iskernik
15.05.14,05:24
Prosím o radu - zamestnávateľ nám kráti pracovný čas na 80% a teda aj mzdu na 80%. Môže však zamestnávateľ krátiť aj minimálnu mzdu na 80%, veď to sa už ani neoplatí chodiť do práce pri takom zárobku. Nemusí priplatiť nejaký doplatok do minima? V minulosti to tak robil, ale teraz sa k tomu nechcel vyjadrovať a jednoducho mzdu krátil. Ďakujem
veronikasad
15.05.14,05:25
Podpísali ste dohodu o zmene pracovnej zmluvy, v ktorej bol dohodnutý kratší pracovný čas ?
Terezia13
15.05.14,05:43
veronika píše správne, bez podpísania dohody o zmene pracovnej zmluvy nesmie zamestnávateľ znížiť ani úväzok ani mzdu
ak bola dohoda podpísaná, zamestnávateľ má právo znížiť úväzok a k tomu bude primerane znížený aj plat
iskernik
15.05.14,06:56
áno, všetci sme museli podpísať dodatok k pracovnej zmluve, v ktorom je uvedené krátenie pracovného času a mesačnej mzdy. Ale v minulosti, pretože v našej firme sa to krátenie opakuje niekoľko rokov - mi dali aspoň doplatok, pretože vraj to bolo v zákone, že mi to musia dorovnať do toho minima. Ale teraz sa mzdárka asi zle vyspala, tak sa jej nechcelo dať mi ho. Nerozumiem...
iskernik
15.05.14,06:58
áno :(
avalik
15.05.14,07:07
§ 120

(6) U zamestnanca odmeňovaného mesačnou mzdou, ktorý v mesiaci neodpracoval určený týždenný pracovný čas alebo má dohodnutý kratší týždenný pracovný čas, sa sadzba minimálneho mzdového nároku ustanoveného v eurách za mesiac zníži v pomere zodpovedajúcom odpracovanému času v mesiaci.
veronikasad
15.05.14,09:26
Minimálna mzda zodpovedá dlžke fondu prac.času, v tvojom prípade sa pomernou časťou kráti.
Skrátenie úväzku bez dopadu na krátenie mzdy je len v prípade, ak je skrátenie prac.času dohodnuté v Kolektívnej zmluve zamestnávatela - čo nie je tvoj prípad.