Rišo.
18.05.14,01:27
Veniec bude zároveň aj ako preklad nad oknami, dverami a garážvou bránou...bude to dvojgaráž vedľa domu tak že bude v tvare U
malendom
18.05.14,04:10
do venca ti staci dat 4 ks d10 alebo d12 + nejake strmene d8/250 mm
ale ak tam mas aj okna a preklady, tak to by si si uz mal nechat navrhnut statikom
ak su tie okna do nejakeho 1-1,5 m tak zo skusenosti by mali v beznych pripadoch stacit nejake 2-3 ks d12 pri spodnom povrchu + strmene d8/200 mm
Rišo.
18.05.14,07:39
No v projekte mám navrhnuté roxory priemeru 12mm ale nevedel som či je to na veniec nad dom (podkrovný) alebo nad garáž...
Okná majú 140cm otvor a vchod do garáže má 275cm.
Bude lepšie nad garáž dať aspoň 16mm?
malendom
18.05.14,17:45
no vies uz len kvoli sebe a bezpecnosti...mal by si mat projekt alebo navrh od statika....lebo ake silne zelezo dat do prekladov najma nad vacsimi otvormi zalezi od strasne vela veci a je k tomu potrebny navrh....isteze je lepsie dat aspon 16 mm, ale ci to bude dost to ti bez vypoctu nikto nepovie na 100%
jedno stastie pri zelezobetone je ze vacsinou ked je preklad pretazeny da o sebe vediet (zacne sa trhat) a malokedy sa stane ze dojde k nahlemu zruteniu. A keby si to pokaslal da sa to sanovat....:)
tak len dufaj ze ludova tvorivost sa nebude stat potom viac penazi ako si zaplatit normalny projekt :) drzim palce
lapejko
18.05.14,17:55
na armovanie a debnenie takého prekladu treba prizvať skúseného stavbára alebo stavebníka, existujú celé ulice s prehnutými balkónami, ktoré dodatočne podopierajú stĺpmi...
Rišo.
18.05.14,18:26
Mám porjektantom vypracovaný projekt na celý dom a je tam dosť veľa chýb pri stavebných postupoch a preto som si nie celkom istý s tým vencom.
Pôvodne je tam garážová brána široká 4 metre len tento veniec s 12kou roxorom.
Asi kúpim nejaký íčkový profil aspoň 50mm a ten pridám k tej armatúre.
Ďakujem za rady :-)
Rišo.
18.05.14,18:35
Debnenie mám spravené tak že na 25cm široký múr (porfix 25) som na vonkajšiu a vnútornú stranu nalepil 5ku porfix a do vnútra dám armatúru a zalejem to betonom.
Tam kde budú otvory na okná dvere a bránu to podstojkujem aspoň na 5 týždňov.
Bude to stačiť ak tam bude beton 25cm vysoký a 15cm široký?
lapejko
18.05.14,19:45
nad garážové dvere potrebuješ preklad široký 20 cm, vysoký 30 cm, debnenie 25x35 cm, k vonkajšej strane a zospodu vložíš 5 cm styrodur a klietku treba spraviť zo šiestich prútov, štyri dole dva hore, pričom aspoň dva hupuješ šikmo nahor...
malendom
18.05.14,19:46
Vysftuz urcuje statik a nie skuseny stavebnik,takych skusenych som uz par videl a potom volali statika ked bolo zle.
lapejko
18.05.14,20:00
skoro na žiadnej stavbe sme nemali navrhnutú výztuž, učia sa to aj murári v prvom ročníku, preklad, ktorý mu navrhujem na rozmer 275 cm je už nad priemer, robili sme aj dvojnásobné s odobrením statika podobným postupom.
malendom
18.05.14,21:10
Dost vazne pochybujem ze sa uciavypocitat vystuz do nosnikov. Mozno len principy vystuzenia. Navrh vystuze sa neuci ani v 1.r. na vysokej skole. Neviem po akych stavbach ty chodis pretoze seriozna stavebna firma si armovaky vyziada. Aletakto topotom vyzera ked stavaju stavby ludia co nechapu zakl.principom statiky. Povedat aku ma dat vystuz do prekladu bez toho aby si vedel aky ma strop garaz,v ktorom smere je nosny,ake budu stresne vrstvy,v ktorej snehovej zone sa stavba nachadza, triedu betonu,ci nebude este pritazeny inym zatazenim....moze len niekto kto o statik max. tak tusi...kym niekomu nieco nerupne na hlavu.
TomasHo
03.06.14,07:52
Suhlasim. Ja som si dal na garazi krov a preklady spocitat statikom. Na rozpon cca 4m nad garazovou branou mi navrhol vystuz 2 pruty d10, ktora sa mne videla poddimenzovana, ale poslal mi aj vypocet s priehybom, ktory bol v norme. Tak som to troska predimenzoval, myslim, ze som daval styri pruty d12, mozno dva spodne boli d16, strmene kazdych 20cm, vyska betonu bola nakoniec 50cm, hrubka 25cm. Vystuz prekotvena do postrannych betonovych stlpov. Drzi to. Myslim, ze ak to Riso trocha predimenzuje, nebude to stat velmi vela, a drzat to bude.