Katka Belica Beličková
13.05.14,16:09
Matka bola vydata za svojho mazela , ktory ju opustil. Potom nadviazala imtimny vztah s inym partnerom, s ktorym zila v spolocnej domacnosti cca 8 rokov, ale stale bola vydata za prveho manzela. S nim mala dieta, ktoremu nebolo urcene otcovstvo. V rodnom liste nie je otec uvedeny. Aj s dietatom spolu zili este cca 3 roky. Biologicky otec dietata zomrel a matka chce urcit dietatu ako otca neboheho. Matka vsak bola stale vydata za prveho manzela a rozviedli sa az v roku 2013. Manzel ma rozhodnutie zo sudu, kde svoje otcovstvo poprel. Ako urcite otcovstvo nebohemu?
buchač
13.05.14,14:13
Otcovstvo manžela matky mal. dieťaťa

V zmysle §85 ods. 1 a 2 Zákona o rodine: „Ak sa narodí dieťa v čase od uzavretia manželstva do uplynutia trojstého dňa po zániku manželstva alebo po jeho vyhlásení za neplatné, považuje sa za otca manžel matky. Ak sa narodí dieťa žene znovu vydatej, považuje sa za otca neskorší manžel, aj keď sa dieťa narodilo pred uplynutím trojstého dňa po tom, čo jej skoršie manželstvo zaniklo alebo bolo vyhlásené za neplatné“.

Uvedené zákonné ustanovenie ustanovuje tzv. domnienku určenia otcovstva manžela matky mal. dieťaťa. Keďže ide o zákonnú domnienku, znamená to, že matričný úrad do rodného listu mal. dieťaťa bez ďalšieho dokazovania zapíše ako otca mal. dieťaťa manžela matky mal. dieťaťa, resp. neskoršieho manžela matky mal. dieťaťa.

Samozrejme, že ide o vyvrátiteľnú domnienku určenia otcovstva. Matka mal. dieťaťa môžu v lehote troch rokov od narodenia mal. dieťaťa podať na súde návrh na zapretie otcovstva k mal. dieťaťu. V prípade manžela matky dieťaťa táto lehota nie je žiadna.

Otcovstvo voči dieťaťu narodenému v čase medzi stoosemdesiatym dňom a trojstým dňom od vykonania zákroku asistovanej reprodukcie so súhlasom manžela matky nemožno zaprieť. Otcovstvo však možno zaprieť, ak by sa preukázalo, že matka dieťaťa otehotnela inak.

DOPLNENIE :

Celá procedúra

http://www.hurtaj.sk/urcenie-alebo-zapretie-otcovstva-k-dietatu.html
Katka Belica Beličková
13.05.14,15:02
dakujem, ale dopnila somotazku, kedze som ju nesformulovala dost presne.
buchač
13.05.14,15:41
Doplňujem aj ja ..;)

Viď príspevok
draik
13.05.14,17:47
§ 95 zákona o rodine

(1) Ak domnelý otec nežije, návrh na určenie otcovstva sa podáva proti opatrovníkovi, ktorého ustanovil súd.