Poradte_prosim
15.05.14,23:11
Ahojte poradaci,
som tu nova a chcem sa opytat takuto vec, ktoru som nenasla sem. Boli tu samozrejme zalozene temy o prenajmoch atd ale cudzím ludom. Len ze my mame insi problem, ktorý ked som niekde povedala, tak ma upozornili, ze najomca, ktory tuto nehnutelnost vlastnil, stoji nejaky zakon na jeho strane a nemusim ho vediet po urcitom case vypratat iba sudnou cestou. Tak idem troska od zaciatku:

Kupujeme byt. Ked sa stanem vlastnikom, tak (uz potom byvaly majitelia od ktorych sme ho kupili) chcu ostat este v prenajme pokial si nekupia nieco ine. Aj by to vyhovovalo, nemame s tym problem nakolko mame svoj byt no chceme este jeden ktory dame aj tak do prenajmu. A tak by nam vyhovovali predoslí majitelia bytu aby tam zostali a platili nam to. Je nejaky zakon, ktory stoji na ich strane ze po neviem kolkych rokoch byvania v tom byte, nemam pravo aj ked som uz vlastnikom ja, ich vypratat? V najomnej zmluve sa spise mesacna vypovedna lehota. To znamena, ze ak sa rozhodnem napr. v oktobri ze chcem aby v decembri uz tam neboli, tak samozrejme pisomne im oznamim v oktobri, ze do konca novembra nech sa vystahuju. Samozrejme, dnesny svet je skazení a nikto nevie akeho cloveka stretne. A tak sa pytam, mozem mat z toho nejaky problem ak najomca a cela jeho rodina nebude mat kam ist lebo nekupia do vtedy pre seba nehnutelnost a zostanu nam uz v mojom byte?(Ktory som kupili my od nich?)

Dalej sa chcem opytat: Je mozne, aby som pytala najom nejaku sumu a oni si budu platit elektriku a plyn nadalej svoju?
priklad: 1.8.2014 stavame sa majitelmi bytu my. Nahlsujem to na bytovom druzstve atd...Ale elektriku nahlasit nejdem, nakolko elektrika ostava na predoslych vlastnikov (uz mojich najomcov od 01.08.2014) ? Moze z toho vzniknut nejaky problem? Ci radsej mame dat vsetke tieto veci na svoje meno a pytat vlastne o to vyssiu sumu? Nejaky taky celkovy najom? Aj ked skor som za, keby sa tak dalo, ze ostane elektrika na nich, pretoze mozu mi urobit nedoplatok schvalne alebo nedajboze mi pustia vodu do bludu a mne kolecko na vodomere pojde jedna radost :( Skor by som bola za, keby to aj tak bolo, ze tie samostatne veci ako je elektrika a plyn ostanu na ich meno a tym padom ak spravia nedoplatok, aj si ho budu musiet zaplatit nakolko ja s tym nic nemam. Alebo to tak nie je?

Prosim poradte nam, nie je to jednoduche, ak niekomu to povieme, tak nas odhovaraju, ze bude z toho len problem. Tak pytam sa, ked ze ste tu zbehlejsi ludia :)

Vopred dakujem za odpovede, ak nieco som zabudla alebo mate otazky, pytajte, odpisem.
Poradte_prosim
15.05.14,21:15
Ospravedlnujem sa za chyby a hlavne ciarky, pisem cez telefon a je to tu zlozitejsie ako na pc.
buchač
15.05.14,21:30
Prosim poradte nam, nie je to jednoduche, ak niekomu to povieme, tak nas odhovaraju, ze bude z toho len problem.
Múdri ľudia sú to , asi aj skúsení .
Že prečo ???
Lebo majú pravdu .
Problém nemusí byť , no môže . Aj keby bol pomer 99 : 1 , aj tak by som nepristúpil na takéto niečo .
Radšej nemudruj a nešpekuluj ...

...a ozaj , je to veľmi jednoduché ... vy vyplatíte a oni sa odsťahujú , aký problém ???
Poradte_prosim
15.05.14,21:43
Prosim poradte nam, nie je to jednoduche, ak niekomu to povieme, tak nas odhovaraju, ze bude z toho len problem.
Múdri ľudia sú to , asi aj skúsení .
Že prečo ???
Lebo majú pravdu .
Problém nemusí byť , no môže . Aj keby bol pomer 99 : 1 , aj tak by som nepristúpil na takéto niečo .
Radšej nemudruj a nešpekuluj ...

...a ozaj , je to veľmi jednoduché ... vy vyplatíte a oni sa odsťahujú , aký problém ???

No problem je v tom, ze nemaju kam ist a predat chcu len pod podmienkou ak tam ostanu po dobu pokial si nekupia. Nam to aj vyhovuje, pretoze to chceme dat i tak do prenajmu. Len otazka je hlavne ta, ci nemaju pravo nejake take, ze byvaju tam XY rokov a v zakon ci nebude potom na ich strane :( Nie ze teraz kupime byt a nevyprataju sa mi odtamadial, Slak ma trafi. Spominas ze moze byt problem a nemusi. Ale aky problem moze byt? Ved o ten problem mi ide aby sa mi vystvetlil. Dnes som citala z casti zakon o prenajme bytu. Nenasla som tam nic ohrozujuce pre nas. Ale tak ja nie som pravnicka aby som to ovladala az tak na 1. Vzdy sa najde nejaka "diera" v zakone.
Chobot
16.05.14,07:02
Nie je to nezvyčajné, čo chceš, nevidím na tom nič nekalého. V podstate byt zmení majiteľa , na katastri zapíšete zmenu vlastníka. S pôvodným vlastníko spíšeš nájomnú zmluvu (vzory nájdeš na nete). Nájomníkovi vyplynú len také práva, ako si dohodnete v nájomnej zmluve a aké mu dáva obč. zákonník v § 685 - 719.

Ak tam bude, že výpovedná lehota je mesiac, tak bude jeden mesiac a potom musia byt vypratať. V obč. zákonníku je síce trojmesačná výpovedná doba pre nájomné zmluvy, ale tá platí len vtedy, ak v zmluve nedohodnete inú. Takže predaj a nájom je vyriešené. - použil som nesprávne ustanovenia, správne uviedol nižšie dmc.

Elektrina - podľa mňa to je možné, aby si ponechali nahlásené na seba hodiny. V prípade nájmu sa zvykne riešiť dvomi spôsobmi:
1. Elektrinu si prihlási vlastník bytu a všetky náklady dáva uhrádzať nájomcovi.
2. Nájomca na základe nájomnej zmluvy si prihlási elektromer u dodávateľa elektriny na svoje meno. Keďže tvoji nájomcovi - ako bývalí vlastníci - majú elektromer prihlásený na vlastné meno, ani nemusia nič meniť u dodávateľa elektriny. Akurát pri ukončení nájmu sa budú musieť odhlásiť z odberu elektriny a ty sa budeš musieť prihlásiť.

Jedno negatívum pre nich tam je predsa len. Ide o koncesionárske poplatky. Podľa zákona o RTVS platí poplatky za služby RTVS osoba, ktorá je prihlásená na odber elektrickej energie. Takže ako prihlásení na odber elektriny budú musieť platiť koncesionárske poplatky a ty, keďže si prihlásený inde, budeš musieť za svoj byt (ale to asi platíš aj teraz). Keby si si ten druhá elektromer prihlásil na seba, nemusel by si platiť za obe odberné miesta. Ale to je skôr ich problém, nie tvoj.

Plyn bude obdoba - plynomer si prihlasuje buď majiteľ nehnuteľnosti alebo nájomca. Oni si zase nemusia prihlasovať, lebo už prihlásení sú.

Neviem, či musia niečo hlásiť elektrárňam a SPP, keď vlastne prípojku nemenia, iba sa zmení ich status z vlastníka na nájomcu. Nech si zavolajú na zákaznícku linku SPP a ZSE. Ale zásadný problém v tom nevidím, môžu mať elektrinu aj plyn písaný na seba.

Napr. v tejto nájomnej zmluve :

http://m.bratislava.sk/register/VismoOnline_ActionScripts/File.ashx?id_org=700026&id_dokumenty=9941

je priamo v článku V. ods. 2 zakomponovaná povinnosť nájomcu prihlásiť si na vlastné meno odber elektriny a plynu.

S vodou to je iné. Na odber vody sa neprihlsuje osobitne. Odber vody sa rozpočítava na vlastníkov bytov podľa celkovej spotreby vody v dome. Takže to bude tvoja spotreba, ktorú potom si nechás preplatiť nájomcom.

Neviem, prečo ťa iní od toho odhovárajú. Áno, s prenájmom bytu sú spojené riziká - napr. nájomca ti môže poškodiť byt, zariadenie. Môže ti vyrobiť dlh na nájomnom, ak neplatí. Treba jednoznačne a zrozumiteľne dohodnúť podmienky v nájomnej zmluve, že ak neplati, tak môže byť zmluva okamžite vypovedaná. Aj tak ale môže trvať mesiac až tri, kým ho dostaneš z bytu. Ale skutočnosť, že tam býval predtým, alebo že tam býva X rokov, mu nedáva žiadne právo ani nárok na užívanie bytu bez riadnej nájomnej zmluvy.

Sú aj iné riziká či povinnosti pri prenajímaní. Napr. z nájmu máš daňovú povinnosť. Ale s tým si asi rátal, či?
dmc
16.05.14,07:31
To

Pokial bude najomna zmluva uzavreta v zmysle obcianskeho zakonnika podľa ust. § 710 ods. 3 zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v znení neskorších predpisov: "Ak bola daná písomná výpoveď, skončí sa nájom bytu uplynutím výpovednej lehoty. Výpovedná lehota je tri mesiace a začína plynúť prvým dňom mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom bola nájomcovi doručená výpoveď. Prenajímateľ môže nájomcovi písomne určiť dlhšiu výpovednú lehotu. Na doručovanie písomnej výpovede nájmu bytu sa primerane použijú ustanovenia osobitného predpisu.5a)"Výpovedná doba nesmie byť kratšia ako 3 mesiace. Ustanovenie nájomnej zmluvy na byt, ktoré ustanovuje kratšiu výpovednú dobu ako tri mesiace je neplatné.

Darmo tam budete mat uvedene ze vypovedna lehota je 1 mesiac. Podla OZ musi byt 3 mesiace.

Dalej chcem upozornit ze majitel bytu nemoze iba tak "svojvolne" dat vypoved podnajomnikovy bytu - taktiez tu m usia byt konkretne dovody a v tomto podla majitel taha za kratsi koniec.

Dovody vypovede podla OZ prenajímateľ je v zmysle zákona oprávnený vypovedať nájom bytu podľa § 711 ods. 1 a 2 zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v znení neskorších predpisov z nasledovných dôvodov:1) Prenajímateľ môže vypovedať nájom bytu, aka) prenajímateľ potrebuje byt pre seba, manžela, pre svoje deti, vnukov, zaťa alebo nevestu, svojich rodičov alebo súrodencov, b) nájomca prestal vykonávať prácu, na ktorú je nájom služobného bytu viazaný, c) nájomca alebo ten, kto je členom jeho domácnosti, hrubo poškodzuje prenajatý byt, jeho príslušenstvo, spoločné priestory alebo spoločné zariadenia v dome alebo sústavne narušuje pokojné bývanie ostatných nájomcov alebo vlastníkov bytov, ohrozuje bezpečnosť alebo porušuje dobré mravy v dome, d) nájomca hrubo porušuje svoje povinnosti vyplývajúce z nájmu bytu najmä tým, že nezaplatil nájomné alebo úhradu za plnenia poskytované s užívaním bytu za dlhší čas ako tri mesiace, alebo tým, že prenechal byt alebo jeho časť inému do podnájmu bez písomného súhlasu prenajímateľa, e) je potrebné z dôvodu verejného záujmu s bytom alebo s domom naložiť tak, že byt nemožno užívať, alebo ak byt alebo dom vyžaduje opravy, pri ktorých vykonávaní nemožno byt alebo dom najmenej počas šiestich mesiacov užívať, f) nájomca prestal spĺňať predpoklady užívania bytu osobitného určenia5c) alebo predpoklady užívania bytu vyplývajúce z osobitného určenia domu, 5d)g) nájomca využíva byt bez súhlasu prenajímateľa na iné účely ako na bývanie.2) Dôvod výpovede sa musí vo výpovedi skutkovo vymedziť tak, aby ho nebolo možné zameniť s iným dôvodom, inak je výpoveď neplatná. Dôvod výpovede nemožno dodatočne meniť.Vy ako nájomca môžete uplatniť neplatnosť výpovede do troch mesiacov odo dňa doručenia výpovede.

V totmo pripade by som zmluvu o najme dal na dobu urcitu: dajme tomu na 3 mesiace. Po uplynuti doby najmu mozete zmluvu predlzit alebo ak bude problem Nepredlzit.

Odporucam si nastudovat aj podmienky novoschvaleneho "kratkodobeho najmu" ktory trosku upravuje podmienky vypovednej lehoty avsak ani ten neriesi mnoho problemov ktore mozu nastat.
Mária27
16.05.14,07:50
Výpovedná lehota u bytu je minimálne tri mesiace, skôr možno ukončiť len dohodou pri ukončovaní nájmu. Výpovedné dôvody podľa § 711 platia - ak ovšem nemáte nájom na dobu určitú.
Spôsob platieb za plnenia treba rozpísať v nájomnej zmluve, aby si od nich mohla vymáhať prípadné dlhy. Elektr plyn si môžu platiť sami, prípadné nedoplatky ich zaviazať uhradiť, preplatky (po skončení nájmu)im vrátiš. Na vodu, teplo a pod. nech platia zálohu s nájomným, vyúčtuješ im to ročne.



Zákon o krátkodobom nájme bytu prikladám
draik
16.05.14,08:20
Volnejšie pravidlá pre nájom poskytuje nový zákon o krátkodobom nájme bytu, ktorý napr. umožňuje kratšiu výpovednú lehotu než ustanovuje OZ.