Jarka 1
15.05.14,18:37
Projektant urobil projekt, kde sa vstúpi do bytu priamo do veľkej otvorenej miestnosti spojenej s kuchyňou. Nie je predelená žiadnou priečkou. Z tejto miestnosti sa vstupuje do všetkých ostatných miestností v byte a aj do kúpeľne, v ktorej je umiestnené aj WC.

Podobné riešenie, kde sa z chodby vstupuje do WC a priamo do otvorenej kuchyne som videla aj v časopise o bývaní, aj v televíznom programe o bývaní.

Po odovzdaní projektu k žiadosti o stavebné povolenie nastal problém. Pracovníčka sa odvoláva na normu a žiada, aby sme projekt prerobili a predelili miestnosť priečkou. Je to naozaj tak podľa zákona, alebo to preháňa?
Tweety
15.05.14,16:42
Len tak uvažujem, nemyslm si, že priamy vchod z kuchyne do WC je práve najlepšie riešenie.
Peggynka
15.05.14,16:47
Však ti musí normu predložiť.A že by projektant neovládal predpisy?
kukučka
15.05.14,16:53
No myslím si, že to nie je najšťastnejší projekt. Už som bola v byte, kde sa z chodby cez kúpelňu išlo do kuchyne, avšak aj cez obývačku, ale samostatné wc bolo v chodbe. Akú máš celkovú plochu?
Jarka 1
15.05.14,16:54
Je to veľká miestnosť a kuchynský kút je umiestnený na opačnej strane miestnosti ako dvere do kúpeľne. Ak by sme to predelili priečkou, úplne to zmení charakter. Ešte vidím riešenie urobiť samostatné WC v kúpeľni. Len neviem nájsť tú normu na ktorú sa odvoláva. Projektant bol tiež prekvapený.
Tweety
15.05.14,16:57
Veď nech pracovníčka povie o akú normu ide. Podľa toho, čo píšeš, možno by s tým až taký problém nebol.
Jarka 1
15.05.14,17:03
107 m2. Zdá sa to veľké, ale je to rekonštrukcia, takže kúpeľňa musí zostať tam kde je. Kvôli financiám.
Jarka 1
15.05.14,17:06
No práve, že mladí tam boli už dvakrát, ale nič konkrétne im nepovedala. Zase ich odbila s tým, že je na to zákon, ale aký to im nepovedala. Asi boli málo priebojní.
kopretinka
15.05.14,17:28
no ja teda neviem,ale u nás je jeden panelák taký,že majú dvere do wc hneď vedľa kuchynskej linky.......takže ak sedíte za stolom a jete,tak všetko počujete,čo sa deje na wc......
Jarka 1
15.05.14,17:29
No tak už som zistila tú normu na ktorú sa odvoláva:
STN 73 43 01 - že nemôže byť prístup do WC z priestoru na stolovanie.
Ale našla som aj toto:
ze ak spravim riesenie, ktore neodporuje vyhlaske, nie je mozne, aby ma niekto buzeroval na tom, ze to nie je podla normy. Vyhlaska sa moze odkazovat na normu .. ktora potom dospecifikuvava veci spomenute vo vyhlaske, ale to neznamena, ze, ja nevyhnutne musim dodrzat normu .. Z hladiska pravneho musim dodrzovat zakoky a vyhlasky..

Tak teraz neviem, či môže chcieť doplniť priečku do projektu, alebo nie.
arizona
15.05.14,17:37
Tie dvere z kupelky do obytnej miestnosti a najma do kuchyne je velmi nestastne riesenie.

Tiez sme to tak prv mali, pri komplet.rekonstrukcii sme si to vobec neuvedomovali, ze by to mohlo prekazat.Ved dvere,ako dvere...

Ale,dvere na kupelke sme potrebovali mavat casto pootvorene,hlavne po kupani,aby sa vysusila vlhkost.
A mavat pootvorene dvere z kupelky a WC priamo do kuchyne, noo,nemusim rozpisovat, obcas to vadilo.
Nehovoriac o tom, ked sme sedeli v kuchyni pri stole a niekto si musel odbehnut...

Takze bez ohladu na ine veci,ak sa da, zmente to nejako inak,urcite neolutujete
Jarka 1
15.05.14,17:49
V tej kúpeľni bude okno, takže tam problém nie je. Ja sama som už rozmýšľala, že by bolo dobré ešte oddeliť samostatne WC priamo v kúpeľni kvôli väčšiemu súkromiu. A nemusí byť všetko počuť v kuchyni.
Len sa mi nepáči, že by som mala dopĺňať, alebo meniť projekt, nechať sa buzerovať a oddiaľovať tak stavebné povolenie v prípade, že by to nebolo potrebné.
arizona
15.05.14,18:21
Aj my sme mali okno, aj maly ventilator vyvedeny von. ale tie dve veci sa v zime moc nepouzivali. A kupelke kratkodobe vyvetranie tym oknom, ci pustenym ventilatorom moc nepomoze. Preto sme mavali radsej mierne pootvorene dvere,aby sa vetralo stale,aby sme predisli vlhkosti a pliesnam.
Jarka 1
16.05.14,05:59
Ďakujem všetkým za dobre myslené rady. Nedá mi ale napísať, že projekt bol pred finálnym vypracovaním odkonzultovaný na úrade bez námietok. Až potom sa dokončil, odovzdal na podateľňu, ale bol pridelený inej osobe. Asi je ich tam na tieto veci viac. Ale zbytočne sa asi budeme stavať na zadné, lebo nám to potom spočíta a postaví si hlavu inde. Veď § sa dajú ohýbať.
Peggynka
16.05.14,06:30
Medzi nami-musí postupovať podľa zákona.A keď niečo tvrdí,musí to dokázať platným zákonom.Môže sa jednať aj o určitú formu nátlaku za účelom prijatia úplatku,aby sa to pohlo (mnohí máme svoje skúsenosti) a v tom prípade by sa komunikáciou s ňou dalo zistiť,o čo ide.Čo to je stavať sa na zadné? Pre mňa-dožadovať sa svojich práv,ja nerozmýšľam takto,že nie...