kaqpo
14.05.14,10:42
Dobrý deň, potreboval by som vedieť či môžem školiť zamestnancov, ktorý majú povolenie využívať služobný automobil ... mám skončené právo takže v zákonoch a vyhláškach sa vyznám len neviem či je potrebné aby školiteľ mal aj niejaký certifikát na základe, ktorého môže školiť.
Chobot
14.05.14,09:11
Nestačí, že máš právnické vzdelanie. Nemôžeš školiť vodičov referentských áut. Na to potrebuješ osobitnú certifikáciu - oprávnenie bezpečnostného technika, ktoré vydáva Národný inšpektorát práce.

Zrejme sa až tak v zákonoch nevyznáš....
kaqpo
14.05.14,09:30
Ďakujem pekne za odpoveď ... bol som si skoro istý, že to nemôžem robiť ale šéf na mňa stále tlačí tak som to chcel mať čierne na bielom. Ešte raz dík.
Chobot
14.05.14,09:56
Ďakujem pekne za odpoveď ... bol som si skoro istý, že to nemôžem robiť ale šéf na mňa stále tlačí tak som to chcel mať čierne na bielom. Ešte raz dík.

Pozri tu, na aké zákony sa odvolať (vyhovoriť, ak to nechceš robiť). Len aby ti potom šéf nedal za úlohu získať ten certifikát školiteľa...

http://www.skolenie-vodicov.sk/

Ak to chceš mať úplne čierne na bielom, vytlač si § 23 zákona 124/2006, kde je presne napísané, kto môže byť bezpečnostným technikom, ktorý potom školí zamestnancov v oblasti BOZP (aj tých referentských vozidiel).
kaqpo
15.05.14,06:20
Pokiaľ by ten certifikát zaplatil tak by to bolo len plus pre mňa.

Dík.
frzanony
06.07.14,15:44
Prakticky na všetky činnosti v súvislosti s výkonom práce je potrebné byť oboznámený s predpismi na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia a technických zariadení. V § 2 zákona 124/2006 Z.z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o zmene a doplnení niektorých zákonov /ďalej už len zákona/ - Pôsobnosť zákona v odseku 1, zákona sa uvádza, že zákon sa vzťahuje na zamestnávateľov a zamestnancov vo všetkých odvetviach výrobnej sféry a nevýrobnej sféry. Na základe tohto ustanovenia je možné dať odpoveď na Váš dotaz /dotaz č. 1./, či musí mať školenie pre vodičov referentských vozidiel každý kto využíva auto alebo len osoba, ktorej bolo auto oficiálne pridelené ? Uvediem príklad, ak napr. pracovník príde do práce so svojim súkromným motorovým vozidlom nie je povinnosťou zamestnávateľa ho oboznamovať podľa § 7 zákona. Ak vedúci pracovník vyšle zamestnanca na služobnú cestu, vypíše príkaz na jazdu už zamestnávateľovi vzniká povinnosť podľa § 7 odsek 1 písm. a/ zákona, kde sa uvádza, že zamestnávateľ je povinný pravidelne, zrozumiteľne a preukázateľne oboznamovať každého zamestnanca s právnymi predpismi a ostatnými predpismi na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci. Čiže nie je rozhodujúce, či motorové vozidlo bolo zamestnancovi pridelené alebo nie, rozhodujúce je akú prácu vykonáva. To, že ktoré predpisy sú predpisy na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci uvádza § 39 Zákonníka práce.
K dotazu č. 2. Dotaz znie, či je možné školiť zamestnancov, ktorý majú povolenie využívať služobný automobil ... keď má skončené právo takže v zákonoch a vyhláškach sa vyzná len nevie či je potrebné aby školiteľ mal aj nejaký certifikát na základe, ktorého môže školiť.
Odpoveď: Úvodom chcem reagovať, resp. poukázať na niekoľko nesprávnych informácií. Od „Chobot“ z mája 2014 „Nestačí, že máš právnické vzdelanie. Nemôžeš školiť vodičov referentských áut. Na to potrebuješ osobitnú certifikáciu - oprávnenie bezpečnostného technika, ktoré vydáva Národný inšpektorát práce.“ Po prvé: Oprávnenie bezpečnostného technika neexistuje, nevydáva ho Národný inšpektorát práce. Vážený pane, máte to popletené s osvedčením bezpečnostného technika, čo je podstatný rozdiel a nevydáva ho Národný inšpektorát práce, ale školiace stredisko, ktoré má oprávnenie skupiny 01.2 podľa prílohy zákona. Po druhé: Nie v každom prípade je potrebné oprávnenie na výchovu a vzdelávanie. Je pravdou, že oprávnene na výchovu a vzdelávanie vydáva Národný inšpektorát práce, ale v skupine 01.1 a iba pre túto skupinu je „výnimka“, čo je uvedené v § 27 odsek 3 zákona. Samozrejme, že odborná kvalifikácia je potrebná a musí byť preukázaná.