Michaela1
07.04.06,08:00
Ahojte, potrebovala by som poradiť: živnostník, ktorý pre nás (s.r.o.-čku) pracuje počas celého roka, má od nás spolu s našimi zamestnancami zabezpečené stravovanie. Na konci mesiaca od neho zinkasujeme celú sumu za stravné lístky. Je možné, aby nám túto sumu následne vyfakturoval spolu so stavebnými prácami, aby to dostal do nákladov?
Máme to my ako daňový náklad?
Ďakujem.
zuzanar
07.04.06,06:06
Na základe čoho od neho zinkasujete sumu za stravné lístky? Ak nie je vašim zamestnancom nemá nárok na stravné.
Michaela1
07.04.06,06:22
Od spoločnosti, ktorá nám dodáva stravu dostaneme na faktúru stravné lístky, tú časť, ktorú dostanú živnostníci si nedáme do nákladov a príjem za lístky od živnostníkov zase nie výnosov.
zuzanar
07.04.06,06:36
Živnostník ak má doklad, že kúpil od Vás stravné lístky, tak si to dá do nákladov (max. podľa zákona 48,95). A Vám za prácu predsa fakturuje podľa nejakej zmluvy. Stravné by nemal. No neviem, nejaká som z toho popletená.
Michaela1
07.04.06,06:45
Doklad od nás oficiálne nemá, lebo to by sme mu tie lístky museli predať oficiálne. My tie lístky živnostníkov dáme do nedaňových nákladov - akože zamestnancom dávame obedy navyše - zo zisku.
Väčšina našich živnostníkov ide totižto na paušálne výdavky (preukázateľný náklad by im bol nanič), takže tým, že si to dajú do faktúry a dostanú to od nás zaplatené, je to pre nich výhodné, lebo vlastne ten príjem zdania iba 19%-tami a nemusia si to platiť celé.
Len sa mi to nezdá, aby sme to mali my ako firma v poriadku.
zuzanar
07.04.06,07:21
Rozumiem Ti.
"(preukázateľný náklad by im bol nanič)" - veď to nevadí, nezahrnú ho do účtovníctva. Ale vy budete krytý. Budete mať nákup poukážok aj predaj. Oni vyfakturujú prácu navýšenú o cenu lístkov. Ale neviem či môže hocikto predávať stravné lístky.
Ak by ste ich dali navyše na zamestnancov, asi by to mali ako nepeňažný príjem. No ak by mali smeny dlhšie ako 11 hod, mali by nárok na ďaľší obed a potom by to šlo aj tak.
Michaela1
07.04.06,07:38
S tými živnostníkmi to urobím asi len tak, že budú musieť navýšiť fakturovanú sumu, ale nenapíšu, že je to za stravné.
A so zamestnancami, aby to nemali ako nepeňažný príjem, stačilo by, aby sme za tie lístky navyše od nich prijali platbu v plnej výške cez pokladňu. Čo myslíš?
zuzanar
07.04.06,07:52
Asi by to šlo. Ja som to myslela tak isto, len namiesto zamestnancov by som použila tých živnostníkov.
Michaela1
07.04.06,08:07
ďakujem za konzultáciu.