mandyla
15.05.14,18:26
Je nejaký rozdiel medzi účinkami byliniek v čerstvom stave oproti sušeným bylinkám?
Akú kvalitu má čaj zo zelených lístkov medovky alebo zo zmesi iných byliniek v súčasnej fáze rastu (ešte nie sú tesne pred kvitnutím ako sa doporučuje ich zber)? Alebo v neskorú jeseň, keď rastlinka je silná, zelená ale do kvetu už nedozreje?
buchač
15.05.14,16:36
Veľmi jednoducho a skrátené povedané , že sušené bylinky môžu stratiť až do 90% liečivých živín a kyslíkových molekúl...

Čerstvé bylinky na rozdiel od sušených majú často výraznejšiu arómu a aj v chut ..


Zdroj :
Net ...
Plno infa ...

https://www.google.sk/search?client=opera&rls=cs&q=rozdiel+v+rastlin%C3%A1ch&sourceid=opera&ie=utf-8&oe=utf-8&channel=suggest#channel=suggest&q=rozdiel+v+su%C5%A1en%C3%BDch+a+%C4%8Derstv%C3%BD ch+rastlin%C3%A1ch&rls=cs
maped
15.05.14,17:05
...čerstvé bylinky sú nadovšetko, ak necháš sušené bylinky na svetle stratia chlorofyl-listovú zeleň a okrem toho že stratia vôňu, stratia aj farbu.
lujza.j
15.05.14,17:10
Terezia13
15.05.14,17:22
čerstvé bylinky majú všetky vône a "šťavu", ktorá dáva chuť
sušené bylinky to pochopiteľne nemajú, hoci sušením - ak sa sušia správne - by k strate vitamínov nemalo dôjsť
erik555
15.05.14,17:23
ano...bylinky do jedal mam aj ja v mraznicke. Umyt, vodu trosku nechat odkvapkat, podla potreby bud posekat na drobno, alebo nechat vacsie listky, vlozit do plastovych nadob a zamrazit. Moze si zamrazit a tie stopky z vnati a pocas zimy ich nechat vyvarit v polievkach...ja ich potom aj zjem :)
osky
16.05.14,09:30
ak si robis daky kupel alebo kuru,vsimni si ze v receptoch je uvadzane mnozstvo cerstvych a susenych bylin v totalnom nepomere.
pokym susenych bylin na jeden kupel potrebujes cca 200 gramov,cerstvych potrebujes na rovnaky kupel az 1 kilogram.
z tohoto mi vchadza,ze v susenyh bylinach sa asi skoncentruje väcsina liecivych latok.
v ziadnom babskom recepte sa nepouzivaju cerstve bliny,vzdy susene-napr.Maria Trebenova....

a dokazom su aj marhule-susene su vraj ovela bohatsie na ucinne latky ako cerstve.

jedna vec je kyslik a stavy,ktore su prospesne,druha vec su ale silice a dalsie latky,ktore nemusia byt cerstve.

v kazdom pripade,byliny treba susit rychlo a uchovat ich v tmavej uzavretej nadobe,nemaju prist do styku s kovom a ucinne latky si uchovavaju len 1 rok.takze po roku mozes susene byliny vyhodit...
bettylou
16.05.14,12:27
v bylinách sú látky stabilné a látky prchavé, tie prchavé (napr. voda) vždy prchajú a časovo to záleží od mnohých faktorov, tie stabilné ostávajú a časom sa rozkladajú resp. rozpadajú, tak ako všetko v prírode. Sušené bylinky sa zvyknú uskladňovať rok, až do novej úrody. Dajú sa aj viac rokov, ale potom už menia svoju štruktúru výraznejšie a obsah prchavých silíc sa v náväznosti na to znižuje. Z usušených byliniek sa ale môžu rýchlejšie uvoľňovať, pretože zo sušiny sa viažu priamo na vodu resp. masť v závislosti od teploty, ale je ich menej ako v čerstvej rastline. Ak rastlinu sušíte, tak sa z nej šíri vôňa a to, čo ju spôsobuje v rastline už potom neostáva.
mandyla
17.05.14,15:15
Vysušiť ich viem perfektne, mám urobené latkové rámy, cca 80x 100 cm, hrúbka latiek 4 cm, natiahnutá sieť ako proti hmyzu a suším ich v teplom podkroví, pri otvorených oknách, v prievane. Zachováva sa ich skutočná farba, (s malým rozdielom). Tie ktoré spotrebujem pri varení, dávam do krabíc od CARA- instatný kávovinový nápoj no neviem, či to je dobre, lebo krabice z vnútra sú zo staniolu.
buchač
17.05.14,15:35
Mandyla

Akmáš možnosť , tak zbehni do nejakého obchodu s bylinkami a či čajíčkami a uvidíš , že tam sa skladujú v skle .

Doporučujem Ti fľašky , ktoré sa používajú v labákoch .
http://slovenskainzercia.sk/x-sk/inz/1632/1632246-predam-laboratorne-sklo-1.jpg

Mám rôzne ...
Ja v tých najväčších skladujem sušené huby ...sú 4 litrové .
momula
17.05.14,17:30
bylinky by sa mali aj správne uskladniť nemali by byť uzavrete vo fľaši mali by mať vzduh -najvhodnejšie su papierove alebo bavlnené vrecka http://nikalux.orava.sk/files/250/bylinkove-vrecka.jpg
momula
17.05.14,17:33
buchač
17.05.14,17:39
momula , neblázni ....

Nie z mojej hlavy ;)

Jak bylinky uskladnit?
Jistě nejvhodnější jsou vzduchotěsné uzavíratelné nádoby. Obyčejné šroubovací sklenice a skleničky jsou úplně postačující. Pokud jsou ony nádoby z průhledného skla, je lepší je umístit v temnějších částech místnosti nebo alespoň mimo dosah slunečních paprsků. Některé bylinky by měly být skladovány v úplném temnu. Pokud zvolíme uložení v papírových či látkových pytlících, musíme si být jisti, že je v místnosti opravdu sucho a ne příliš teplo. Tento způsob uskladnění ale není nejvhodnější.

http://www.bylinky.eu/jak-spravne-ususit-a-uskladnit-bylinky.html