freew
18.05.14,17:23
Ahojte, chcel by som sa opytat ako je to keby som chcel vyplatit surodenca.
Zdedili sme polovicu domu ja a brat po otcovi druha polovica je mamina.
Otec zomrel v roku 2006 cize aj dedicske konanie bolo v roku 2006. Bol vypracovany sudnoznalecky posudok na zaklade ktoreho prebehlo dedicske konanie. Chcel by som vediet keby som chcel vyplatit brata ci by to bolo na zaklade sudnoznaleckeho posudku ktrory bol vypracovany v roku 2006 alebo by sa musel spravit novy? Moze brat s posudkom nesuhlasit a pytat si uplne inu sumu?

Dakujem.
draik
18.05.14,15:26
Ak niet dohody, tak v prípadnom súdnom spore bude dôležitá aktuálna hodnota.
Ice dive
18.05.14,15:29
vyplácať sa bude musieť z aktuálnej trhovej hodnoty... brat nemusí s posudkom súhlasiť, to za čo predá svoj majetok je jeho vec...môže nad trhovú cenu ale môže aj pod cenu...
dmc
18.05.14,17:07
Brat nemusi predavat svoj podiel vobec. (Jedine ak by to nariadil sud) Pokial brat s predajom svojho podielu bude suhlasit tak cena je trhova - zalezi na Vasej dohode. Nemusi sa drzat ziadneho znaleckeho posudku.
buchač
18.05.14,17:16
Zdedili sme polovicu domu ja a brat po otcovi druha polovica je mamina.
Podľa tejto vety ešte mama žije ...tak je ?
Na jednej stane vyplatíš brata z dedičstva po otcovi .
Ale ako máš ošetrené ten podiel po mame ?
Radšej sa už teraz dohodnite na kompletke a budete mať pokoj svätý ...
Posudok nie je až taký dôležitý ... tu hrajú prím iné skutočnosti - medziľudské ( bratské ) vzťahy .
freew
18.05.14,18:17
Ano mama zije ale s mamou problem nebude skor to vidim na problem s bratom.
Ako dalej postupovat ak sa nedohodneme aby som ho mohol vyplatit?
Veci sa maju tak ze on tam byva a ja nie, uziva polovicu domu cize aj moju cast.
Mozem ziadat aby vyplatil on mna?
arizona
18.05.14,18:19
naco zakladas novu temu a nepokracujes v povodnej? To ides pisat roman na pokracovanie, ci...?
freew
18.05.14,18:20
Ano mama zije ale s mamou problem nebude skor to vidim na problem s bratom.
Ako dalej postupovat ak sa nedohodneme aby som ho mohol vyplatit?
Veci sa maju tak ze on tam byva a ja nie, uziva polovicu domu cize aj moju cast.
Mozem ziadat aby vyplatil on mna?
draik
18.05.14,20:07
Zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva - tém je tu kopec.
MarcoM
18.05.14,21:11
Freew co vlastne chceš dosiahnuť?

V prípade, ak brat nemá kde bývať asi Ťažko si predá strechu nad hlavou. A súd toto bude zohľadňovať pri vyporiadaní. Takže je pravdepodobné, že podielové spoluvlastníctvo nakoniec nevyporiada ak tvoj brat nemá finančné prostriedky na tvoje vyplatenie.

V prípade ak budeš požadovať náhradu od brata za užívanie tvojho podielu, chceš toto požadovať aj od matky? On ako podielový spoluvlastník môže užívať celý dom. V každom atóme uvedenej nehnuteľnosti má tvoj brat podiel vo výške 1/4, takže môže vyžívať každý atóm !!

Ty tvojho brata nemôžeš prinútiť aby on vyplatil teba, ani aby si ty vyplatil jeho.