Katarina
07.04.06,10:27
Česká firma predala do SR nakladač cez sprostredkovateľa. Sprostredovateľ /občan SR/ fakturuje českej firme za sprostredkovanie
províziu 100 000,- Sk + 19 000,- DPH. Je to správne?
Katarina
10.04.06,15:38
Prosím pomôžte. Ďakujem.
ALBO
10.04.06,17:41
Česká firma predala do SR nakladač cez sprostredkovateľa. Sprostredovateľ /občan SR/ fakturuje českej firme za sprostredkovanie
províziu 100 000,- Sk + 19 000,- DPH. Je to správne?

Napíšte, či sú tí traja platitelia, a ako to sprostredkoval, v mene a na účet niekoho § 16 alebo vo svojom mene na účet iného §8/6.
Predaj išiel mimo neho, ?
Katarina
19.04.06,07:01
Všetci traja sú platitelia DPH,a bude sa tu aplikovať zrejme § 16 ods.6, takže faktúra sa vystaví bez DPH? A treba to uviesť aj vo výkaze DPH?

Ďakujem vopred za všetky názory.
katka5
19.04.06,07:46
FO platiteľ DPH sprostredkuje predaj tovaru českej spoločnosti do Estónska. Fakturácia sprostredkovania bude na českú spoločnosť. Podľa §16 ods.6 miestom dodania tovaru je ČR (je miesto, kde sa tovar nachádza v čase, kečď sa odoslanie alebo preprava tovaru začína uskutočňovať). Ako fakturovať bez DPH?
DušanČ
19.04.06,08:10
FO platiteľ DPH sprostredkuje predaj tovaru českej spoločnosti do Estónska. Fakturácia sprostredkovania bude na českú spoločnosť. Podľa §16 ods.6 miestom dodania tovaru je ČR (je miesto, kde sa tovar nachádza v čase, kečď sa odoslanie alebo preprava tovaru začína uskutočňovať). Ako fakturovať bez DPH?

Podľa môjho názoru v tomto prípade FO, ktorá zabezpečuje sprostredkovanie, by sa mala zaregistrovať za plátcu dane v ČR a fakturovať sprostredkovanie českej firme s českou DPH.
katka5
20.04.06,05:01
Hľadala som v zákone ďalej a našla som v §69 ods.4, že osobou povinnou platiť daň pri službách podľa §16 dodaných zahraničnou osobou ak si ich tuzemská osoba objednala pod svojím IČ DPH je tuzemská osoba. Z tohto titulu by to tak malo byť aj vo vzťahu k ČR republike. Keďže odberateľ v ČR má pridelené IČ DPH a ja mu dodám službu sprostredkovanie predaja tovaru podľa §16 ods.6 má on povinnosť túto službu zdaniť. Uvažujem správne? Má niekto skúsenosti?
Katarina
20.04.06,06:33
Všetci traja sú platitelia DPH,a bude sa tu aplikovať zrejme § 16 ods.6, takže faktúra sa vystaví bez DPH? A treba to uviesť aj vo výkaze DPH?

Ďakujem vopred za všetky názory.

Už som sa dopátrala toho, že sa to nebude uvádzať ani vo výkaze DPH ani v súhrnom výkaze. Faktúra bude určite vystavená bez DPH. Len by som sa ešte opýtala, firma v ČR si bude robiť samozdanenie, alebo sa treba sprostredkovatelovi registrovať v ČR a tam odviesť daň?
Katarina
20.04.06,16:36
Rozprávala som sa s majeteľom firmy a jeho účtovníčkou v ČR. Ich zákon údajne nedovolí, aby oni si urobili samozdanenie. Nárok na odpočet DPH by mali v prípade, keby sa registrovali na DPH v SR. Slovenský sprostredkovateľ sa nemusí registrovať v ČR, nakoľko český partner je registrovaný platiteľ DPH. Teraz vzniká znovu otázka, či slovenský sprostredkovateľ bude fakturovať s alebo bez DPH. Začínam sa prikláňať k názoru , že s DPH. Čím viac sa zaoberám touto otázkou tým som z toho sprostejšia.
ALBO
20.04.06,18:29
Rozprávala som sa s majeteľom firmy a jeho účtovníčkou v ČR. Ich zákon údajne nedovolí, aby oni si urobili samozdanenie. Nárok na odpočet DPH by mali v prípade, keby sa registrovali na DPH v SR. Slovenský sprostredkovateľ sa nemusí registrovať v ČR, nakoľko český partner je registrovaný platiteľ DPH. Teraz vzniká znovu otázka, či slovenský sprostredkovateľ bude fakturovať s alebo bez DPH. Začínam sa prikláňať k názoru , že s DPH. Čím viac sa zaoberám touto otázkou tým som z toho sprostejšia.


Mne z toho vzchádya toto:
podľa §16/6 prvá veta: miesto nadobudnutia je slovensko, lebo platiteľia si medzi sebou predali a tovar prišiel na slovensko. No ale čech je platiteľ a teda treba isť na druhu vetu: a potom miesto dodania je česko.
Takže mu to treba fakturovať bez dane a na fa uviesť §16/6. V DP sa neuvádza.
Ak platí to čo som vzššie napísala potom neviem čo vám povedali, lebo oni majú v zákone to čo my, t.j. samoydaniť sa.
§15/6=§10/12 a 13
§69=§108
Možno je v tom ešte nejaký háčik, skúste argumentovať priamo ich §.


§10 (12) Místem plnění při poskytnutí služby osobou, která jedná jménem a na účet jiné osoby, která spočívá v zajištění
a) přepravy zboží mezi členskými státy, je místo zahájení přepravy,
b) služby přímo související s přepravou zboží mezi členskými státy, je místo, kde je služba související uskutečněna,
c) jiné služby než uvedené v písmenech a), b) nebo v odstavci 6 nebo v zajištění zboží, je místo, kde je zajištěná služba uskutečněna nebo kde je dodání nebo pořízení zboží uskutečněno.

(13) Pokud je však služba osobou, která jedná jménem a na účet jiné osoby, podle odstavce 12 poskytnuta pro osobu registrovanou k dani v jiném členském státě, než ve kterém je místo plnění zajištěné služby nebo zboží podle písmen a) až c), považuje se za místo plnění území členského státu, který vydal daňové identifikační číslo, které tato osoba uvedla pro poskytnutí služby.

§108 platiť daň je povinný
f) plátce nebo osoba identifikovaná k dani, kterým jsou poskytnuty služby podle § 10 (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dph/cast1h2d2.aspx#par10) odst. 1, 2, 4, 5, 9, 12 a 13 s místem plnění v tuzemsku osobou registrovanou k dani v jiném členském státě nebo zahraniční osobou povinnou k dani,
ormika
19.07.06,11:09
Prosila by som o radu k nasledovnému:
Som platca DPH a pre talianskeho platcu DPH som uskutočnila, resp. sprostredkovala predaj jeho tovaru tu na Slovensku. Transakcia prebieha medzi odberateľom a dodávateľom tovaru (talian vystavuje faktúru slovákovi). Ja si za toto sprostredkovanie vystavím faktúru a pošlem do Talianska, no moja otázka znie: vystavím ju s DPH alebo bez DPH? Vystavujem ju v EURách. Totižto som ju vystavovala doteraz s DPH a pravdepodobne má byť bez DPH. Mám podať dodatočné daňové priznania na DPH? A ak áno, tak sa toho hrozím, lebo to je v roku 2005 a aj 2006 a štát mi bude musieť vrátiť značnú sumu mnou zaplatenej DPH. Poraďte, prosím, čo robiť:mad: .....veľmi pekne ďakujem.
ormika
19.07.06,11:50
posúvam....ďakujem
martinez
19.07.06,11:57
Česká firma predala do SR nakladač cez sprostredkovateľa. Sprostredovateľ /občan SR/ fakturuje českej firme za sprostredkovanie
províziu 100 000,- Sk + 19 000,- DPH. Je to správne?

Mozno tomu nerozumiem, ale vseobecne pravidlo hovori, ze miestom dodania sprostredkovatelskej sluzby je miesto, kde ma miesto dodania tovar, ktory sa sprostredkovava.... kedze tovar ma miesto dodania SR (nadobudatel je platitelom a urobi samozdanenie), tak aj miestom dodania sprostredkovatelskej sluzby je tiez SR. Podla mna slovensky sprostredkovatel fakturuje ceskemu dodavatelovi odmenu za sprostredkovanie vratane slovenskej DPH...
ormika
20.07.06,04:20
Dobré ráno, prosím, poradí mi niekto? Ďakujem....
Milan Benka
20.07.06,05:02
Prosila by som o radu k nasledovnému:
Som platca DPH a pre talianskeho platcu DPH som uskutočnila, resp. sprostredkovala predaj jeho tovaru tu na Slovensku. Transakcia prebieha medzi odberateľom a dodávateľom tovaru (talian vystavuje faktúru slovákovi). Ja si za toto sprostredkovanie vystavím faktúru a pošlem do Talianska, no moja otázka znie: vystavím ju s DPH alebo bez DPH? Vystavujem ju v EURách. Totižto som ju vystavovala doteraz s DPH a pravdepodobne má byť bez DPH. Mám podať dodatočné daňové priznania na DPH? A ak áno, tak sa toho hrozím, lebo to je v roku 2005 a aj 2006 a štát mi bude musieť vrátiť značnú sumu mnou zaplatenej DPH. Poraďte, prosím, čo robiť:mad: .....veľmi pekne ďakujem.

§16/
(6) Miestom dodania pri službe, ktorá spočíva v sprostredkovaní tovaru alebo služby, ak sprostredkovateľ koná v mene a na účet inej osoby, je to isté miesto ako miesto dodania tovaru, nadobudnutia tovaru a dodania služby, ktoré sú sprostredkované, okrem sprostredkovania služieb podľa § 15 ods. 7 a 8 a sprostredkovania služieb podľa odsekov 4 a 5. Ak sprostredkovateľ sprostredkuje tovar alebo službu pre odberateľa, ktorý je identifikovaný pre daň v členskom štáte inom, ako je členský štát, v ktorom je miesto dodania alebo nadobudnutia sprostredkovaného tovaru alebo služby, je miestom dodania sprostredkovateľskej služby členský štát, ktorý pridelil odberateľovi identifikačné číslo pre daň, pod ktorým mu sprostredkovateľ službu dodal.

Odberateľom vášho sprostredkovania je talian, preto si myslím, že by ste mali fakt. bez DPH.
ormika
20.07.06,05:29
Mne to tiež tak vychádza že by to malo byť bez DPH. Len niesom si na 100% istá. Má ešte niekto nejaký názor? Ďakujem.