Mila123
18.05.14,12:32
Dobrý deň,

dcéra je už 10. deň hospitalizovaná na infekčnom oddelení FN, pravdepodobne ju zajtra neprepustia z oddelenia do domáceho ošetrenia, dnes to konzultovala s ošetrujúcim lekárom. Preto by som sa chcela opýtať, viem, že je možné sa dať prepustiť na reverz z oddelenia, dokonca aj z psychiatrie (po 24.hodinách) , je možné beztresne sa dať prepustiť aj z infekčného oddelenia (aj na reverz) ? Jej diagnóza je infekčná mononukleóza.
ďakujem za rady, nápady, postrehy.
dopĺňam.....

dcéra má 20 rokov, študuje na VŠ, zajtra jej začína skúškové obdobie (minulý týždeň vynechala jedno kolokvium a nemá 2 zápočty)
- krvné testy (pečeňové) má zvýšené , zajtra ráno sa robí odber krvi a keďže sa dcéra pýtala, napr. prečo dostáva stravu, ktorá obsahuje hlavne tuk, ošetrujúci lekár jej vravel, že liečebná výživa nie je v súlade s každou diagnózou, teda som laik, v tomto prípade to nesedí .....
dávajú jej maslo, krémy, omáčky a pod. i keď ich stravu všetku nejedáva, i tak ten tuk je v strave , napr. dnes na obed mali vývar s rezancami, č.kapusta, knedľa a br. pečené,......
i keď skoro nič dcéra z toho nejedla, nie je možné aby som jej nosila stravu na oddelenie (som vzdialená z KE 120 km / jedna cesta)
preto som chcela vedieť čo robiť v prípade, že ju zajtra neprepustia z hospitalizácie
buchač
18.05.14,10:42
Mila a teraz mi povedz , že prečo sa čaja nespýtala na priepustku toho lekára ?

Vzhľadom k tomuto http://primar.sme.sk/c/4117229/mononukleoza-infekcna-mononukleoza-epsteinov-barrov-virus.html by som aj povedal , že ju asi z infekčného nepustia na tú priepustku .

Psychiatriu do toho nemiešaj ... psychochoroby predsa nie sú infekčné .
misoft
18.05.14,10:53
Prepustiť na reverz z infekčného? :eek:

Ak nie je ešte fit - je možnosť, že môže byť nositeľom infekcie a prepustením by infekciu šírila ďalej.

Takže "čaja" nech radšej sa dolieči a až potom (ak to bude mať na lajstre, že je OK) nech domov ide. A desať dní hospitalizovaná na infekčnom? To je ešte v norme - niektorí sú tam týždne.....
korela
18.05.14,11:10
Malý prvák na samotke so salmonelou v zime na Kramároch vyše mesiaca. Matka iba z pavlače chodila pozerať, ani sa rozprávať nemohli. Ani sa vonku nesvietilo, takže pre dieťa dosť záťažová situácia, ešte nebola taká technika ako dnes, iba knihy zostávali. Nechodiť do cukrárne po vianočných sviatkoch, staré veci sa dopredávajú.
Očné infekčné dg aj trojmesačné pobyty. A celoživotné kontroly. Kto býva pri osadách, max. zýšenú hygienu pestovať.
Vraj už u nás táto dg nie je, lekári tvrdia, nedávno som narazila v jednej nemocnici na webe na špeciálnu ambulanciu iba pre trachóm. Takže ešte tu je. Logické, že musí v daných podmienkach pretrvávať. Hrozí oslepnutie vekom.
tom_i
18.05.14,11:56
Dcera by to mala vydrzat pretoze nejde len o nu, ale aj o ochranu okolia nakolko ma Infekcnu nakazu ked vydrzala 10 dni uz to nejak prezije, moja dcera tiez lezala na infekcnom s inou diagnozou a to mala 5 rokov a mohli sme ju vidiet len cez okienko
kuravesele
18.05.14,12:43
Mila123 môžete byť radi, že ste na infekčnom neskončili celá rodina, a chcete dieťa zobrať domov na reverz??? Nemám viac slov na takéto konanie "rodiča", čo by mu malo v prvom prípade záležať na tom, aby jeho decko to riadne doliečilo...
korela
18.05.14,14:51
Infekčné nie, ešte horšie, zničujúce okolie pacienta.
avalik
18.05.14,15:02
Mila123, to uvazujete, ze by pocas infekcnej choroby chodila do skoly? Ja chapem, ze je to komplikacia, co sa tyka studia ale musite brat ohlad aj na ostatnych ludi. Nech si zapocty a skusky dohodne priamo s vyucujucimi - v najhorsom pripade bude opakovat rocnik. Inac nechapem tuto otazku od teba, pokial viem jednu z dcer mas na medicine, tak tuto problematiku by mala ovladat.


355/2007 Z. z. Zákon o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia

§ 51
Povinnosti fyzických osôb

(1) Fyzické osoby sú povinné

a) plniť opatrenia na predchádzanie ochoreniam podľa § 12 ods. 2 písm. a), d) až h) a opatrenia pri ohrozeniach verejného zdravia podľa § 48 ods. 4 písm. a) až d), f) až i) a n) nariadené príslušným orgánom verejného zdravotníctva; to neplatí v prípade povinného očkovania, ak sú známe kontraindikácie,

b) spolupracovať s úradom verejného zdravotníctva alebo regionálnym úradom verejného zdravotníctva pri plnení opatrení podľa písmena a),

c) oznámiť neodkladne ošetrujúcemu lekárovi a úradu verejného zdravotníctva alebo regionálnemu úradu verejného zdravotníctva všetky okolnosti dôležité na predchádzanie vzniku a šíreniu prenosných ochorení a poskytovať informácie dôležité pre epidemiologické vyšetrenie a posudzovanie ochorení vo vzťahu k vykonávanej práci,

d) podrobiť sa v súvislosti s predchádzaním prenosným ochoreniam lekárskym vyšetreniam a diagnostickým skúškam, ktoré nie sú spojené s nebezpečenstvom pre zdravie, preventívnemu podávaniu protilátok a iných prípravkov, povinnému očkovaniu, liečeniu prenosných ochorení, izolácii a karanténnym opatreniam.

(2) Fyzické osoby s prenosným ochorením vylučujúce choroboplodné zárodky a fyzické osoby vylučujúce choroboplodné zárodky bez príznakov prenosného ochorenia sú ďalej povinné informovať o akútnom prenosnom ochorení alebo o svojom bacilonosičstve pri prijatí do zariadenia, v ktorom sa vykonávajú epidemiologicky závažné činnosti, do zariadenia sociálnych služieb alebo do zariadenia sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately.

(3) Ak ide o maloletého, zodpovedá za plnenie povinností podľa odsekov 1 a 2 zástupca dieťaťa.


(2) Opatrenia na predchádzanie vzniku a šíreniu prenosných ochorení sú

f) izolácia v domácom prostredí alebo v zdravotníckom zariadení, prípadne inom určenom zariadení, zvýšený zdravotný dozor, lekársky dohľad, karanténne opatrenia,


§ 56
Priestupky

(1) Priestupku na úseku verejného zdravotníctva sa dopustí ten, kto

c) sa nepodrobí nariadenej izolácii alebo nestrpí nariadený zvýšený zdravotný dozor, lekársky dohľad alebo sa nepodrobí nariadeným karanténnym opatreniam,

(2) Za priestupok podľa odseku 1 možno uložiť pokutu do 1 659 eur a v blokovom konaní do 99 eur. Za nepodrobenie sa povinnému očkovaniu možno uložiť pokutu v súhrnnej výške 331 eur.
Mila123
18.05.14,15:39
Avalík, pýtala som sa, nič viac, a to netvrdím, že z IO odíde .....
jedna dcéra je vo 4. ročníku na FL/VL
a tá hospitalizovaná je tiež na LF/ZL
inak ďakujem za info
BXLmiami
18.05.14,17:06
Mala by si si sadnúť s lekárom a na rovinu povedať čo je vo veci,aj on študoval a vie,že pri medicíne vypadneš na 2týždne a opakuješ,strata roka.Treba prebrať nakoľko je infekčná pre okolie a podľa toho sa rozhodnúť.Ak je infekčná,tak smola.
Mila123
18.05.14,17:32
Ďakujem za radu.......
kuravesele
19.05.14,12:16
ale však skúšky sa dajú aj prenášať, a nie len opakovať skrz pár skúšok, a termíny bývajú vypísané až do konca augusta...tak ako nechápem...a má predsa papier, že je v nemocnici, tak jej to budú akceptovať, že nebola na pár prednáškach....
nadaskat
19.05.14,13:39
z vlastnej skúsenosti...moja dcéra mala mononukleózu v čase prijímačiek na VŠ,s postihnutím pečene tiež, a uzlín a teplotami,lietali sme po vyšetreniach ,držala prísnu dietu a varila som len na vode ale ležala doma a bola úplne hotová(nám povedali že na infekčné sa ide vtedy,keď sa nedá pre opuch v hrdle prehltať a musí sa ísť na infúzie -a doteraz (5 rokov) nie je v poriadku, vplyvom mononukleozy sa u nej objavila reumatická artritída, nebudem písať radšej koľko a akých vyšetrení sme prešli, kým sa stanovila táto diagnóza a ako sa ona cíti...takže nepodceňovať mononukleozu!