pmasarik
06.04.06,20:31
Dobrý den

Som zamestnaný v jednej s.r.o. a nemienim s tým prestať, ale v poslednej dobe sa mi naskytla občasná práca na PC a všetci mi to doteraz platia ako prácu na dohodu.

Rozmýšlam nad tým že si založím živnosť, ale vôbec sa tomu nerozumiem.

1, na čo si môžem založiť živnosť, som vyučený mechanik-elektronik s maturitou a v tejto oblasti mám aj 11 ročnú prax.

2, moja občasná práca je tvorba web stránok a to neviem k čomu sa vstahuje a či na to ja môžem mať živnosť, iná práca ma ani nezaujíma chcem robiť len toto.

3, čo ma to bude stáť a aké budem mať povinnosti

4, odvody za mna odvádza zamestnanec, tak dúfam že ja nemusím platiť nič

5, občasnú prácu nemám zabespečenú natrvalo takže sa môže stať že nezarobím nič, čo potom.

6, môj odhad je že maximálne zarobím 50000Sk ročne, čo s toho budem museť odviesť?

Fakt sa tomu absolútne nerozumiem, tak ak sa mi niekto rozhodne odpovedať tak polopate a zrozumitelne, lebo už som prešiel celé fórum a popozeral som si aj zákony ale nič som nenašiel, resp. som to nepochopil.

Ďakujem za každú radu.
KEJKA
06.04.06,18:39
tak len postupne. nabeháš sa okolo toho.
Zájdi na Živnostenský a tam ti povedia čo a ako. Zober si so sebou doklady aj o vzdelaní, podáš to, pani býva celkom ochotná. Ak bude problém, ozvi sa.
Johanka
06.04.06,19:02
Vzhľadom na predpokladaný príjem to považujem skôr za komplikáciu života. Keby tam bolo aspoň o nulu viac ....
Muška
06.04.06,20:02
A nemohol by to zaradiť pod Autorský zákon??
Potom by to mal jednoduchšie .
Zita5
06.04.06,20:10
Ak to je čiastka len 50 000 , buď rád , že to máš na dohodu ......pokiaľ Ti to niekto umožňuje a skutočne si nekomplikuj život .....Ak by to narástlo do vyššej sumy tak vtedy uvažuj , ale pri uvádzanom zárobku by som si dohodu opatrovala .....;) :)
pmasarik
07.04.06,03:31
Dakujem za odpovede

Takže pri takom zárobku sa mi živnosť podla Vás neoplatí.
Nenapísali ste v čom je pre mna živnosť nevýhodná a to by ma dosť zaujímalo.

Ak by ste mi mohli trochu napísať aké výhody má dohoda oproti živnosti bol by som rád stačí mi to zjednodušene na nejakom príklade.

Inak ja som tú živnosť chcel hlavne preto, lebo tá práca je vždy pre rôznych zákazníkov a predpokladám že nie každý mi to bude chceť dať na dohodu, a bohužial každý si to chce dať do nákladov. V tom prípade neviem ako im to mám faktúrovať a toto som videl ako najjednoduchšie riešenie.

Ak by bola nejaká iná možnosť ako FO môže vykonať nejakú prácu tak mi napíšte.
Melnick
07.04.06,09:24
[quote=pmasarik]Dakujem za odpovede

Takže pri takom zárobku sa mi živnosť podla Vás neoplatí.
Nenapísali ste v čom je pre mna živnosť nevýhodná a to by ma dosť zaujímalo.



Teraz máš svoju odmenu vysporiadanú,vznikom živnostenského
oprávnenia Ti vlastne vzniknú povinnosti ako pre hociktorú SZČO
a pri takých nízkych predpokladaných príjmoch je to naozaj iba
množstvo povinností,ktoré si budeš musieť voči všetkým inštit.
plniť. Takže zváž čo urobíš.
Máš pravdu ,že mnohí ktorým službu poskytneš nebudú súhlasiť
s formou odmeny na dohodu,pretože takémuto zamestnávateľovi
tiež vzniká množstvo povinností : prihlásenia do SP, výkazy,
odhlásenia, oznámenie DÚ o zrážkovej dani atď...............
Jediné riešenie ,snažiť sa mimo ZČ zarobiť toľko,aby sa Ti
oplatilo znášať všetky povinnosti vyplývajúce z podnikania.:)

A ešte sa pýtaš,na akú činnosť si urobiť živnosť. No v každom
prípade tam musíš mať činnosti,z ktorých budeš mať predpokla-
dané príjmy,inak by si mohol mať problém z neoprávneným
podnikaním,ale to je už zasa o inom.:)

Tých činností môžeš mať v ŽL uvedených viac.:)
stuko
07.04.06,20:18
no a zoberme to teraz v cislach:
Odvody do zdravotnej poistovne: Nakolko si zamestnany, preddavky ak si stanovis mensie ako 100 Sk, tak ich platit ani nemusis, len podas rocne zuctovanie a odvedies 14 % ak pocitame prijem 50 000 - 40%paus. vydavky = 30 000 / 2,14 = 14019 *14% = vysledny odvod za rok 6.550 Sk

Socialka - 1. rok si oslobodeny, kedze prijem zo zivnosti, nedosiahne ani v dalsich rokov stanovenu sumu, tak odvody platit povinne nemusis.

zaklad mzdy by sme teda dostali sumu 23 450 - z toho 19 % dan 4455 Sk.

Celkovo by ti tak pri zivnosti pri prijme 50 000 za rok ostalo 38 995,-
----------------------

ak by si pracoval na dohodu zaklad mzdy 50 000,-
19 % dan 9500,-
zdravotne platit nemusis, kedze si povazovany za zamestnanca
cista mzda pri 50 000 Sk rocne 40 500 ,-

a porovnaj rozdiel, sice v neprospech zivnosti, ale neni az tak velky 1505,-

rozdiel oproti zivnosti je minimalny, treba si teda zvazit, co je pre teba vyhodne, ja by som to tak jednoznacne nestaval. ak vies, ze je mozne ze sa pocas roka nieco vyskytne to stoji za uvazenie.
aspon tolko moj nazor, aj ked je odlisny od kolegov :)
stuko
07.04.06,20:23
Dobrý den

Som zamestnaný v jednej s.r.o. a nemienim s tým prestať, ale v poslednej dobe sa mi naskytla občasná práca na PC a všetci mi to doteraz platia ako prácu na dohodu.

Rozmýšlam nad tým že si založím živnosť, ale vôbec sa tomu nerozumiem.

1, na čo si môžem založiť živnosť, som vyučený mechanik-elektronik s maturitou a v tejto oblasti mám aj 11 ročnú prax.

velmi siroka problematika, mozes si dat takmer vsetko s vynimkou tych cinnosti, ktore nie su viazanymi zivnostami a je mozne na ne vystavit zivnost len vtedy, ak splnas iste podmienky, napr. prax
2, moja občasná práca je tvorba web stránok a to neviem k čomu sa vstahuje a či na to ja môžem mať živnosť, iná práca ma ani nezaujíma chcem robiť len toto.
na toto si vobec zivnost nemusis davat, nakolko ide o cinnost v zmysle autorskeho zakona a ta sa nepovazuje za zivnost. mas narok na odpocitanie aj 40 % nakladov. registruj sa len na DU a poziadaj o vystavenie DICa
3, čo ma to bude stáť a aké budem mať povinnosti
vystavenie zivnosti stoji 1000 SK(kolok) + 100sk kolok za odpis z registra trestov.

ako zivnostnikovy ti vznikaju vsetky povinnosti, ktore ma SZCO
4, odvody za mna odvádza zamestnanec, tak dúfam že ja nemusím platiť nič
bude zalezat od vysky prijmov, zdravotne platit vzdy aj pri praci SZCO, pricom si mozes ale i nemusis zvolit preddavky a nasledne zuctujes v rocnom zuctovani
5, občasnú prácu nemám zabespečenú natrvalo takže sa môže stať že nezarobím nič, čo potom.
nic v DP uvedies prijem zo zivnosti 0
taktiez zdravotne zaplatis 0 kedze si aj zamestnancom, ale rocne zuctovanie do ZP budes musiet podat
6, môj odhad je že maximálne zarobím 50000Sk ročne, čo s toho budem museť odviesť?
vid moj predchadzajuci prispevok

Fakt sa tomu absolútne nerozumiem, tak ak sa mi niekto rozhodne odpovedať tak polopate a zrozumitelne, lebo už som prešiel celé fórum a popozeral som si aj zákony ale nič som nenašiel, resp. som to nepochopil.
:)
Ďakujem za každú radu.

doplnim este odpovede, vid cerveno oznacene
KEJKA
08.04.06,05:16
ja som ani tak nemyslela na povinnosti ale na finančný efekt. Resp. na to, aby neboli problémy pri získavaní zakázok. Naozaj nie každá chce riešiť tieto práce formou DOVP. Ale ak to spadí pod Autorský zákon, tak odpadajú starosti s vybavovaním ŽL, to je dobré.
Pri paušálnych výdavkoch sa vyhneš práci naviac pri spracovaní účtovníctva, (aj nákladom na jeho spracovanie), ale pre túto prácu si môžeš uplatniť skutočné výdavky - napr. cesty autom za zákazníkmi, náklady na internet, PC a iné nutné výdavky spojené s touto činnosťou. Tak si môžno budeš vedieť nazbierať nie 40% ale 70% výdavkov a úmerne s tým ti bude klesať daňová povinnosť, i odvod do SP. Ale zasa pribudnú práce s účtovníctvom.

Kedže ide o jednorazovky pre rôznych zákazníkov, mohla by to byť nie DOVP ale príkazná zmluva, pri ktorej odberateľovi odpadajú povinnosti registrácie do SP.