tanti
07.04.06,08:22
Viete mi niekto poradit...
Potrebovala by som vediet aky je postup, ked zomrie zamestnavatel, ci ma zamestnanec narok na odstupne a ako mu napisat vypoved.Dakujem
dana9
07.04.06,06:36
Viete mi niekto poradit...
Potrebovala by som vediet aky je postup, ked zomrie zamestnavatel, ci ma zamestnanec narok na odstupne a ako mu napisat vypoved.Dakujem

Podľa môjho názoru ide o výpovedný dôvod podľa § 63 ods. 1 písm. a) - zrušenie, resp. zánik zamestnávateľa bez právneho nástupcu, treba však skúmať, či v súlade s 57 živnostenského zákona nepokračujú v živnosti dedičia (tedy ak ide o živnosť), resp. či bolo ukončené dedičské konanie, teda či skutočne nie je žiadny nástupca. V takom prípade by nedošlo k zrušeniu zamestnávateľa, ide o právne nástupníctvo, s ktorým súvisí aj prechod práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov na nástupcu.

A keďže ide o výpovedný dôvod podľa § 63 ods. 1 písm. a), a budú splnené ostatné podmienky podľa § 76 ods. 2, tak mu odstupné patrí.
tanti
07.04.06,06:47
dedicske konanie este nebolo, ale urcite nikto nebude pokracovat v zivnosti takze sa pracovny pomer musi ukoncit, moze sa dat datum skoncenia pracovneho pomeru den po umrti?
dana9
07.04.06,06:54
dedicske konanie este nebolo, ale urcite nikto nebude pokracovat v zivnosti takze sa pracovny pomer musi ukoncit, moze sa dat datum skoncenia pracovneho pomeru den po umrti?


Aj v takomto prípade je potrebné dodaržať postup podľa ZP, to znamená výpoveď zo strany ZĽ z dôvodu zrušenia zamestnávateľa, s ktorou súvisí príslušná výpovedná doby v závislosti od počtu odpracovaných rokov, (pokiaľ nepríde k uzatvoreniu dohodoy). Posledný deň výkonu práce je potom posladný deň výpovednej doby.
tanti
07.04.06,07:00
dakujem velmi pekne za rychlu odpoved