestnanec vykonáva priamu vyučovaciu činnosť a priamu výchovnú činnosť (ďalej len „základný úväzok“), a podrobnosti s ním súvisiace ustanoví vláda Slovenskej republiky nariadením vlády Slovenskej republiky. Riaditeľ školy alebo riaditeľ školského zariadenia (ďalej len „riaditeľ“) určí týždenný rozsah hodín priamej výchovno-vzdelávacej činnosti pedagogickému zamestnancovi (ďalej len „úväzok“) najviac na obdobie školského roka; v zariadeniach s celoročnou prevádzkou alebo nepretržitou prevádzkou riaditeľ určí úväzok pedagogickému zamestnancovi najviac na obdobie kalendárneho roka.

(5) Hodina priamej výchovno-vzdelávacej činnosti prevyšujúca základný úväzok pedagogického zamestnanca sa považuje za jednu hodinu práce nadčas.8)

(6) Týždenný pracovný čas pedagogického zamestnanca tvorí čas, v ktorom pedagogický zamestnanec vykonáva priamu výchovno-vzdelávaciu činnosť, a čas, v ktorom pedagogický zamestnanec vykonáva ostatné činnosti súvisiace s jeho priamou výchovno-vzdelávacou činnosťou. Riaditeľ môže povoliť pedagogickému zamestnancovi vykonávanie ostatných činností súvisiacich s priamou výchovno-vzdelávacou činnosťou a ďalším vzdelávaním aj mimo pracoviska za podmienok ustanovených v pracovnom poriadku školy alebo školského zariadenia.
Stanka87
13.05.14,13:21
Ďakujem aj tak :-)
logomania
13.05.14,15:12
Pracovný čas a úväzok sú 2 rozdielne pojmy.Tvoj pracovný čas musí byť uvedený na zmluve - to znamená že na pracovisku musíš byť od -do máš povinné dozory, zastupovanie atď. Jeden deň je to 7,5 h a 4 dni to bude 4*7,5 = 30h. Ak uvádzaš, že odučíš len tých 16 hodín a ideš domov, teda nemáš dozory a nemusíš byť v škole, potom to vyzerá, že máš zmluvu na dohodu ( t.j. že odučíš len 16 hodín týždenne) a vtedy máš zaplatené len tých 16 hodín a nič viac. Teraz už len záleží koľko € ti zaplatí za 1 vyuč. hodinu. Ak za 1h ( 60 minút) je to napríklad 5 €, tak za vyuč. hod. to bude 3,75€ . Mesačne odučíš 16*4=64 vyuč. hodín. Tvoj mesač. zárobok teda bude 64*3,75= 240€ a to ešte nie je zdanené.
Stanka87
13.05.14,17:26
Ďakujem za názor, ale ja mám určite Pracovnú zmluvu na dobu určitú do 30.06., preto mi to vŕta v hlave.
veronikasad
13.05.14,17:30
Náležitosťou pracovnej zmluvy je týždenný fond pracovného času - čo tam máš uvedené ? Kolko hodín denne si v škole ?
logomania
13.05.14,20:25
Ešte jedna vec ma zarazila, ako je možné, že si zistila že máš takýto úväzok až po výplate? Veď pracovnú zmluvu musíš dostať v deň nástupu do práce. Nemôžeš byť zamestnaná bez zmluvy alebo si podpísala zmluvu bez toho, aby si si ju poriadne prečítala.
avalik
13.05.14,21:03
pod otazkou v komentari upresnila: "po dohode so zamestnávateľom"
Stanka87
14.05.14,07:06
Citujem: " Pracovný čas zamestnanca je upravený v súlade s 85Zákonníka práce a podla kolektivnej dohody na prislusny kalndarny rok. "A áno, poriadne som si zmluvu neprečítala, v tom som urobila chybu, ktorú lutujem.
Stanka87
14.05.14,11:17
Zdravím, no vec sa vyriešila tým, že zamestnávateľ zle vypočítal v systéme môj úväzok a teda mi vyplatia zvyšok mzdy. Takže ďakujem za príspevky a cenné rady.
mbobo
20.05.14,10:47
pozrite si toto: http://www.zakonypreludi.sk/zz/2009-422

je tam jasna tabulka, ktora urcuje uvazky pedagogickych zamestnancov. Pre strednu skolu je zakladny uvazok 22 hodin, cize ucitel na strednej skole uciaci 16 vyucovacich hodin ma uvazok 16:22 = 0,727 co je 72,7 percentny.

Ak ste tu pocitali 16 hodin z 37,5 hodinovej tyzdennej sadzby, tak toto plati pre nepedagogickych zamestnancov.

Je potrebne sa obratit na riaditela s danym problemom, mzda sa da doplatit spatne. Ak nepochodite, tak zastupca odborov ma moznost komunikovat s vedenim, alebo pomoct s odborovym pravnikom pri rieseni pracovno-pravnych zalezitosti. Ak ani toto, tak podnet na inspekciu.
Stanka87
20.05.14,13:07
Ďakujem veľmi pekne, budem vedieť do budúcnosti:-). Ja som verila, že to tak nemôže byť a pmala som pravdu, pretože ekonomka mi počítala z tych 37,5 hodín. Už mi to opravila a doplatia mi to.:-)