regina.golierova
06.04.06,20:03
Sme s.r.o na Slovensku, vykonávame pre Rakúsku firmu kontrolórske práce na Slovensku , prosím o radu, po dosiahnutí obratu sme povinný stať sa platcami DPH , ako potom vystaviť vyšlú faktúru, keď faktúrujeme len odpracované hodiny .
ALBO
06.04.06,19:17
Sme s.r.o na Slovensku, vykonávame pre Rakúsku firmu kontrolórske práce na Slovensku , prosím o radu, po dosiahnutí obratu sme povinný stať sa platcami DPH , ako potom vystaviť vyšlú faktúru, keď faktúrujeme len odpracované hodiny .
Vy nefakturujete len odpracované hodiny, podľa nich ste si len stanovili cenu služby a tú musíte bližšie špecifikovať najmä v súvislosti s § 15/7.Tam by sa teoreticky mohla DP preniesť ak by to nebolo pre rak. prevádkáreň na slovensku.
Ak by išlo napr. o revíziu neh. alebo hm. maj podľa §15/2 alebo6 tak by ste vystavovali fa so s daňou.
regina.golierova
06.04.06,19:44
ďakujem za reakciu, ale čo teraz, ako dále , ide o kontrolu súčiastok v automob.priemysle , Rakúsko nám prepláca na základe dohody napr. 10 eur na jednu hodinu, po odpracovaní ide Rechnung ak sa stanem platcom dhp tak to môžeme zabaliť , lebo viac nám nezaplatí a ľudom už menej dať nemôžem sú podpísané dohody.
KEJKA
07.04.06,18:38
ak tieto vaše výkony spadajú pod §15, ods. 7 a 8, tak budete vystavovať aj po registrácii faktúry bez DPH, akurát tam uvediete svoje ičDPH a odkaz na tento §. Rakúsko si tú faktúru samozdaní a zároveň DPH odpočíta.
Ak by ste mali nákupy s DPH, tak by ste si SK_DPH mohli odpočítať. Pri charaktere vašej činnosti to však bude minimum.
Takže v popísanom prípade na tom skôr získate, ako stratíte.
majernikova
07.04.06,20:18
...a, čo ak sme s.r.o. čka a vykon práce je v inéj krajine EU?
Sme platcami DPH no Fa vystavujeme bez DPH-čky. Môže mi niekto vysvetliť, ako to mame robiť správne?:rolleyes:
Obchodný partner( NSR) nám vystavuje Fa, ktoré sa maju "samozdaniť"???nerozumiem tomu aj keď som si prečítala celý zákon o DPH :confused: a hlavne odporučané §. Môže mi niekto bližšie vysvetliť.Prosím:o

S pozdravom Monika:)
KEJKA
08.04.06,05:20
najskôr musíš vysvetliť charakter vašej práce pre EU a prijatej práce z EU.
ale najskôr si prečítaj § 15, ods. 8 - sú tam vymenované činnosti, služby a skús si tú svoju medzi nimi nájsť. Toto je najpodstatnejšie pre ďalšie vysvetľovanie.
majernikova
09.04.06,10:05
Ahoj, našla som tam pod písmenom e)pridelenie zamestnancov, to asi bude to správne lebo spoločnosť prideľuje zamestnancov na výkon práce v EU.
Z EU nakupujeme oblečenie a obuv, pre zamestnancov a platíme nájom za unytovanie.
Pekný deň
KEJKA
09.04.06,10:13
Ahoj, našla som tam pod písmenom e)pridelenie zamestnancov, to asi bude to správne lebo spoločnosť prideľuje zamestnancov na výkon práce v EU.
Z EU nakupujeme oblečenie a obuv, pre zamestnancov a platíme nájom za unytovanie.
Pekný deň
Vaše služy - ak sú teda podľa § 15, ods. 8, pís. e), postupujete podľa § 15, ods. 7 a vystavujete fakturu bez DPH, prtičom na nej musí byť odkaz na tento §. - Samozdaní príjemca.

DF za oblečenie a obuv..... hm, ak ich naozaj dostanete na Slovensko, tak DF je bez DPH a dodaňujete ako nadobudnutie tovaru z EU.
Platby za ubytovanie - zrejme sú to DF za ubytovanie zamestnancov v EU. Tie doklady musia byť s inou DPH, dodanie služby bolo v inom členskom štáte EU. DF iba prepočítate kurzom a je to náklad.
majernikova
09.04.06,10:37
Ako to myslíš "ak ich naozaj dostanete na Slovensko", veď on nám ich posiela, aby si bola v obraze odberateľ nám dodáva obuv a oblečenie pre zamestnancov a tiež aj prenajíma byty.
Ako je to s DPH pri nájme to je jasné, hlavne mi ide ako mám postupovať pri tom obl.a obuti.DF sú bez DPH? Ako to dodaniť?
ALBO
09.04.06,14:49
Ako to myslíš "ak ich naozaj dostanete na Slovensko", veď on nám ich posiela, aby si bola v obraze odberateľ nám dodáva obuv a oblečenie pre zamestnancov a tiež aj prenajíma byty.
Ako je to s DPH pri nájme to je jasné, hlavne mi ide ako mám postupovať pri tom obl.a obuti.DF sú bez DPH? Ako to dodaniť?

Je to myslené tak, že to musí prejsť cez hranice,z EU k nám.
Fa od platitela z EU príde oslobodená od dane. DP sa prenáša na vás. Vy ju musíte podľa § 20 u nás dodaniť a s nahvačšou pravdepodobnosťou máte aj nárok na odpočet(§49).
Postup podľa §20/1/b): fa príde v eurách, prepočítate kurzom ku dňu vystavenia Fa, prenásobite 19%, dostanete daň, date na výstupe do DPriz, v mesiaci kedy vynikla DP (§20) =deň vystavenia,odpočítanie uplatníte podľa § 51 (najčastejšie v rovnakom nesiaci vstup a výstup.)
Postup podľa 20/1/a) by bol napr.akby ste náhodou tú Fa nemali
KEJKA
09.04.06,20:13
tú poznámku... ak ten tovar naozaj dostanete na Slovensko som myslela doslovne. Lebo ak by napr. zamestnanci dostali priamo tooblečenie v štíte EU, bol by problém.
Ale kedže to doveziete, tak je to O.K.
majernikova
10.04.06,19:39
:rolleyes: .......veď práve o to ide, zamestnanci dostavajú oblečenie v štáte EU. Potrebuju ho k vykonu práce. Nam prichádza len faktúra za obuv a oblečenie.Firma nedováža nič .....v čom je problém?:confused:
KEJKA
10.04.06,20:47
myslela som si to.... ak tovar zostane v štáte EU, mal by sa kúpiť s DPH krajiny EU. Vy dostávate faktúru bez DPH?
Môže byť problém v dokazovaní, že išlo o intrakomunitárne nadobudnutie tovaru.

Prirovnala by som to k nákupu a spotrebe PHM v štáte EU. Tiež vám nikto nepredá PHM bez DPH.
..................................
celé mi to však pripadá nejaké čudné, nejde o zahmlené podnikanie v inej krajine s povinnosťou registrácie?
Treba zvážiť znova, čo a aku službu vlastne poskytujete.
.............................
preto som v odpovediach spomínala to "AK"
ALBO
11.04.06,06:58
:rolleyes: .......veď práve o to ide, zamestnanci dostavajú oblečenie v štáte EU. Potrebuju ho k vykonu práce. Nam prichádza len faktúra za obuv a oblečenie.Firma nedováža nič .....v čom je problém?:confused:

Keďže to oblečenie neprechádza k nám na slovensko, česi nemajú potvrdenie že tovar previezli cez hranice,tak ho nemôžu oslobodiť (tak ako u nás cez § 43, u nich je to iný §) Takže nejde o nadobudnutie ale o § 13/1( zase česi majú iný ale tiež o tom) .
To, že na Fa nie je daň nech vás netrápi, môže ísť o neplatiteľa (nenapísali ste , či dod. je platiteľ) alebo česi majú v zákone aj to, že keď refakturujú, neodpočítajú na vstupe a nemusia odvádzať na výstupe.
Takže, pre vás by to malo znamenať to, že nedodaňujeteDPH a celá Fa ide do nákladov.Otázka či daňových, podľa toho o čo ide asi.