katalina22
17.05.14,11:33
Ahojte, stala sa mi taká vec, že som si po sezóne vyčistila balerínky, tak ako každý rok a uložila som ich do krabice v ktorej boli kúpene a vložila som ich do skrine. Takto to robím každý rok so všetkými topánkami. No včera keď som ich vybaľovala našla som na jedných pleseň. Vlastne celé boli potiahnute plesňou. Hneď som ich vyčistila ale ostali trošku poškodené. Chcem sa teda opýtať čo to mohlo spôsobiť, kedže krabica mala otvor a v tej istej skrinke boli aj iné topánky rovnako uložené a nič sa im nestalo. Ďalej sa chcem opýtať či ich ešte môžem nosiť a či nepoznáte nejaké prípravky na ošetrenie obuvy proti plesniam prípadne prípravok ktorým ošetrím topánky ktoré už plesnou napadnute boli. Ďakujem
kopretinka
17.05.14,09:34
vyhodiť.............je to tam zažraté,to neodstrániš nijako.
katalina22
17.05.14,09:50
čiže aj keď na nich nevidiet ani trošku že na nich bola pleseň, tak už sa nedajú zachrániť?...bolo by mi ich ľúto sú strašne super len ich určite neobujem pokiaľ to neošetrím niečím kvalitným.nechcem si predsa zničit chodidla.
sosak
17.05.14,09:55
Pomôcť môže poutierať zmesou octu a vody, a utrieť dosucha.
http://knowledge-book.com/sl/464464
kopretinka
17.05.14,10:08
ja by som to určite neobula......veď to máš ako s potravinami,tiež sa neodporúča jesť plesnivé veci,darmo pleseň odstrániš,je to tam už rozlezené,len to nie je vidno
kopretinka
17.05.14,10:09
F U J
terezamaria
17.05.14,10:29
Skús ich dať zamraziť, aby sa zničili zárodky plesne....http://www.pluska.sk/zena/zdravie/pre-zdrave-nohy-si-zmrazte-topanky.html
Každopádne by som celý botník riadne vytrela protiplesňovým prípravkom, lebo tam už bude rozmnožená.
misoft
17.05.14,11:10
...ibaže by to bola odroda penicilínu...... :D:D:D
katalina22
17.05.14,11:21
vďaka skúsim to :).. uvidím čo z toho bude :)
katalina22
17.05.14,11:22
no to je problém že balerinky boli uložené v krabici v šatníku,... krabica z vnútra nebola od plesne ale vyhodila som ju ,.. ostatné topanky v krabiciach su v pohode ... len sa obavam ci tie zárodky mohli prejst z krabice aj na ine krabice pripadne šaty:(
lujza.j
17.05.14,14:03
vytrieť octom boty sa odporúča aj tie čo si prinesieme z obchodu....nie je garancia, že neboli skúšané na boso....plesnivou nohou...brrr
katalina22
17.05.14,14:43
No to je dobrá poznámka :D to ma nikdy nenapadlo :D
arizona
17.05.14,15:22
Ocot je dobry proti plesniam.
Ak ti ich je luto vyhodit, poriadne ich poumyvaj viackrat octom a nechat dlho vysusut na slniecku
Terezia13
17.05.14,16:06
z vonku ich klasicky očistím vlhkou handičkou a zvnútra riadne vlhkou handrou namočenou do vody zmiešanej so savom, nechám to pôsobiť nejaký čas a potom to ešte zvnútra pretriem mokrou handrou namočenou v čistej vode
terezamaria
17.05.14,16:20
Šaty ktoré sa dajú vyprať, by som vyprala a ktoré sa môžu len čistiť, by som dala dobre vyhriať na slnko....celý šatník treba tiež vytrieť aspoň octovou vodou...keď už nie protiplesňovým prípravkom...:-)
korela
17.05.14,17:03
Naozaj vyhodiť, lebo stratíš viac. Peniaze nie sú všetko. A Savo by nemalo ísť na nič, čo prichádza s pokožkou do styku. Čiže ani na bielenie bielizne posteľnej, ničoho.
kopretinka
17.05.14,17:08
a to už prečo,korela?savo sa používa aj na pranie,na dezinfekciu bazénov.......
arizona
17.05.14,17:48
Savo by som moc na topanky nepouzivala. Predsa len je to silne a moze poskodit povrch materialu.
korela
17.05.14,20:36
http://sk.wikipedia.org/wiki/Chl%C3%B3rnan_sodn%C3%BD
http://www.bio-eko-logicky.cz/clanky/jak-skodi-dezinfekcni-prostredky
........je toho dosť, keď sa dá do pračky, nikdy sa dokonalo nevyplácha, nielen v pračke
emajlus
18.05.14,11:40
a tu by som skúsila použiť sódu bicarbonu...nahrubo vysypať a nechať postáť aj 10 hodín..ved bicarbona vie vytiahnuť pach a pod.veci ☺
lujza.j
18.05.14,16:16
ozaj je to určite pleseň...nie je su to fľaky po spotených nohách...."soľné bane":D
kopretinka
18.05.14,16:22
ale na pleseň v kúpeľni nič iné nezaberá.......
korela
18.05.14,17:35
Vykachličkovať až po strop, myslíš, že by sa vytvorila i na strope? Odvetrávať lepšie.
Ešte si treba preštudovať, či by sa chytala na marockej štuke, môže byť kúpeľňa i menšia, nie je to vhodné iba pre väčšie priestory.
Nakoniec, keď nastriekaš, a nejdeš tam niekoľo hodín, tak to snáď vyschne.
katalina22
29.05.14,08:25
tak toto pocujem prvý krat :D naposledy ich mala tusim sestra na svadbe ,...ale aj tak pred uskladnenim som ich ocistila,.. tak ja neviem :D