moniq81
07.04.06,05:52
Čaute poraďáci,

mám otázku. Pri ročnom zúčtovaní daní a následnom vyplnení Prehľadu pre daňový úrad vyšiel daňový preplatok. Akým spôsobom sa vyrovná tento preplatok s daňovým úradom??? Platí, že zamestnávateľ neodvádza daň, kým tento preplatok nevyčerpá???
Podľa zákona sa preplatok na dani má vyúčtovať so zamestnancom do konca apríla??? To znamená je potrebné vyplatiť mu preplatok najneskôr v marcovej výplate??? Ak áno, kde sa to vo výplate uvedie a ako zaúčtuje v JÚ?? Alebo je to možné urobiť aj inak???

Ďakujem vorped za všetky reakcie.
Paula
07.04.06,04:22
Čaute poraďáci,

mám otázku. Pri ročnom zúčtovaní daní a následnom vyplnení Prehľadu pre daňový úrad vyšiel daňový preplatok. Akým spôsobom sa vyrovná tento preplatok s daňovým úradom??? Platí, že zamestnávateľ neodvádza daň, kým tento preplatok nevyčerpá???
Podľa zákona sa preplatok na dani má vyúčtovať so zamestnancom do konca apríla??? To znamená je potrebné vyplatiť mu preplatok najneskôr v marcovej výplate??? Ak áno, kde sa to vo výplate uvedie a ako zaúčtuje v JÚ?? Alebo je to možné urobiť aj inak???

Ďakujem vorped za všetky reakcie.
http://www.porada.sk/showpost.php?p=198469&postcount=2
Zamestnancovi sa preplatok uvedie na výpl.páske v kolonke na to určenej - je to jeho príjem, nepodliehajúci odvodom a zdaneniu - navýši sa mu čistý príjem.
boitana
18.04.06,07:27
ahojte,moze mi niekto skuseny poradit,robila som dcere danove priznanie tyb B,vysiel jej preplatok ,podala som daove priznanie 9.3.2006 a dodnes mi nic nevratili volala som tam a povedali mi ze statny rezort im pusti peniaze az 3.5.2006 neviete mi poradit kde sa v zakone o tom docitam-mala som vedomie ze do mesiaca mi to vratia od podania-dakujem za vase usmernenie :-) pekny den
alušik
18.04.06,07:29
Jarka, je termin do 30 dni ale od terminu povinnosti podat danove priznanie. Takze tych 30 dni rataju od 31.3. Maju Ti preplatok vratit do 30 aprila, ale kedze to vychadza na vikend, vracat budu najskôr v najbližší pracovny den.;)
Tiez som meditovala vlani - vtedy som podala danove priznanie uz v januari a pockala som si az do konca aprila.:o
alušik
18.04.06,07:33
§ 63 - Zákona o správe daní a poplatkov

4) Ak nemožno preplatok použiť podľa odsekov 2 a 3, správca dane na žiadosť daňového subjektu tento preplatok vráti, ak je väčší ako 100 Sk. Ak osobitný zákon neustanovuje inak, správca dane vráti preplatok do jedného mesiaca od doručenia žiadosti o jeho vrátenie; preplatok na dani z príjmov za príslušné zdaňovacie obdobie sa vráti najskôr po uplynutí jedného mesiaca po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania podľa osobitného zákona, 6ec) najneskôr však do 40 dní odo dňa vzniku preplatku. Ak sa žiadosti o vrátenie preplatku vyhovie v plnom rozsahu, správca dane rozhodnutie nevydáva. Preplatok nemožno vrátiť, ak žiadosť o jeho vrátenie bola podaná po zániku práva vyrubiť daň alebo rozdiel dane (§ 45). Žiadosť o vrátenie preplatku alebo o jeho preúčtovanie nepodlieha správnym poplatkom.
boitana
18.04.06,07:59
Jarka, je termin do 30 dni ale od terminu povinnosti podat danove priznanie. Takze tych 30 dni rataju od 31.3. Maju Ti preplatok vratit do 30 aprila, ale kedze to vychadza na vikend, vracat budu najskôr v najbližší pracovny den.;)
Tiez som meditovala vlani - vtedy som podala danove priznanie uz v januari a pockala som si az do konca aprila.:o
Ahoj teraz som volala na DU do D Kubina apovedala mi toto ostala som vyvalena,lebo to by som brala ze po 31,3.2006 do 30 dni ,ale ona mi vravela ze az 3 maja to zacnu postupne pustat na vratenie-ze statny rezort im vtedy len pusti peniaze
alušik
18.04.06,08:04
Jarka, že by brali vznik preplatku vlastne tým dátumom 31.3.? Potom by mali na to vlastne 40 dní... a teda 3.5. by ešte nebolo neskoro.