Filip Moris Molitoris
17.05.14,15:15
Prosím o pomoc. Dobrý deň. Mam problém ktorý som sa snažil 16.5.2014 vyriešiť no márne. Daňový úrad má všetko v poriadku aj Soc. poisťovňa. 14.3. som otvoril živnosť a mal som ju do 12.4. Od 12.4 do 28.4 som bol na urade práce. Od 28.4. do 14.5. som mal zase živnosť. Stal sa mi úraz 5.5. a preto som bol nútený ísť domov. 12.5. som prišiel domov a dal sa na PN-ku. Ku 14.5. som zrušil živnosť keďže som nevedel ako dlho budem na marodke. A teraz nastal problém. Kým ma mali odhlásiť na daňovom úrade urobil som si nanovo živnosť a moju žiadosť o zrušenie registrácie zrušili Tým pádom som vedený na socialnej poisťovni od 12.4. vedený ako nezamestnaný!!! Aj keď som im ukázal živnostenské oprávnenie od 28.4. to ich nezaujímalo. Vraj mi mali zrušiť registraciu na daňovom a na zaklade novej registracie by ma boli nanovo prihlasili medzi 28.4.-14.5. ako szčo povinneho platcu. Ale keďže mi zamietli zrušenie reg. na daňovom úrade nemožu ma prihlásiť ani odhlásiť na dané obdobie. Tým pádom nemám povinnosť za to obdobie platiť odvody do soc.... A samozrejme moja PN-ka je pre nich bezpredmetná. Ja idem v pondelok 19.5. na operáciu a budem marodovať cca mesiac s tým že nedostanem ani PN-ku a ani odškodné zo životnej poistky. Som bezradný. 4x som bol dnes na soc. aj na daňovom. Na zdravotnej ma vedú normálne podľa papierov ako by mali. Akceptuju živnosť, urad prace a živnosť. no čo ďalej neviem... nikto mi nevie poradiť Každý hovorí že podľa zákona je všetko v poriadku na všetkých úradoch. Len mne to nesedí. Ani pn-ka ani poistka ani nič Ďakujem. S pozdravom Filip Molitoris Hanušovce nad Topľou. mail: filipko324@gmail.com
avalik
17.05.14,15:48
no ked si stale registrovany na DU od 14.3.2014, tak by si mal byt aj pre SP SZCO od 14.3.2014
Filip Moris Molitoris
17.05.14,15:56
uhm... ale 12.4. som sa odhlásil na základe potvrdenia zo živnostenskeho úradu že ruším živnosť.... a oni ma odhlásili... teraz sa prihlásiť nemožem čiže ak uvažujem ako oni tak tým pádom si možem otvoriť živnosť o dva týždne a nebudem musieť platiť odvody do soc.. To je neuveriteľné. Zajtra idem na operáciu a nemám v poriadku papiere na úradoch :/
Filip Moris Molitoris
17.05.14,16:10
takže pochybil daňový úrad lebo nesprávne či skôr nedbalo posúdili situáciu tým urobili chybu. Vysvetlila mi to daňovníčka s tým že už aj ona riešila s klientom takýto problém. Ďakujem AVALIK za spoluprácu a snahu mi pomocť a poradiť
avalik
17.05.14,16:20
no musis si to vyjasnit s DU ... ak mas platnu registraciu od 14.3. tak pre SP si SZCO po celu dobu ... pre teba plati § 5 Zakona o soc. poisteni v zneni platnom do 31.12.2013 - otazka je ci si mal zivnost uz v predchadzajucom obdobi a teda ci ti vznikla povinnost platit odvody SP - ak ti nevznikla povinnost platit odvody, tak si nebol nemocensky poisteny a mohol si mat len dobrovolny balik poistenia v SP
Katy a R
17.05.14,16:38
ale veď o to poistenie mu ide! (tak predpokladám, že mal živnosť aj v minulosti - a je povinným platiteľom ako szč - inak by to nerobil hádam? ) ... nuž prekombinoval to - 14. ukončenie a hneď 28. znovuzačatie .. a potom znovuukončenie ... ??
Katy a R
17.05.14,16:48
neviem, načo si to takto kombinoval s tou živnosťou (možno stačilo dobrovoľné poistenie - ale to len ako tip, lebo nepoznáme termíny)
Ale k tej komerčnej poistke .. tam by si mal mať nárok na plnenie - ak si riadne vypísaný na PNku (aj keď nedostávaš dávku zo SP) - ale to tiež len treba skontrolovať v konkrétnych VPP a ZD k zmluve ??
ešte doplním:
ak by sa ti to podarilo na DU poriešiť - tak si skontroluj, či si zaplatil poistné do SP včas - treba to dať do poriadku lebo ak nie - tak dávka nebude!
Filip Moris Molitoris
17.05.14,16:56
bol som szčo do 17.12.2013.A áno od 14 do 28 som mal živnosť tak krátko kvôli úrazu?
Katy a R
17.05.14,17:11
tak ak si bol szčo len od 17.12. 2013 a predtým nie - tak neviem načo to riešiš??! povinné poistenie ti nevzniklo!
Filip Moris Molitoris
17.05.14,17:17
DO nie OD presnejšie od 1.3.2013 do 17.12.2013 som mal živnosť čiže som povinný platiť poistne...
Katy a R
17.05.14,17:22
aha - takže ak si bol szčo len od 1.3.2013 - tak aj tak nie si povinným platiteľom ! nemáš čo riešiť!
Filip Moris Molitoris
17.05.14,17:42
s drobnými prestávkami *hlavne zimné obdobie* som mal živnosť od 2006 roku takže viem že som povinný platca !!!
Katy a R
17.05.14,17:50
OK - treba napísať na začiatok! (aj keď som predpokladala) - ale neviem veru - či dačo vybavíš - čo myslíš, ako to zoberú ?;) - a teraz sa len dáva na DU žiadosť - a oni vydávajú rozhodnutie - nepozerala som presne tie termíny - ale .. (pozri ešte v daňovom poriadku)
veronikasad
17.05.14,21:27
Aký príjem = tržby si mal za rok 2012 ?
veronikasad
17.05.14,21:30
SP eviduje iba povinne poistené SZČO. Ak si za rok 2012 nemal príjem=tržby aspoň vo výške 12*393€ (bez ohľadu na počet mesiacov podnikania), povinné poistenie SZČO ti ani v marci, ani v máji t.r.nevzniklo. Ani nárok na nemocenské dávky.
jslancik
18.05.14,04:30
A tipnem si, vzhladom na ostatne info, co si napisal v komentaroch. O xy rokov, ked prides do dochodkoveho veku, najdeme tu na porade otazku, ze preco mas tak maly dochodok, ze nezaplatis z neho ano inkaso na byt... Neviem preco, ale zda sa mi, ze sa to moc snazis prekombinovat. Snad preto, aby si platil co najmenej statu? Je to smutne, ale ono sa ti to vrati. A uz na to prichadzas. Snad by malo zmysel, odkladat si peniaze nezaplatene statu, aby si si nieco nasetril a nebol uplne odkazany na stat...
Filip Moris Molitoris
18.05.14,05:56
mal som príjem vyšší... Vyšla mi daň cca 200 euro... včera mi jedna známa /účtovníčka/ hovorila že jej klient mal ten istý problém a chyba sa stala na daňovom úrade. Už som tam písal mail, vysvetlil všetko a požiadal o odpoveď písomnou formou aj mailom. S týmito dokladmi budem riešiť soc, daňový aj úrad práce. Daňový úrad má právo 30 dní na spracovanie žiadosti, ale to neznamená že mi nemal zrušiť registráciu a urobiť novú k druhej živnosti. Ak si urobím a zruším živnosť čiste teoreticky 4x do mesiaca, tak ma správne majú 4x registrovať a 4x zrušiť registráciu... a nemôžu sa vyhovoriť na to, že majú 30 dní na spracovanie, nie v takomto prípade... každopádne Vás budem informovať ako som pochodil