krpuch 2
14.05.14,16:44
Dobry den, potrebovala by som poradit. Sposobila som dopravnu nehodu, ale poistovna poskodenemu nepreplatila celu sumu na zaklade toho, ze si dal nove suciastky na starsie auto. Teraz on ziada odo mna peniaze doplatit. Ako mam postupovat? V poistovni mi povedala, ze nema pravo odo mna peniaze ziadat a vyhrazat sa sudom..
lujza.j
14.05.14,15:27
Sa moze sudit s poistovnou....
tiez sa mi ozval tipek po dvoch rokoch,co mu decko otrhlo kus gumy na narazniku,ze chce doplatit 300e.....z mojeho pzp mu nevyplatili plnu vysku jeho faktury....jeho problem a cau.....ale vytocil ma riadne
nika.sum
14.05.14,19:15
Do mna nacuval dnes jeden panko, mam starsie auto a tiez sa obavam kolko mi preplati poistovna z jeho pzp. Ak nie som ja vinnik preco by som mala na tom tratit ja? Ma pravo mi poistovna znizit poistne plnenie kvoli amortizacii?
Chobot
14.05.14,23:17
Áno má.

Bohužiaľ je taká prax.

Keď si to logicky zoberieš, tak miesto 10 ročnej súčiastky dostaneš novú (napr. dvere). Z pohľadu poisťovne - prečo by si mala dostať zadarmo za starý diel nový? Tým si zhodnotíš auto. Preto je tá amortizácia na diely. Na prácu sa neuplatňuje amortizácia. Rozdiel nemá kto zaplatiť, lebo za vinníka platí poisťovňa a on už nemá prečo viac platiť - okrem spoluúčasti z poistky.

Ak sa chceš vtesnať do sumy, ktorú ti uhradí poisťovňa, treba si dať spraviť úhradu rozpočtom a zohnať lacnejšie alebo staršie diely (napr. z vrakoviska). Oplatí sa to najmä pri starších autách.

Prečítaj si môj príspevok v tejto téme - tam som radil, ako ušetriť na oprave:

http://www.porada.sk/t243308-pzp-plnenie-nie-som-vinnik.html
Chobot
14.05.14,23:21
V poisťovni ti radili správne. Všetkú zodpovednosť prevzala za teba poisťovňa, takže ona uhradí to, na čo má poškodený nárok.

Súdu sa nemusíš báť. Ak sa chce súdiť, musí sa s poisťovňou, nie s tebou. Jeho to prejde. Bohužiaľ ho to stojí nejaké peniaze.
Stanislav 1975
15.05.14,04:18
No nieže jeho problém, ak to dá na súd, tak prehráš...
Stanislav 1975
15.05.14,04:20
Tibor, toto nieje pravda- ja ako poškodený, nič nemám s tvojou poistovňou, žalovať budem teba, nie poisťovňu...a následne si to ty možeš vybavovat s poistovnou...
JAJA11
15.05.14,04:52
sa mi chce smiať, ak niekto tvrdí, že ak na staré auto namontujú nové dvere, tak sa mi zhodnotí jeho cena..... práve naopak, bude mať pečať búraného a jeho predajná cena sa určite zníži.... takže výplody poisťovne, že oni zaplatia iba čiastočne opravu sú scestné.....
poškodený človek nemusí niesť stratu, ktorá mu vznikne z rozdielu ceny opravy a náhrady škody.... dôležité je ako má uzavreté PZP ten čo poškodil druhému auto.... ak na základe jeho poistky nebude uhradená plná náhrada škody, tak je možnosť žiadať si náhradu škody na súde od vinného poistnej udalosti .... len v prípade, ak by účastník dokázal, že sa opravou zvýšila cena auta, by človek nemusel uspieť...... ale to býva v málo prípadoch, že oprava zvýši predajnú cenu auta.......
nika.sum
15.05.14,06:25
Presne Jaja, tiez si nemyslim, ze sa vymenou dveri zhodnoti cena mojho auta. On sposobil nehodu a preco ja mam byt stratova, to je nefer. No som zvedava ako dopadnem, dnes som zistila, ze sa mi tie dvere tazsie zavieraju, su posunute alebo co, takze tu nepojde len o vyklepanie...uvidim co na to v pondelok povie obhliadac...vraj si to mozem dat do akehokolvej servisu len nesmie byt drahsi ako autorizovany...
JAJA11
15.05.14,07:08
minulý rok kolegyni vrazil do bočných dverí, vzhľadom na to, že sa jednalo o viac ako 10-ročné auto, pýtala sa na možnosť, že jej uhradia škodu, ktorá jej vznikla a dá si to opraviť sama. Poisťovňa však s tým nesúhlasila, musela si dať ohodnotiť opravu v autorizovanom servise a po oprave jej uhradili faktúru len čiastočne. Ale rozdiel bol tak do 80 EUR, tak to nakoniec nechala tak a neriešila škodu. Bola rada, že sa jej nič nestalo..... ale ak by sa jednalo o väčšiu sumu, tak ako jej hovorili na začiatku v poisťovni, tak by bola žiadala náhradu škody od toho človeka, čo do nej nabúral.....
Indeed
15.05.14,07:12
pisal som to viackrat a ešte raz to zopakujem :

" je smutné,že zákony tohto štátu su humánnejšie ,ako zmyšľanie a očakávania niektorých občanov.."
lujza.j
15.05.14,07:16
Hej a co ja s tym mam....plnenie bolo,ja som si povinnost splnila....to ze jemu nepreplatili celu fakturu....co ja s tym...jaj tak niekto ma realnu skodu napr.1000e,ale fakturu 1500e....tak ja mu vymyslenych 500e cvaknem......cele pzp je na prd....narazil do mna talian a platila som si to z mojeho HPčka....
dmc
15.05.14,09:09
Zalovat mozes. Zatial nepoznam na Slovensku rozsudok ktory by zaviazal skodcu a nie poistovnu nahradit skodu. V zahranici ano. Prave preto by aj tu konecne mal nastat precedens aby si aj majitelia vozidiel vyberali poistovne na PZP podla toho ako bude hradit za nich skodu a nie len podla ceny ako je to teraz.

Je maximalna hlupost aby skodoval ten komu naburali auto.
krpuch 2
15.05.14,17:12
dakujem za odpoved...
bubkoch
15.05.14,18:27
stanislav pises somariny ... nema to nic spolocne s realitou ani zakonom ... je to tak ako pise chobot, poskodeny sa moze v zmysle zakona sudit priamos s poistovnou, vinnik nema ziaden dovod nieco platit poskodenemu, lebo zo zakona vsetku skodu za ktoru zodpoveda, musi uhradit poistovna ...
no a tvoja poznamka o tom ze vinnik musi zaplatit a nasledne si to vymahat od poistovne je fakt usmevna ... fakt pobavila ... ty robis vpoistovni ? boze moj :-D
bubkoch
15.05.14,18:30
poskodeny nema ziaden pravny narok nieco od vinnika ziadat, jeho partnerom je len a len poistovna vinnika ...
navyse, poskodeny je povinny svoj narok (teda vysku skody) preukazat ... a faktura zo servisu to nie je ... pretoze vyska skody nie je to iste ako naklady na opravu
JAJA11
19.05.14,07:35
ja by som sa chcela spýtať v čom sú zrovna tieto zákony humánnejšie ako zmýšľanie a očakávanie niektorých ľudí....
ak do mňa niekto vrazí, mám iba starosti, a ešte mi neuhradia všetku škodu, čo mi vznikla..... hmmm, naozaj humánne zákony..... a vinník škody sa môže usmievať, on nemá voči mne žiadnu povinnosť náhrady škody? Nebola by som si taká istá.... je pravda, že ak ho dám na súd ja, je dokazovanie škody na mojej strane.... ale ak to dokážem, nemyslím, že vyjde bez újmy druhá strana..... tam len vzniká otázka, či sa oplatí časovo tým zaoberať, aká je výška škody.....
bubkoch
19.05.14,13:52
ak na sude dokazes ze tvoja skoda bola vyssia ako ti zaplatila poistovna, rozdiel bude povinna zaplatit opat POISTOVNA, pretoze vinnik je prave preto zo zakona poisteny, aby nemusel nic platit a aby za neho vsdtko platila poistovna ...
vinnik nie je poisteny preto aby nieco doplacal zo svojho ... si uvedom
Chobot
19.05.14,14:22
Možno maximálne spoluúčasť na poistnej udalosti.