elinkanem
18.05.14,07:59
V aprili 2013 som podala ziadost o zvysenie vyzivneho na dieta. Pocas 6 rokov od rozovodu som predtym nikdy zvysenie nepozadovala. Dcerka od rozvodu postupila zo skolky na 1. stupen ZS, potom na 2. stupen ZS.

Sudkyna na pojednavani chce priznat zvysenie len od septembra 2013, kedy dcerka postupila na 2. stupen ZS, hoci ja som pozadovala zvysenie od aprila 2013. Odovodnila to tym, ze som mala skor ziadat...

Zakon o rodine umoznuje ziadat vyzivne 3 roky dozadu od zacatia sud. konania. Moze sudkyna odmietnut zvysenie od aprila 2013? Mozem ja este v ramci tohoto konania ziadat zvysenie 3 roky dozadu, alebo by som musela dat novu ziadost na sud?
buchač
18.05.14,06:14
Zakon o rodine umoznuje ziadat vyzivne 3 roky dozadu od zacatia sud. konania. Moze sudkyna odmietnut zvysenie od aprila 2013? Mozem ja este v ramci tohoto konania ziadat zvysenie 3 roky dozadu, alebo by som musela dat novu ziadost na sud?
V súlade s ustanovením § 78 ods. 1 prvá veta zákona č. 36/2005 Z.z. o rodine (ďalej len „zákon o rodine"): „Dohody a súdne rozhodnutia o výživnom možno zmeniť, ak sa zmenia pomery".

Ty MOŽEŠ žiadať ...MOŽNO súd rozhodne o zvýšení .

Nárok ako taký proste nemáš , nakoľko :

Pri určení výživného súd skúma možnosti a majetkové pomery rodičov, ako aj potreby maloletého dieťaťa, ktoré sú podmienené jeho vekom, zdravotným stavom, záujmami, prípravou na budúce povolanie a pod., pričom za súčasnej právnej úpravy pod potrebami je potrebné chápať aj možnosť tvorby úspor, s ktorými však možno výlučne nakladať len so súhlasom súdu.
Mila123
18.05.14,06:39
akú sumu dostávaš a akú sumu ti asi schváli súd?
elinkanem
18.05.14,07:02
Neviem, aku sumu mi schvali sud... najblizsie pojednavanie mame az v septembri 2014. Teraz otec dcerky plati na svoje jedine dieta 7 % svojho cisteho platu.... takze 93 % si nechava sam pre seba, pretoze nie je znovu zenaty, nema ine deti.
misoft
18.05.14,11:08
"Zakon o rodine umoznuje ziadat vyzivne 3 roky dozadu od zacatia sud. konania. Moze sudkyna odmietnut zvysenie od aprila 2013? Mozem ja este v ramci tohoto konania ziadat zvysenie 3 roky dozadu, alebo by som musela dat novu ziadost na sud? "
Požiadať môžeš, ale!
Súd rozhodol o výške výživného, takže by si dostala to čo bolo určené. A žiadať recipročne zvýšenie je neprípustné. Súd asi rozhodoval aj podľa finančných pomerov povinného v tej dobe. Bolo by od teba vrcholne nekorektné a drzé žiadať o zvýšenie za tri roky späť.
elinkanem
18.05.14,12:50
sud zatial nerozhodol nijako. a pojednavanie budeme mat az v septembri... takze rok a pol uz cakam... sudkyna zatial len upozornovala ex-manzela, ze nepochodi, ked chce ziadat zvysenie len od rozhodnutia sudu (ako by si ty komentoval, ze je to nekorektne a drze), ze vznikli davnejsie skutocnosti na zvysenie, teda by mohlo byt zvysene od septembra 2013. ja si vsak myslim, ze v ramci 6tich rokov viackrat vznikli skutocnosti na zvysenie, napr. ked mala isla do 1. triedy. preto rozmyslam o tom septembri/aprili 2013, resp. o poslednych 3 rokoch.
bubkoch
18.05.14,14:34
hm, tysi tie 3 roky vysvetlujes uplne zle ... zakon o rodine hovori jasne:
§ 77

(1) Právo na výživné sa nepremlčuje. Možno ho však priznať len odo dňa začatia súdneho konania. Výživné pre maloleté dieťa možno priznať najdlhšie na dobu troch rokov spätne odo dňa začatia konania, ak sú na to dôvody hodné osobitného zreteľa.

je tam slovo priznať, ty ziadas zmenu (zvysenie) ... vyzivne uz priznane mas ... navyse tie dovody hodne osobitneho zretela nie su take ze ty po 6-tich rokoch das navrh na zvysenie a zaroven ziadas zvysit 3 roky spatne lebo za 3 roky si nezistila ze sa zmenili pomery a vznikol dovod na zvysenie ...
tie 3 roky su tam napr. pre pripady kedy sa skuma otcovstvo alebo matka z inych vaznych a objektivnych dovodov nemohla podat navrh na PRIZNANIE vyzivneho
elinkanem
18.05.14,16:37
takze odkedy by som mala dostat zvysene vyzivne, podla teba? od datumu podania ziadosti o zvysenie? odo dna, kedy dcerka nastupila na 2. stupen ZS? od datumu rozhodnutia sudu? ine?
bubkoch
18.05.14,16:44
pri zmene vyzivneho na návrh sudy menia vyzivne spravidla odo dna podania návrhu ...
cisto hypoteticky, neviem si predstavit dovod hodny zretela, pre ktory by rodic cakal 3 roky od podstatnej zmeny pomerov, kym by podal navrh na zvysenie vyzivneho
elinkanem
18.05.14,18:19
nerozumiem potom sudkyni, preco spominala, ze az od septembra 2013 sa ma menit suma vyzivneho... nie od podania, co bol april 2013.

dovodom cakania napr. moze byt, ze clovek sa nechcel sudit... ze to skusal podobrotky, prosikal, skusal sa dohodnut. a az ked ho okolnosti uplne donutili jednat, podal to na sud... u mna napr. ked som sa stala slobodnou mamickou s tretou dcerkou a ostala som na materskej... to uz isla hrdost prec, nastal boj o existenciu.