dvd
14.10.04,10:25
Je tu niekto, kto účtuje videopožičovňu? Potrebovala by som sa s niečím poradiť.
http://www.porada.sk/images/icons/icon11.gif
Januš
14.10.04,08:34
Kolegyňa ale v jednoduchom účtovníctve.
dvd
14.10.04,08:40
Podľa nového Autorského zákona nám vraj vznikli nejaké nové povinnosti - začala ma otravovať http://www.porada.sk/images/icons/icon8.gif nejaká nová agentúra zastupujúca umelcov - LITA, no neviem čo chcú. Zatiaľ nechali na seba iba telef. kontakt - mám sa ozvať.
Neviete o čo ide???
Januš
14.10.04,12:06
Ju zatiaľ nik neoslovil, ale skúste im zavolať, je to agentúra ktorá sa zaoberá autorskými právami. Daj vedieť čo si sa dozvedela, vďaka.
adam
01.03.05,19:15
Podľa nového Autorského zákona nám vraj vznikli nejaké nové povinnosti - začala ma otravovať http://www.porada.sk/images/icons/icon8.gif nejaká nová agentúra zastupujúca umelcov - LITA, no neviem čo chcú. Zatiaľ nechali na seba iba telef. kontakt - mám sa ozvať.
Neviete o čo ide???
Chcem sa opýtať, či si sa niačo dozvedel o tejto spoločnosti.Mne poslali doporučený list, že nokoľko poskytujem rozmnožovacie služby (mám kopírku),
za odplatu, som povinná zaplatiť autorovi prostredníctvom org. kolektívnej správy práv náhady odmien vo výške 3% z celkových príjmov za tieto služby.-
- toto som odpísala z listu, čo mi napísali. Akému autorovi mám platiť 3%?!? Ak si príde človek z ulice ku mne prekopírovať nejaký doklad z úradu, ja mám dať
z poplatku 2,-SK 3% spoločnosti LITA a ona to dá autorovi - úradníkovi tohto dokladu??????? Vysvetlite mi to prosím Vás niekto,lebo ma asi z takýchto spoločností porazí!!!http://www.porada.sk/images/icons/icon8.gif Inak tá kopírka je vo videopožičovni, ale o tej v tom liste nepadlo ani slovo.......

Za hudbu z rádia platím spoločnosti SOZA, ale to asi všetci, čo nechceme byť potichu!!!!!!
babenko1
01.03.05,19:23
Podľa nového Autorského zákona nám vraj vznikli nejaké nové povinnosti - začala ma otravovať http://www.porada.sk/images/icons/icon8.gif nejaká nová agentúra zastupujúca umelcov - LITA, no neviem čo chcú. Zatiaľ nechali na seba iba telef. kontakt - mám sa ozvať.
Neviete o čo ide???Problém, bude asi s vysporiadaním autorských práv. Pokiaľ nakupuješ od distribučných firiem, ako je intersonic, spi.. tak na faktúre by malo byť napísané, že ti predávajú kazety s právami na požičovňu a ty už dalej nie si povinný nič platiť...LITA nie je nová.. tá existuje už strašne veľa rokov. Ak chceš niečo viac o požičovni, účtovala som ju..
adam
01.03.05,19:35
K tým platbám ku kopírovaniu nevieš nič bližšie?
babenko1
01.03.05,19:55
Myslím, že to je riadna blbosť... ja by som sa tým vôbec nezaťažovala... Ale oni asi mysleli, že kopíruješ filmy, cd...alebo čo??
adam
01.03.05,20:02
Je to v tom liste jasne napísané, že je to za reprografické rozmnožovanie podľa autorského zákona. Na ten list som nereagovala, dievčatám som dala príkaz blokovať kopírovanie do kancelárskych potrieb, a basta fidli,fajka zhasla!!!!!!!!!!!!!!
babenko1
01.03.05,20:12
Niečo v tom duchu mi tu radí aj môj muž, xixi a ešte tu mal aj také, že či budeme platiť aj za odfotenie bratislavského hradu, slavínu.....
adam
01.03.05,20:22
Niečo v tom duchu mi tu radí aj môj muž, xixi a ešte tu mal aj také, že či budeme platiť aj za odfotenie bratislavského hradu, slavínu.....http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gifAk by som nevedela v čom ešte začať podnikať, určite by som sa zamýšľala nad vytvorením si nejakej takejto dobrej bezrizikovej podnikateľskej spoločnosti!
http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon10.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon10.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif Bez tvrdej roboty, xixi..........

Záver ich listu: Vážená pani veríme, že k splneniu svojej zákonnej povinnosti pristúpite seriózne a zodpovedne.
Tešíme sa na spoluprácu.
babenko1
01.03.05,20:29
Boože... ešte by ma zaujímalo, že aké §§ tam použili, ked ti takéto niečo poslali??
adam
01.03.05,20:38
Je tu presne uvedený ( poviem pravdu vôbec som sa dońho nepozrela ), pretože nie som ochotná platiť. Píšu: dňom 1.januára 2004 vstúpil pod číslom 618/2003 Z.z. do
účinnosti Autorský zákon, kt.preberá právne konania zrušeného Aut. zák. 383/1997 Z.z.
Ktorým sa menil a dopĺňal Colný zákon v znení neskorších predpisov v znení zákona č.234/2000Z.z.
Podľa § 24 ods.6 písm.e)..............atď., čo som vyššie popísala.......
babenko1
01.03.05,20:47
boože ved tam sa píše o rozmnožovaní zverejneného diela...a nie o kopírovaní papiera...oni fakt mysleli, že rozmnožuješ filmy a hudbu... v tom prípade sa na ten list vytoto...a neber ho vážne.. ináč kukni si na www.zbierka.sk (http://www.zbierka.sk) ten zákon, vo vyhľadaní daj 618/2003... a prečítaj si to...to sa ťa vôôôbec netýka..
adam
01.03.05,20:52
Ešte ďalej píšu, že som podľa §24 ods.9 povinná predložiť údaje o celkových príjmoch
za rozmnožovacie služby. Vrchol, že! To im mám poslať knihu pokladnice???
babenko1
01.03.05,20:59
ods. 9 hovorí : Osoby podľa odseku 6 (čo sú dovozcovia a výrobcovia) povinné predložiť príslušnej organizácii kolektívnej správy informácie o druhu a počte dovezených nosičov, prístrojov a zariadení, ako aj informácie o ich predajnej cene, dovodznej cene alebo údaje o celkových príjmoch za rozmnožovacie služby.... Ale ty predsa nedovážaš tie tituly.. ty ich predsa kupuješ od distribučnej spoločnosti...
adam
01.03.05,21:04
Ale oni o nosišoch nič nepíšu, oni chcú 3% z kopírovania(fotenia) papierov, ja mám kopírku vo videopožičovni. Máš fax? Napíš číslo, zajtra Ti to faxnem, nech to vidíš...
Dobrú noc:-)
babenko1
01.03.05,21:10
Tie rozmnožovacie služby sa týkajú zverejneného diela, tj filmu, hudby...a nie rozmnožovanie papiera...
dodo1
03.03.05,16:59
Ja len na okraj k tej produkcii hudby si dovolim este doplnit, ze pokial mas vo svojej prevadzkarni radio, nestaci sa registrovat a platit len SOZE, ale aj dalsej ochrannej organizacii SLOVGRAM-u.
adam
03.03.05,17:02
Ja len na okraj k tej produkcii hudby si dovolim este doplnit, ze pokial mas vo svojej prevadzkarni radio, nestaci sa registrovat a platit len SOZE, ale aj dalsej ochrannej organizacii SLOVGRAM-u.
Ja platím len SOZE, nebudem za to isté platiť dvom!!!!!!!!!! Na to nemôže byť žiaden zákon .......:-((
Vladimír Ozimý
03.03.05,18:23
Keď tu čítam o Lita a Soze až mi husia koža naskakuje, ja mam s nimi tiež skusenosti a vychadza mi z toho že su to obyčajny darmožrači čo nič nerobia len sa vyhražajú zakonom... Moj kamarat ma tiež kopirku v obchode ked mu to zajtra poviem ze môže čakať takuto navstevu tak sa asi z toho po....., ved to je smiešne platiť za kopirovanie, nabuduce budem platit za to ze si budem chcet ist zabehnut do hory.
Ale je to dobry dôvod na čom zarabať, koľko vystavite daňových priznani a papierov v uctovnictve. Bože chran aby to klient kopiroval inak si budem narokovat 3% z kopirovanej sumy, to bude biznis :).
adam
04.03.05,18:34
Podľa nového Autorského zákona nám vraj vznikli nejaké nové povinnosti - začala ma otravovať http://www.porada.sk/images/icons/icon8.gif nejaká nová agentúra zastupujúca umelcov - LITA, no neviem čo chcú. Zatiaľ nechali na seba iba telef. kontakt - mám sa ozvať.
Neviete o čo ide???
Vážení majitelia DVD a VHS požičovní, účtujúci týchto prevádzok i všetci ostatní!
Sledovali Ste dnešné správy na Markíze? Jedným z príspevkovbol:"Požičovniam hrozí krach!" Tak predstavte si , čo si tá LITA vymyslela. Platiť 8% z tržby za autorské práva, aj napriek tomu, že my máme práva kúpené od distribučných spoločností. Im budeme platiť vraj za nejaké "iné" práva. Hovoril tam aj majiteľ požičovne. Má pravdu, že týmto štát podporuje istú formu výpalného. 8% mesačne predstavuje dať im 1 celú mesačnú tržbu!!!!!!!!!!!http://www.porada.sk/images/icons/icon8.gif
dvd, ako si na tom, nadviazali kontakt? Neviem, z akého mesta si, ja nie som z Bratislavy, ale z malého mesta na záp.Slov., ale u mňa s týmto ešte boli. Iba s tým, čo som rozoberala v predchádzajúcich príspevkoch s Babenko1.
Otvárala som ich stránku, ale momentálne sa na nej pracuje.....
Čo Vy na to?????????
babenko1
04.03.05,21:57
Pozerala som to aj ja... dokonca v tom príspevku hovoril aj môj kamarát... o tom výpalnom vyberané štátom :-) Dúfam, že sa všetky distribučné firmy proti tomu ohradia a budú bojovať proti tomuto.. ved oni už raz majú vysporiadané práva... tak neviem, aké iné?? práva chcú, aby sa im platili...
Vladimír Ozimý
07.03.05,11:05
Ja si osobne myslím, že ak toto prejde tak to je potom tvrdý lobizmus zo strany SOZY a LITA. Ja si osobne myslím že to nemá nič spoločné s demokratickými princípmi a už vôbec nie s trhovými...už vidím ako všetky peniaze idú tým za koho to vyberajú, tam si nabalia tučné odmeny a oni sa tvária ako anjeli spásy pre autorov. Normálne mi žily navierajú...
babenko1
07.03.05,16:30
Nalepšie na to je to, že ani jeden z LITA nevedel povedať, na čo majú platiť požičovne nejaké percentá z tržieb...
adam
15.04.05,19:20
Tak predstavte si , čo si tá LITA vymyslela. Platiť 8% z tržby za autorské práva, aj napriek tomu, že my máme práva kúpené od distribučných spoločností.........

Dnes mi prišlo vyjadrenie od spoločnosti INTERSONIC : :D Prehlásenie o vysporiadaní autorských práv.
V úvode píše o tom, že všetky fimové diela majú vysporiadané autorské práva.V závere: Z toho dôvodu uplatňovanie akýchkoľvek nárokov ochranných autorských spoločností voči videopožičovniam v zmysle § 18 ods.7 Autorského zákona je právne neopodstatnené, čo sa týka filmových diel ku ktorým vlastní autorské práva naša spoločnosť.:D:D:D:D:D
babenko1
15.04.05,19:30
A už je to tu... Dúfam, že im to neprejde.. Ešte nech aj tie ostatné pošlú takéto vyjadrenie... a LITA aj so SOZA sa môžu ísť vypchať
Qmox
03.10.05,20:10
ten novy autorsky zakon je riadne svinstvo , celkovo mame na slovensku 5 autorsky zvazov registrovanych na ministerstvu kulturi , soza, sapa, lita, slovgram, ozis a je fakt ze je to niekolko 100 milionovi biznis, najvetsi ftip je v tom ze tieto autorske zvazy doteraz nemuseli nic kedze to su obcianske zdruzenia a teraz dost prostestuju ked sa od nich chce aby preukazovali svoje prijmy. Tie najvatsie z nich su soza , lita ktore su clenmi roznych medzinarodnych organizacii posledne 2 zastupuju iba slovenskych interpretov. Slovgram zastupuje prevazne reziserov, scenaristov.

Ale chcel som sa spytat co vsetko musim splnit aby som si mohol zalozit pozicovnu DVD.... ja viem mozno je to hlupa otazka ale by ma zaujimalo ci sa dotoho vobec oplati pustit pretoze v stave v akom je to dnes ked sa autorske poplatky platia aj z kazdeho predaneho cisteho CDcka to mozno vobec nema zmysel.
Tanenka
23.01.06,12:35
ten novy autorsky zakon je riadne svinstvo , celkovo mame na slovensku 5 autorsky zvazov registrovanych na ministerstvu kulturi , soza, sapa, lita, slovgram, ozis a je fakt ze je to niekolko 100 milionovi biznis, najvetsi ftip je v tom ze tieto autorske zvazy doteraz nemuseli nic kedze to su obcianske zdruzenia a teraz dost prostestuju ked sa od nich chce aby preukazovali svoje prijmy. Tie najvatsie z nich su soza , lita ktore su clenmi roznych medzinarodnych organizacii posledne 2 zastupuju iba slovenskych interpretov. Slovgram zastupuje prevazne reziserov, scenaristov.

Ale chcel som sa spytat co vsetko musim splnit aby som si mohol zalozit pozicovnu DVD.... ja viem mozno je to hlupa otazka ale by ma zaujimalo ci sa dotoho vobec oplati pustit pretoze v stave v akom je to dnes ked sa autorske poplatky platia aj z kazdeho predaneho cisteho CDcka to mozno vobec nema zmysel.

Zatiaľ som sa do tohto zákona nepozerala. Akurát k 1.2.2006 si ideme otvoriť videopožičovňu. To čo som si prečítala ma zarazilo. Veď keď nakupujem DVD a VHS tak platím aj za autorské práca. Je teda správne že sa má platiť ešte tých 8%?
nika.sum
19.04.07,10:54
Majitelia videopozicovni!!!!
Dnes sme dostali znova od LITA list s poziadavkou ze mame do 10 dni vyrovnat svoj dlh voci nim 8% z tržby. Necitala som ho, len mi ho otec v skratke povedal do telefonu. Volala som riaditelovi tej oficialnej " vypalnickej" firmy (inak sa to neda nazvat) a ten mi len opakoval ze si mam precitat zakon. Na moje tvrdenie ze mam autorske prava vysporiadane cez distributorov, povedal, ze to nie su vsetky prava bla, bla, bla... to ze ja zaplatim od distributera kolkokrat aj o 50% drahsie titul ako je napr. v Tesco nikoho nezaujima...
Riesil to niekto z Vas s pravnikom? Ako budete vy reagovat na taký list?
Ide ma porazit od jedu.
nika.sum
19.04.07,12:21
Najde sa tu nejaky majitel videopozicovne, alebo aspon niekto kto uctuje videopozicovnu a vie ze mali problem s LITA, dajte mi prosim vediet....rada by som sa s nimi s kontaktovala
jk07
20.04.07,17:31
Tak to co tu citam je naozaj sila. Drzim Vam vsetkym palce. Pride mi to ako nieco na sposob vypalneho v podobe koncesionarskych poplatkov, len vo vacsom.
nika.sum
21.04.07,03:45
Tak to co tu citam je naozaj sila. Drzim Vam vsetkym palce. Pride mi to ako nieco na sposob vypalneho v podobe koncesionarskych poplatkov, len vo vacsom.

Nie len vo vacsom, ale aj s povolenim ministerstva kultury. Ak budem mat trosku viac casu , natiahnem sem list kt. nam LITA poslala (ale este som sem nic neprilepovala tak musim prist na to ako sa to robi). Ono je to posledna snaha z drobnych podnikatelov - majitelov videopozicovni nieco vytlct lebo aj tak do 2-3 rokov pozicovne koncia, uz teraz je to bieda....
tino1212@azet.sk
24.02.08,16:30
AHOJTE VŠEDCI NO I JA SOM NEREAGOVAL NA DOPORUČENÉ DOPISI OD SPOLOČNOSTI lITA.Podali na mňa žalobu na okresný súd ktorý som vyhral
lita sa odvolala na krajský ,ktorý to vrátil okresnému ten som potom prehral stým že od 01.01.2004.som povinný autorskej spoločnosti platiť takže toľko pre vašu informáciu
nika.sum
23.03.08,20:49
Ahoj, bohuzial v tomto state maju legalni vypalnici zelenu, staci hlupo napisany zakon a drobni podnikatelia zivia darmozracov... My sme s videopozicovnou min. rok skoncili, a co bude s LITOU neviem.... Ono by sme proti nim mali sancu, len keby sme sa vsetci spojili a dali to dalej ako na nase sudy....