Monika Bozalková
13.05.14,20:53
dobry den cela by som sa opytat robim s tabulkami v access a ked vytvaram vstahy tak mi stale naskoci tabulka ked zaskrnem aj aktializaciu aj ostane ze chybná definícia pola ide v definici indexu alebo relacie nevem co s tym je uz som susala setko mozne neviete mi poradit
PaloPa
24.07.14,07:59
Pri definovaní vzťahov medzi dvoma tabuľkami, t.j. referenčnej integrity (najčastejšie sa definuje vzťah 1:nekonečno), doporučujem vopred si definovať na príslušných tabuľkách príslušné indexy:
1) pre nadradenú tabuľku mať definovaný tzv primárny kľúč - inak nazývaný "unique" - ktorý je jedinečný pre každý riadok,
2) pre podriadenú tabuľku definovať pole, ktoré má rovnaký typ ako pole primárneho kľúča nadradenej tabuľky a pre to definovať obyčajný index.


Jednoduchý príklad je napr faktúra, kde hlavička faktúry sa ukladá do nadradenej tabuľky (napr fa_hlavicky) a jednotlivé položky fa do podradenej tabuľky položiek (napr. fa_polozky). Prepojovacie pole je potom číslo faktúry (napr. cFa), v tabuľke fa_hlavicky ako primárny kľúč, v tabuľke fa_polozky ako obyčajný index.

Cez pole cFa sa potom vytvorí väzba, kde sa dá definovať aktualizácia i mazanie podriadených, pri zmazaní nadradenej položky.

TIP: Indexy môžu byť vytvorené i z viacerých polí


P.