malendom
17.05.14,15:50
To ze dedeny majetok nespada do BSM je jasne. Mna by vsak zaujimalo, ako je to v pripade, ze sa idu manzelia rozvadzat a jeden manzel preda byt ktory zdedil v case manzelstva aby si zabezpecil nove byvanie. Bud mu to bude stacit a uver nebude potrebovat - moze si jeden z manzelov narokovat na tento byt kedze bol nadobudnuty uz v manzelstve ale pouzitim penazi z predaja dedenej nehnutelnosti? Alebo druha alternativa...ak si potrebuje zobrat uver a cast noveho bytu splati z predaja bytu ktory dedil a zbytok z uveru. Vznika tam opat narok druheho partnera na tento majetok resp. vznika tam narok len z casti vo vysky uveru?
A druha vec co by ma zaujimala. Ak jeden z partnerov dostane do daru nehnutelnost - chatu+pozemok, na ktoru je tarcha dozivotneho uzivania este pred manzelstvom. Po svadbe si nehnutelnost manzelia prestavaju na byvanie a stavba je skolaudovana pocas manzelstva, na liste vlastnictva je vsak len jeden z manzelov. Ma ten druhy partner pravo na vyplatenie z casti hodnoty o ktoru sa zvysila hodnota nehnutelnosti? Ak ten partner ktoremu tato nehnutelnosti nepatrila investoval do nehnutelnosti penizae zarobene este pred manzelstvom a vie to dokladovat, ma pravo na vratenie tychto penazi+1/2 z toho co investovali pocas manzelstva?
vdaka ak niekto budete vediet zodpovedat tolko otazok :D
Mária27
17.05.14,17:08
Základ o vyporiadaní BSM máš v § 150 občianskeho zákonníka:

Pri vyporiadaní sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok. .....

1. Jeden vloží svoje peniaze do BSM
1a. Byt zdedený počas manželstva je len jeho. Ak ten byt počas manželstva predá a za tie peniaze kúpi iný byt, hodnota zostane len jeho, ale sú dva názory na to, či byt patrí do BSM alebo je to jeho výlučný majetok. Rozdiel je teda len v tom,, že keby byt patril do BSM, pri delení BSM by mohol byť prisúdený manželke, ale podľa § 150 by mu manželka vyplácala (zjednodušene) nie polovicu hodnoty bytu, ale jeho vloženú hodnotu (cenu kúpy) plus polovicu toho, o čo sa byt zhodnotil (nárast ceny bytu sa delí napoly).
1b. to čo v prvom prípade - delila by sa hodnota úveru

2. Z BSM (zo spoločného) sa investujú peniaze do výlučného majetku jedného z manželov
2a. nadstavba je spoločná, delia sa peniaze len zhodnotenia, teda vlastník vyplatí polovicu nevlastníkov
2b. svoje výlučné peniaze vložené do výlučného majetku druhého zákon nerieši - treba žiadať vydanie bezdôvodného obohatenia.

Ak budú obaja rozumní, nedajú zarábať súdom a advokátom.
malendom
18.05.14,03:19
v jednej veci si niesom isty ci spravne rozumiem (vlozena hodnota) - zadam priklad, ja manzel predam byt za 50 000 e ktory som zdedil -- kupim si novy pocas manzelstva za 60 000 e --- pri rozvode ma manzelka narok len na 1/2 z tych 10 000, ktore boli navyse vlozene +samozrejme ak byt nadobudol nejaku vyssiu hodnotu resp. uver na poly?
Mária27
18.05.14,07:46
Ano, z masy BSM sa musí vydať tých 50 000 tebe, ostatné sa bude deliť napoly.
misoft
18.05.14,11:02
Veci, majetok, nehnuteľnosti zdedené počas manželstva (BSM) sú výlučne majetkom dediča, teda aj výnosy z nich sú majetkom dediča. Ak sa však do tohto vložia dodatočné prostriedky počas manželstva, tak len tieto spadajú pod BMS a preto sa musia deliť napoly. T.Z. Ak z predaja tohot bytu si kúpi nový byt - opäť bude len jeho majetkom.
Treba si uvedomiť jedno - exmanželka tam mala síce TP, ale ten nezakladá právny nárok na tento majetok. Má len užívacie právo. Rozvodom toto užívacie právo padá.
malendom
18.05.14,16:08
dakujem za rady, pomohli ste mi sa utvrdit v tom co som si myslel ze by tak malo fungovat