bublinka541
18.05.14,18:42
Pekný večer. V rodine máme jeden problém. Mojej mamine zomrel brat. Sú z 8 súrodencov, ale jedna sestra už umrela. Mamin brat bol dlhé roky bezdomovec, s rodinou sa nestýkal ani neudržiaval kontakt. Teraz, keď je potrebné ho pochovať, všetci dávajú od toho ruky preč, hlavne kvôli financiam. Deti nemal. Známa mi spomínala, že je možné v prípade, že rodina nemá na pohreb, alebo niektorí členovia od toho ruky dávajú preč, možnosť, že mesto pochová ich súrodenca a bude si to potom vymáhať od každého jeho súrodenca rovnako. Dá sa to tak?
Ďakujem za radu
dmc
18.05.14,16:58
Tak to bude riadna hamba ked sa 6 bratia a sestry sa nevedia poskladat na pohreb brata. Bol jednym z rodiny. Ano - sklzol na sikmu plochu ale uz je na pravde bozej a Vasa cest kaze sa postarat aspon o jeho mrtve telo s uctov a pietov. Slusny zakladny pohreb zo vsetkym stoji cca 500 €. Na kazdeho surodenca by vyslo cca 85 €.

Sam mam v rodine svokra, rozvedeny, ktory je tazky alkoholik, zadlzeny az po usi nonstop v exekucii. Ak bude treba urcite mu ten pohreb ako poslednu rozlucku zaplatim zo svojho aj ked som nic nikdy od neho nedostal a ani neocakaval. Ale kaze mi tak moja cest.

Obec pochova neboztika ak nema ziadnych pozostalych.

JA VIEM ZE TOTO STE NECHCELI POCUT - ale je to RIADNA HAMBA.

Teraz konkretnejsie:

§ 30 ods. 2 zákona č. 131/2010 Z. z.
Ak do 96 hodín od úmrtia nikto nezabezpečí pochovanie alebo ak sa nezistila totožnosť mŕtveho do siedmich dní od úmrtia, pochovanie zabezpečí obec, na ktorej území došlo k úmrtiu; ak nie je známe miesto úmrtia, pochovanie zabezpečí obec, v ktorej katastrálnom území sa ľudské pozostatky našli.

Až na niekoľko tisícok eur sa môže v mestách vyšplhať ročný účet za sociálne pohreby. Ak zosnulý nemá žiadneho príbuzného, ktorý by sa po jeho smrti zhostil úlohy usporiadať mu pohreb, alebo jeho blízki nemajú na to potrebné peniaze, mesto sa o neho musí postarať. Prikazuje mu to Zákon o pohrebníctve.
buchač
18.05.14,16:58
Zákon o pohrebníctve vraví :

§ 30
(2) Ak do 96 hodín od úmrtia nikto nezabezpečí pochovanie alebo ak sa nezistila totožnosť mŕtveho do siedmich dní od úmrtia, pochovanie zabezpečí obec, na ktorej území došlo k úmrtiu; ak nie je známe miesto úmrtia, pochovanie zabezpečí obec, v ktorej katastrálnom území sa ľudské pozostatky našli.


Lenže je aj otázne , či to mesto stihne do tej doby .
Ide o to , že pohreb samotný sa len a len oddiali , nič iné .
No to oddialenie spôsobí len jednu skutočnosť a tou je navýšenie nákladov na tie iné aspekty .
Takže v podstate nič nezískate , ani Ty a ani súrodenci ...skôr naopak , iba preplatíte .

Cifra za najobyčajnejší pohreb nie je až taká vysoká ...cca 300 - 400 € ...
lujza.j
18.05.14,17:13
moja mama pochovávala dvoch takýchto bratov.....ešte ostal tretí.....skĺzli sa v určitej fáze života.....
arizona
18.05.14,17:25
bublinka541
19.05.14,04:06
Tak to bude riadna hamba ked sa 6 bratia a sestry sa nevedia poskladat na pohreb brata. Bol jednym z rodiny. Ano - sklzol na sikmu plochu ale uz je na pravde bozej a Vasa cest kaze sa postarat aspon o jeho mrtve telo s uctov a pietov. Slusny zakladny pohreb zo vsetkym stoji cca 500 €. Na kazdeho surodenca by vyslo cca 85 €.

Sam mam v rodine svokra, rozvedeny, ktory je tazky alkoholik, zadlzeny az po usi nonstop v exekucii. Ak bude treba urcite mu ten pohreb ako poslednu rozlucku zaplatim zo svojho aj ked som nic nikdy od neho nedostal a ani neocakaval. Ale kaze mi tak moja cest.

Obec pochova neboztika ak nema ziadnych pozostalych.

JA VIEM ZE TOTO STE NECHCELI POCUT - ale je to RIADNA HAMBA.

Teraz konkretnejsie:

§ 30 ods. 2 zákona č. 131/2010 Z. z.
Ak do 96 hodín od úmrtia nikto nezabezpečí pochovanie alebo ak sa nezistila totožnosť mŕtveho do siedmich dní od úmrtia, pochovanie zabezpečí obec, na ktorej území došlo k úmrtiu; ak nie je známe miesto úmrtia, pochovanie zabezpečí obec, v ktorej katastrálnom území sa ľudské pozostatky našli.

Až na niekoľko tisícok eur sa môže v mestách vyšplhať ročný účet za sociálne pohreby. Ak zosnulý nemá žiadneho príbuzného, ktorý by sa po jeho smrti zhostil úlohy usporiadať mu pohreb, alebo jeho blízki nemajú na to potrebné peniaze, mesto sa o neho musí postarať. Prikazuje mu to Zákon o pohrebníctve.






Áno máte pravdu, toto osm počuť nechcela... ja sama s maminou na to nemám, aby sme ho pochovali, a nebudem si predsa brať úver, kvôli tomu, že ostatní súrodenci na to prispieť nechcú.... Ten človek mi nikdy nedal, akurát tak dlhy, ktoré moja mam za neho splácala...Takže tak, a nie som kresťanka, takže moja cesta mi tak nekáže ! ale inak Ďakujem za odpoveď. Nebude to moja hanba ani moja, ani mojej mami...
bjuty smis
19.05.14,06:08
Zákon o pohrebníctve vraví :

§ 30
(2) Ak do 96 hodín od úmrtia nikto nezabezpečí pochovanie alebo ak sa nezistila totožnosť mŕtveho do siedmich dní od úmrtia, pochovanie zabezpečí obec, na ktorej území došlo k úmrtiu; ak nie je známe miesto úmrtia, pochovanie zabezpečí obec, v ktorej katastrálnom území sa ľudské pozostatky našli.


Lenže je aj otázne , či to mesto stihne do tej doby .
Ide o to , že pohreb samotný sa len a len oddiali , nič iné .
No to oddialenie spôsobí len jednu skutočnosť a tou je navýšenie nákladov na tie iné aspekty .
Takže v podstate nič nezískate , ani Ty a ani súrodenci ...skôr naopak , iba preplatíte .

Cifra za najobyčajnejší pohreb nie je až taká vysoká ...cca 300 - 400 € ...

to nie je pravda.....ked to platiť nechcú, tak nebudú....nič nepreplatia....
môžu odmietnuť takéto "dedičstvo"...
buchač
19.05.14,06:12
Zákon o pohrebníctve vraví :

§ 30
(2) Ak do 96 hodín od úmrtia nikto nezabezpečí pochovanie alebo ak sa nezistila totožnosť mŕtveho do siedmich dní od úmrtia, pochovanie zabezpečí obec, na ktorej území došlo k úmrtiu; ak nie je známe miesto úmrtia, pochovanie zabezpečí obec, v ktorej katastrálnom území sa ľudské pozostatky našli.


Lenže je aj otázne , či to mesto stihne do tej doby .
Ide o to , že pohreb samotný sa len a len oddiali , nič iné .
No to oddialenie spôsobí len jednu skutočnosť a tou je navýšenie nákladov na tie iné aspekty .
Takže v podstate nič nezískate , ani Ty a ani súrodenci ...skôr naopak , iba preplatíte .

Cifra za najobyčajnejší pohreb nie je až taká vysoká ...cca 300 - 400 € ...

to nie je pravda.....ked to platiť nechcú, tak nebudú....nič nepreplatia....
môžu odmietnuť takéto "dedičstvo"...

No dobre ...odmietnu .
Ale obec nemusí mať love na pohreb , lebo už tú kvotu vyčerpalo ...alebo proste nie je ochota .
Pohrebníctvo povedzme vykoná pohreb ...no bude vymáhať tie náklady .

Od koho vymôže skôr ? Od obce , alebo od príbuzenstva ? Odpoveď je jasná ...
annie3
19.05.14,06:23
Nesúhlasím s Vami, ktorí tu píšete o "riadnej hanbe" ...koho hanba a pred kým? Žil ako bezdomovec s pokrvnou rodinou sa nestýkal, nezaujímal sa o ňu počas života. Žil pravdepodobne na ulici, alebo niekde s niekym /spoločnosť bezdomovcov napríklad/... v skutočnosti mal za rodinu ich. Tak nech sa bezdomovci poskladajú na jeho pohreb. Vedia si vyžobrať na chlast /česť výnimkám/, tak nech vyžobrú peniaze pre kolegu. Tak to bude správne... a pokiaľ nie, tak obec má stále prostriedky na to, aby takému človeku vystrojila pohreb na štátne útraty. Veď nepoznáme príčinu, prečo tento zosnulý žil ako bezdomovec.... možno sa o jeho postavenie v spoločnosti postaral práve štát... takže hanba-nehanba, nech ho pochová štát.
A každé čudo trvá len 3 dni a najdlhšie do ďalšej zaujímavej udalosti, ktorá sa v danom mieste udeje...

Nikdy by som neurobila nič, čo by som sama vo svojom vnútri necítila, že to tak urobiť chcem. Či už by som prostriedky na to mala, alebo nie.

A NIKDY by som neurobila niečo LEN PRETO, že je to HANBA.... nech sa hanbia tí, ktorí dopustili, že máme bezdomovcov... a nemusíte so mnou vôbec súhlasiť.
bublinka541
19.05.14,06:38
Ďakujem pekne, som podobného názoru... Bohužiaľ, aj takéto veci sa stávajú....
bjuty smis
19.05.14,06:44
Zákon o pohrebníctve vraví :

§ 30
(2) Ak do 96 hodín od úmrtia nikto nezabezpečí pochovanie alebo ak sa nezistila totožnosť mŕtveho do siedmich dní od úmrtia, pochovanie zabezpečí obec, na ktorej území došlo k úmrtiu; ak nie je známe miesto úmrtia, pochovanie zabezpečí obec, v ktorej katastrálnom území sa ľudské pozostatky našli.


Lenže je aj otázne , či to mesto stihne do tej doby .
Ide o to , že pohreb samotný sa len a len oddiali , nič iné .
No to oddialenie spôsobí len jednu skutočnosť a tou je navýšenie nákladov na tie iné aspekty .
Takže v podstate nič nezískate , ani Ty a ani súrodenci ...skôr naopak , iba preplatíte .

Cifra za najobyčajnejší pohreb nie je až taká vysoká ...cca 300 - 400 € ...

to nie je pravda.....ked to platiť nechcú, tak nebudú....nič nepreplatia....
môžu odmietnuť takéto "dedičstvo"...

No dobre ...odmietnu .
Ale obec nemusí mať love na pohreb , lebo už tú kvotu vyčerpalo ...alebo proste nie je ochota .
Pohrebníctvo povedzme vykoná pohreb ...no bude vymáhať tie náklady .

Od koho vymôže skôr ? Od obce , alebo od príbuzenstva ? Odpoveď je jasná ...

nie..

obec je povinná zo zákona, nejde o ich vôlu......príbuzni nie su.....
annie3
19.05.14,06:52
[QUOTE="bublinka541"....Známa mi spomínala, že je možné v prípade, že rodina nemá na pohreb, alebo niektorí členovia od toho ruky dávajú preč, možnosť, že mesto pochová ich súrodenca a bude si to potom vymáhať od každého jeho súrodenca rovnako. Dá sa to tak?
Ďakujem za radu[/QUOTE]

Nemám s tým skúsenosti, ale osobne si myslím, že vymáhať obec od pozostalých môže len vtedy, keď niečo po zosnulom zdedíte...

Náklady na pohreb sa do dedičstva po každom zosnulom započítavajú. Pokiaľ dedičstvo po tomto zosnulom dediči zo zákona v 1 rade a to sú súrodenci, odmietli, tak by im nezostala ani povinnosť uhrádzať vynaložené prostriedky na pohreb.

V druhom prípade, ak naozaj existuje nejaký zákon, že skutočne vynaložené prostriedky na pohreb /pohrebné/ sa rozpočítajú na všetkých súrodencov, tak je to pre Vás výhoda, pretože všetci na jeho pohreb budete musieť prispieť rovnakým dielom a nebudete mať dôvod na hádku, kto-koľko a podobne...

Pokiaľ pochovávajú pozostalí, alebo rodina, po pochovaní si uplatňujú "príspevok na pohreb"...po zdokladovaní skutočných výdajov, im bude vyplatený v určitej výške... neviem ako to je, keď pochováva obec...
Xanti
19.05.14,06:53
to nie je pravda.....ked to platiť nechcú, tak nebudú....nič nepreplatia....
môžu odmietnuť takéto "dedičstvo"... no neviem ty sa mýliš. Známa musela zaplatiť pohreb príbuznému. Nemal rodičov, nemal súrodencov. Bol to jej bratranec z 2 kolena bezdomovec a platila mu pohreb spolu so svojimi súrodencami.
Mesto si dohľadá príbuzenské vzťahy veľmi rýchlo, radšej ako by malo ono platiť za pohreb. A nepomohlo nič, ani len to, že boli ozaj vzdialená rodina.
bjuty smis
19.05.14,07:19
nie , ty sa mýliš......
to by platilo, keby bola dedičkou...ked niečo dedíš, musíš zaplatiť pohreb....
ak nie, tak sa známa nechala nachytať, ked mesto na ňu spravilo bu bu bu...

a už vonkoncom nie bratrancovi z 2. kolena...to je až smiešne...
lubko6394
19.05.14,08:53
Ak sa nemýlim, tak telo zosnulého patrí štátu. O tom nás presvedčujú napr. tým že pri pitvách môže dokonca súkromná firma nebožtíka vykostiť a pozostalých sa ani nemusí pýtať. Ak nechcem byť po smrti vykostený tak musím k notárovi zacvakať a spísať nesúhlas - a aj tak nebude istota.
Takže ak sa štát takto stavia ku mne, tak určite bezdomovca z rodiny nepochovám aj keby ma mal ohovoriť celý kraj. Dokonca by ma to nezaplatenie tešilo, lebo je to asi jediný legálny spôsob ako vybabrať so štátom, ktorý ma vyciciava z každého zarobeného Eura a zadarmo mi nikdy nič nedá.
Však nech si pohreby takýchto ľudí vykryjú zo zisku z toho vykosťovania.
sosak
19.05.14,09:12
V ktorom meste alebo obci zomrel ?
Magistrát mesta, alebo samospráva obvykle vykonávajú šetrenie, či bezdomovec nemá príbuzných, „V prvom rade oslovujeme príbuzných. Ak nemajú záujem o pochovanie zosnulého, vykonávame šetrenie. Preverujeme celú rodinu, u ktorej zisťujeme finančnú situáciu. V prípade, že sa u nich potvrdí zlá finančná situácia, sociálny pohreb je v našej plnej réžii,“ http://spisskanovaves.korzar.sme.sk/c/6324100/pohreb-bezdomovca-plati-mesto.html

Po ohlásení úmrtia pracovníci sociálneho oddelenia mestského úradu všetkými dostupnými prostriedkami hľadajú príbuzných pozostalého a kontaktujú ich,“ informovala vedúca sociálneho oddelenia Mestského úradu v Prievidzi Jana Králová.
Pokiaľ rodina nemôže svojho príbuzného pochovať, postará sa o to pohrebná služba, ktorú zabezpečí a zaplatí mesto. Jeden pohreb bezdomovca stojí prievidzskú pokladnicu dvesto eur.
Telá zomrelých bezdomovcov sú spopolnené, urnu si môžu zobrať príbuzní. Pokiaľ sa neprihlásia, popol nebožtíka je rozptýlený na prievidzskom cintoríne na rozptylovej lúke.http://prievidza.sme.sk/c/7002824/za-pohreb-bezdomovca-plati-prievidza-dvesto-eur.html
buchač
19.05.14,09:15
Nesúhlasím s Vami, ktorí tu píšete o "riadnej hanbe" ...koho hanba a pred kým? Žil ako bezdomovec s pokrvnou rodinou sa nestýkal, nezaujímal sa o ňu počas života. Žil pravdepodobne na ulici, alebo niekde s niekym /spoločnosť bezdomovcov napríklad/... v skutočnosti mal za rodinu ich. Tak nech sa bezdomovci poskladajú na jeho pohreb. Vedia si vyžobrať na chlast /česť výnimkám/, tak nech vyžobrú peniaze pre kolegu. Tak to bude správne... a pokiaľ nie, tak obec má stále prostriedky na to, aby takému človeku vystrojila pohreb na štátne útraty. Veď nepoznáme príčinu, prečo tento zosnulý žil ako bezdomovec.... možno sa o jeho postavenie v spoločnosti postaral práve štát... takže hanba-nehanba, nech ho pochová štát.
A každé čudo trvá len 3 dni a najdlhšie do ďalšej zaujímavej udalosti, ktorá sa v danom mieste udeje...

Nikdy by som neurobila nič, čo by som sama vo svojom vnútri necítila, že to tak urobiť chcem. Či už by som prostriedky na to mala, alebo nie.

A NIKDY by som neurobila niečo LEN PRETO, že je to HANBA.... nech sa hanbia tí, ktorí dopustili, že máme bezdomovcov... a nemusíte so mnou vôbec súhlasiť.

...ej , ej ....Nezvýrazňujem ten tex , ale veru aj nesúhlasím .

Si rozčúlená , rozčarovaná z tej situácie ( dá sa aj pochopiť ) , no ide len a len ten pohľad na danú skutočnosť - konkrétnu , týkajúcu sa priamo Teba - Tvojej rodiny ...

Ale zavšeobecnievať nemôžeš , nedá sa ...je plno iných konkrétností , pre ktoré sa bezdomovec stal bezdomovcom .

Napríklad by som spomenul bezdomovca , ktorý sa dostal na ulicu práve preto , že ho jeho rodina ( na vzťahu vonkoncom nezáleží ) pripravila o najzákladnejšie životné potreby ...trebárs o tú strechu nad hlavou .
Takýchto jednotlivcov pobehuje na uliciach neúrekom ... niet sa čo potom čudovať , že sa dajú na ten , Tebou spomínaný , chlast ...

Zvyšok už fakt nie je potrebné riešiť , ani do svedomia nebudem skákať .
To nech sa potom s tým svojim každý vyrovná po svojom ...
Trebárs aj v kostole ... tam sa odpustky dávajú ...
bublinka541
19.05.14,09:23
Takže dá sa to.. mesto vybavuje pohreb, lebo to bol bezdomovec, aj keď mal rodinu.... nám dal v živote jedine tak dlhy..moja mama za neho splácala 5 rokov jeho dlh, lebo súd tak rozhodol a mohol to dať hocikomu z jeho súrodencov... kto dá nám tie peniaze? no on už asi nie. A bezdomovec bol z vlastnej vôle, tiež mu nikto nekázal piť ako dúha a bývať na ulici, za to si mohol sám a aj sa mu podala pomocná ruka.. nechcel ju. Nehovorím, že náš štát nemôže z časti za bezdomovectvo... ale ja mam svedomie čisté, pretože keď zomrú moji rodičia, tak si ich pochovám sama, ale platiť pohreb niekomu, koho som prakticky ani nepoznala, kvôli ktorému sme platili dlhy a ktorý sa prepil k smrti....
buchač
19.05.14,09:30
Takže dá sa to.. mesto vybavuje pohreb, lebo to bol bezdomovec, aj keď mal rodinu.... nám dal v živote jedine tak dlhy..moja mama za neho splácala 5 rokov jeho dlh, lebo súd tak rozhodol a mohol to dať hocikomu z jeho súrodencov... kto dá nám tie peniaze? no on už asi nie. A bezdomovec bol z vlastnej vôle, tiež mu nikto nekázal piť ako dúha a bývať na ulici, za to si mohol sám a aj sa mu podala pomocná ruka.. nechcel ju. Nehovorím, že náš štát nemôže z časti za bezdomovectvo... ale ja mam svedomie čisté, pretože keď zomrú moji rodičia, tak si ich pochovám sama, ale platiť pohreb niekomu, koho som prakticky ani nepoznala, kvôli ktorému sme platili dlhy a ktorý sa prepil k smrti....
bublinka ....a nechceš v tom rozhorčení prestať ?
Mne osobne to nevadí , ale čím ďalej , tým viac ...hm , trieskaš blbosti ...

Súd nerozhodne len tak , hala - bala ...
Ak mama splácala jeho dlh z rozhodnutia súdu , tak určite na to bol dôvod !!!
Ten vidím v tom , že mama bola bratovi za ručiteľa pri nejakej pôžičke a keď brat nesplácal , tak veriteľ si svoju pohľadávku vymáha od ručiteľa .
Inak to proste nejde ...chápeš ???
annie3
19.05.14,10:04
Buchač - citujem:


...ej , ej ....Nezvýrazňujem ten tex , ale veru aj nesúhlasím .

Si rozčúlená , rozčarovaná z tej situácie ( dá sa aj pochopiť ) , no ide len a len ten pohľad na danú skutočnosť - konkrétnu , týkajúcu sa priamo Teba - Tvojej rodiny ... "

koniec citátu.


Našťastie mojej rodiny sa to netýka, rozčúlená, ani rozčarovaná nie som - nemám najmenší dôvod.

Za svojim si stojím... napriek všetkému. A nemusí so mnou súhlasiť vôbec nik.... mne to nevadí... pohreb by som mu neurobila /odôvodnila som to vyššie/
A žiadna hanba by ma nefackovala to Ťa ubezpečujem, pretože mňa názory ľudí /klebetníkov/ nikdy nezaujímali a myslím si, že zaujímať ani v budúcnosti určite nebudú...

Verím v Boha, ale neverím v cirkev... žiadnu.
Pokiaľ Ti moje slová pripadajú ako napísané v hneve, je to len Tvoj pohľad, Ty to vnímaš a chceš vnímať... ja to neriešim, máš na to právo. Vyjadrila som verejne iba svoj názor...

Želám všetkým pekný zvyšok dňa a konkrétnym pozostalým (bublinka541) pevné nervy a hlavne zdravý sedliacky rozum. Ten nech je stále pri Vás.

Na posilnenie proti zlorečeniu ostatných pripájam toto:
buchač
19.05.14,10:26
Našťastie mojej rodiny sa to netýka, rozčúlená, ani rozčarovaná nie som - nemám najmenší dôvod.
...
Za svojim si stojím... napriek všetkému.

Došlo k omylu ( môjmu ) v tom texte ....myslím na to rozčarovanie .
Ale ten zvyšok aj tak platí ...snáď sa chápeme ...;)
annie3
19.05.14,10:34
[QUOTE="annie3"]

Došlo k omylu ( môjmu ) v tom texte ....myslím na to rozčarovanie .
Ale ten zvyšok aj tak platí ...snáď sa chápeme ...;)

Samozrejme.... pohoda... ;-)
bublinka541
19.05.14,10:49
buchač, ten dlh čo mama splácala nebol v rámci ručenia, tam sa to nejako domotalo, a súd to priklepol mame, pritom nebola ručiteľom, ono u nich v rodine je toho viacej a komplikované. Nechcela som ťa uraziť, ani spochybňovať. Mrzí ma, že si to tak pochopil... Ale tiež si za svojim stojím... fakt sme ho dlhé roky nevideli, ani s nič nič nemali, a pritom to dopadlo tak ako dopadlo.. hlavne je to za nami, všetko som vybavila, tak ako si to ostatní želali...Annie3 ďakujem za názor, samozrejme aj za názor buchača :)
annie3
19.05.14,13:32
buchač, ten dlh čo mama splácala nebol v rámci ručenia, tam sa to nejako domotalo, a súd to priklepol mame, pritom nebola ručiteľom, ono u nich v rodine je toho viacej a komplikované. Nechcela som ťa uraziť, ani spochybňovať. Mrzí ma, že si to tak pochopil... Ale tiež si za svojim stojím... fakt sme ho dlhé roky nevideli, ani s nič nič nemali, a pritom to dopadlo tak ako dopadlo.. hlavne je to za nami, všetko som vybavila, tak ako si to ostatní želali...Annie3 ďakujem za názor, samozrejme aj za názor buchača :)


Bublinka541

najkomplikovanejšie sú rodinné vzťahy... o rôznych podobných veciach som už počula... Na reči iných nedaj a už vôbec nie na citové vydieranie typu "že to bude veľká hanba" ... pokiaľ máš svedomie čisté, tak potom konaj podľa neho napriek všetkým a všetkému.
Verím, že svoje rozhodnutie ak bude v súlade s Tvojim srdcom, aj rozumom, nebudeš nikdy ľutovať.

Ale ani NIKDY nerob nič len preto, že si to želá okolie, alebo že "sa to patrí". Je to blbosť....
Držím Ti palce a želám veľa slnečných a láskou prežiarených dní.
bublinka541
19.05.14,14:42
Ďakujem krásne, dúfam, že aj tebe sa bude dariť a tých slnečných dní ti prajem čo najviac :)
buchač
19.05.14,15:46
buchač, ten dlh čo mama splácala nebol v rámci ručenia, tam sa to nejako domotalo, a súd to priklepol mame, pritom nebola ručiteľom, ono u nich v rodine je toho viacej a komplikované. Nechcela som ťa uraziť, ani spochybňovať. Mrzí ma, že si to tak pochopil... Ale tiež si za svojim stojím... fakt sme ho dlhé roky nevideli, ani s nič nič nemali, a pritom to dopadlo tak ako dopadlo.. hlavne je to za nami, všetko som vybavila, tak ako si to ostatní želali...Annie3 ďakujem za názor, samozrejme aj za názor buchača :)
Ale no ták ....;)

Mňa absolútne nerieš , absolútne som nezaznamenal nič , čo by ma urážalo ...ani ja Teba nemienim ...
Každý máme to svoje , každý si musí riešiť a vyriešiť k tej spokojnosti .