MiaB
16.05.14,13:18
Ahojte poradcovia. Chcela by som vas velmi pekne poziadat o radu pri reklamacii
topanok.
Kupila som si balerinky Hogl, tato znacka je naozaj kvalitna, su to uz moje tretie topanky a doteraz som nemala problem.
Na balerinkach sa cela cast paty prepadla, nie je tam sice vysoky opatok, ale ten kt. ta topanka ma, sa zlomil.
Dala som topanky reklamovat. V predajni mi "velmi ochotna'' predavacka zobrala original pokladnicky doklad a vyhrazala sa mi ze ak jej ho nedam, nic mi nezreklamuje a ona tie topanky nepotrebuje reklamovat.
Po dvoch tyzdnoch mi prislo vyjadrenie ze reklamacia je uznana sposobom ze si mozem vymenit tovar.
Problem je v tom ze v tejto cene uz ziadny tovar nie je a ani podobne balerinky.
Kedze si nechcem kupovat dalsie a momentalne nemam na to lebo tato znacka je naozaj draha, mam pravo pozadovat vratenie penazi?
Ak ano, podla akeho zakona?

Ako mozem dalej postupovat?

Dakujem krasne.
S pozdravom Mirka
erik555
16.05.14,12:20
Podľa § 623 ods. 1, 2 Občianskeho zákonníka, ak ide o vadu, ktorú nemožno odstrániť a ktorá bráni tomu, aby sa vec mohla riadne užívať ako vec bez vady, má kupujúci právo na výmenu veci alebo má právo od zmluvy odstúpiť. Tie isté práva prislúchajú kupujúcemu, ak ide síce o odstrániteľné vady, ak však kupujúci nemôže pre opätovné vyskytnutie sa vady po oprave alebo pre väčší počet vád vec riadne užívať. Ak ide o iné neodstrániteľné vady, má kupujúci právo na primerané zľavy z ceny veci.

Z citovaného ustanovenia vyplýva, že právo voliť medzi výmenou veci a odstúpením od zmluvy má kupujúci i v prípade odstrániteľnej vady, ak pri jej opätovnom vyskytnutí po oprave alebo pre väčší počet vád nemôže vec riadne užívať. O opätovné vyskytnutie vady po oprave ide vtedy, ak sa rovnaká vada, ktorá bola v záručnej dobe odstraňovaná opätovne vyskytne. O rovnakej vade možno hovoriť za situácie, že vada má rovnaké prejavy vo vlastnostiach veci, nie je podstatné akým spôsobom bola vada odstraňovaná.

Zdroj: GOOGLE ;)
arizona
16.05.14,12:28
nezakladaj zbytocne duplicity!
MiaB
16.05.14,12:41
Dakujem za odpoved. No ako postupovat v pripade ze mi predavacka nechce uznat toto pravo na odstupenie od zmluvy?
arizona
16.05.14,12:45
Jednat so zodpovednym veducim,ktory pozna zakony, nie s predavackou. Alebo sa obrat na SOI
MiaB
16.05.14,12:50
Vyskusam, dakujem pekne.
misoft
16.05.14,16:33
Chcela by som vas velmi pekne poziadat o radu pri reklamacii
topanok.
Kupila som si balerinky Hogl, tato znacka je naozaj kvalitna, su to uz moje tretie topanky a doteraz som nemala problem.
Na balerinkach sa cela cast paty prepadla, nie je tam sice vysoky opatok, ale ten kt. ta topanka ma, sa zlomil.
Dala som topanky reklamovat. V predajni mi "velmi ochotna'' predavacka zobrala original pokladnicky doklad a vyhrazala sa mi ze ak jej ho nedam, nic mi nezreklamuje a ona tie topanky nepotrebuje reklamovat.
Po dvoch tyzdnoch mi prislo vyjadrenie ze reklamacia je uznana sposobom ze si mozem vymenit tovar.
Problem je v tom ze v tejto cene uz ziadny tovar nie je a ani podobne balerinky.
Kedze si nechcem kupovat dalsie a momentalne nemam na to lebo tato znacka je naozaj draha, mam pravo pozadovat vratenie penazi?
Ak ano, podla akeho zakona?

Doklad o kúpe - pokladničný blok je TVOJIM majetkom - ona mala právo jedine si urobiť kópiu. Doklad dokazuje, že výrobok je TVOJIM vlastníctvom.

Zákon na ochranu spotrebiteľa - predavačka nemá čo sa vyhrážať, ona má povinnosť reklamáciu prijať, zaevidovať, spísať reklamačný protokol.

Pretože reklamácia bola vybavená kladne, máš nárok na ten istý tovar. Keďže ho nemajú, žiadaj vrátenie späť kúpnu cenu - ty NIE SI povinná si vyberať iný tovar. Ak by ťa nútili, toto sa už považuje za neprimerané a nekalé obchodné praktiky.

http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/zakon-o-ochrane-spotrebitela/

§18, §7