Kateee
15.05.14,18:27
Zijem v Chorvatsku a tu aj pracujem a mam hlavny prijem. Chcela by som ako vedlajsiu pracu spolupracovat s jednou francuzskou firmou na proviziu. Proviziu by mi zasielali na slovensky ucet, kde nemam ziadne aktivne prijmy.
Prosim Vas o radu, ci mozem proviziu prijimat ako fyzicka osoba - a ak ano, tak ako sa musi taky prijem z provizie zdanovat? Alebo si musim na Slovensku otvorit zivnost?
Dakujem vopred za poradenie a zelam vela uspechov. K.
a_je_to
15.05.14,18:10
Provízia od francúzskej firmy ... to je odmena za nejakú službu. Tá francúzska firma ti nedala žiadne podmienky ? Iba účet ? Ak ako občan SK, ako krajiny EU poskytuješ službu pre firmu z inej krajiny EU za úplatu, musíš podať žiadosť o registráciu podľa § 7a zákona o DPH. Ešte predtým by si mala mať živnosť na tú službu a všeobecnú registráciu na daňovom úrade. Ak pôjde o opakovanú odmenu, tak by som to radšej vybavil ... nepoznám podrobnosti ... možno aj nie.
Kateee
15.05.14,18:25
Dakujem za jasnu odpoved. Ak by mi to islo idealne, tak by to bola opakovana odmena, mozno 3-4x za rok (cca 200€ v jednej transakcii). Oni pisu v podmienkach, ze som povinna platit na Slovensku dan z vyplatenej provizie, len som dufala, ze si nebudem musiet kvoli tomu otvarat zivnost a bude to mozne aj na fyzicku osobu.:-(