Zimama
17.05.14,16:01
...gúglim a gúglim, ale nie som o nič múdrejšia, tak sa opýtam priamo a prosím aj o priamu, t.j. polopatistickú odpoveď:



Koľko trvala pracovná zmena (pri pružnom pracovnom čase) v deň, keď v dochádzke má zamestnanec uvedené, že

7.00 - 13.00 pracoval (= 6 hodín)

13.00 - 14.00 bol u lekára ? (= 1 hodina) (= spolu 7 hodín)

Zároveň kolónku o prestávke vyplnenú nemá, teda v skutočnosti (asi) na obede nebol, ale hneď po skončení práce o 13.00 frčal k lekárovi.

--------------------

Pýtam sa preto, lebo neviem, či do fondu pracovného času za príslušný mesiac sa mu za ten deň zaráta celých 7 hodín (od 7.00 do 14.00), alebo len 6:30, lebo sa automaticky odráta polhodina na obed.

Pretože podľa § 91odsek (1):

A) ak pracovná zmena je celých 7 hodín (t.j. 7.00 - 14.00), tak prestávku u nás odrátavame automaticky (nikoho sa nepýtame, či ju skutočne aj čerpal, ak nie - je to jeho problém)

B) ale ak pracovná zmena v ten deň predstavuje len skutočne odpracovaný čas, t.j. 6 hodín (od 7.00 do 13.00, a čas 13.00 - 14.00 je prekážka v práci s náhradou mzdy), tak potom sa prestávka neodratúva (ak ju naozaj nečerpal), a za ten deň má "odpracované" čistých 7 hodín.

---------------------

Aspoň takto uvažujem ja a podľa mňa by bola správna odpoveď B - ak mu v ten deň pribudne do mesačného odpracovaného času doba od 7.00 do 14.00 (lebo aj ten lekár sa mu ráta, nemusí ho nadrábať), je to viac ako 6 hodín, a teda treba "automaticky" uplatniť § 91odsek (1), t.j. odrátať polhodinu prestávky, aj keď ju v skutočnosti (asi) nečerpal. Či???

(Viem, že niektorí zamestnanci by si v takomto prípade napísali od 13.00 do 13.30 obed a lekára až od 13.30 do 14.00, hoci v skutočnosti by na obed nešli, ale šli by rovno k lekárovi, takže takto by ušetrili polhodinu z tých 7 dní na "plateného" lekára.)

Ďakujem!
ivka70
18.05.14,10:26
Prestavka v praci je povinna, ak zmena trva viac ako 6 hodin, bez ohladu na to, ci ju zamestnanec skutocne cerpa alebo aj cez ten cas pracuje.
Kedze jeho prac. zmena trvala 7 hodin (aj ked 1 hodinu mal prekazku v praci na strane zamestnanca), mal by mat 1/2 hodinovu prestavku zapocitanu.
Ja by som mu to zapcitala tak ako pises, ze by to urobili ini zamestnanci ...do 13:30 prestavku a od 13:30 lekar.
Zimama
18.05.14,10:30
Ďakujem, Ivka! Presne tak si myslím - platené má v ten deň všetko, nielen "priamu" prácu, takže pracovná zmena je od 7.00 do 14.00, a to je viac ako 6 hodín.