Alena T.
15.05.14,09:31
ako vyriešiť zostatok na účtoch 321 a 324 z minulých rokov? účtovníctvo som prebrala, ale staré účtovné roky nemám k dispozícii, nakoľko firma vyhorela a s ňou všetky účtovné doklady. problém je hlavne v tom, že zostatky na týchto účtoch mi vyhadzuje v hlavnej knihe ale v saldokonte nie sú.
Tweety
15.05.14,07:35
321 by som započíta s 324 a zvyšok dala do výnosov.
GABRIELA
15.05.14,08:08
Ja by som najprv overením s dodávateľmi zistila či sú oprávnene v účtovníctve. Ak áno zapísať do salda ( účt.prog.to umožňujú) Ak nie tak potom je chyba aj v zostatkoch na BÚ alebo pokladni.... alebo to vyriešiť cez opravu chýb minulých rokov. Nešla by som za každú cenu do výnosov a zdanenia. Je otázkou aký je to rozsah.
jajko50
15.05.14,08:24
No akých dodávateľov osloví, keď nevie čo konkretne sa na účte 321 účtovalo. Zo saldom pracovať nevie - nevie o aké dodávky išlo. predpokladám, že to je tak. Potom už je riešenie účtovné zápočet a výnosy na zvyšok, tak ako píše Tweety.
Alena T.
15.05.14,08:55
áno, presne tak neviem čo sa účtovalo a neviem to zistiť... takže urobím ako mi Tweety poradila... Ďakujem veľmi pekne
GABRIELA
15.05.14,10:14
Veď OK. Aj tak sa dá. Podľa mňa zjednodušená robota. Aj 321 zápisy obsahujú nejaké konkrétnejšie údaje z čoho zápis vznikal. To že nie je papier ešte neznamená že nie sú údaje v PC. Prišlo mi zvláštne to 2x zdaňovať.... Ide o rozsah a množstvo.
Alena T.
17.05.14,11:46
môžete mi prosím ešte poradiť ako započítať 321 s 324? nejde mi to...
Tweety
17.05.14,12:50
A nemáš ešte aj 314 a 311? pretože zápočet môžeš urobiť len medzi záv. a pohľadávkou.
Alena T.
17.05.14,12:55
Keď urobím takýto zápis program mi nájde chybu v kontrole rozdielov v zostatkoch medzi hlavnou knihou a saldokontom po mesiacoch. presne tak, program ma automaticky upozorní, že je porušená podvojnosť účtovania... nie pohľadávky, ktoré by som mohla s týmto započítať nemám
Tweety
17.05.14,13:06
Čiže v salde ich nemáš iba v účtovníctve? Potom neboli úhrady zaúčtované, a nesedia aj iné účty napr. pokladňa, banka, či tie sedia?
Alena T.
17.05.14,13:50
áno, presne tak... banka sedí, nakoľko mám výpis a viem si to odkontrolovať, ale pokladňa? to neviem ako zistiť... v hlavnej knihe boli zostatky aj na týchto účtoch, 321 bola napr. analytika 100 ale aj 0000 a na analytike 0000 bol zostatok 37eur tak isto to bolo aj na 324, s tým, že keď som si nahodila saldokonto tieto sumy tam neboli...neviem, či som to dobre vymyslela, ale do počiatočného saldokonta som si nadefinovala tieto DF a DPF, tým pádom sa mi to dostalo aj do saldokonta a teraz to zdaním, aby mi to úplne vypadlo z účtovníctva??? čo myslíte? len problém je v tom, že vôbec neviem o koho ide a či to bolo naozaj uhradené, alebo čo sa s tým vlastne dialo... :-(