kathy2222
19.05.14,10:03
Pekný deň. Sme firma, ktorá vedie jednoduché učtovníctvo. Práve sme si vybavili povolenie na výkon povolania prevádzkovateľa nákladnej cestnej dopravy. Teraz to chcem dať zapísať do ORSR ako živnosť. Budeme musieť prejsť z jednoduchého učtovníctva na podvojné? A misí byť táto živnosť zapísana v ORSR? Vieme sa tomu nejak vyhnúť? Vopred ďakujem za odpovede?
cinky16
19.05.14,08:06
dobry den, ano musite viest PU, my sme sa zapisali do OR taktiez - výkon povolania prevádzkovateľa nákladnej cestnej dopravy este minuleho roku a od 2014 vediem PU
kathy2222
19.05.14,08:37
Ďakujem. A neviete mi povedať podľa akého zákona musím viesť PU? Neviem to nájsť v zákone o učtovníctve.
veronikasad
19.05.14,08:41
§ 9 Zákona o účtovníctve
Účtovné sústavy

(1) Účtovná jednotka je povinná účtovať v sústave podvojného účtovníctva s výnimkou podľa odseku 2.

(2) V sústave jednoduchého účtovníctva môže účtovať
a) podnikateľ, ktorému to umožňuje osobitný predpis, 16)
b) fyzická osoba [§ 1 ods. 1 písm. a) bod 3],
c) občianske združenie, ich organizačné zložky, ktoré majú právnu subjektivitu, organizačné zložky Matice slovenskej, ktoré majú právnu subjektivitu, združenia právnických osôb, spoločenstvá vlastníkov bytov a nebytových priestorov, neinvestičné fondy, poľovnícke organizácie a neziskové organizácie poskytujúce všeobecne prospešné služby; ak nepodnikajú a ak ich príjmy nedosiahli v predchádzajúcom účtovnom období 200 000 eur,
d) cirkev a náboženská spoločnosť, ich orgány a cirkevné inštitúcie, ktoré majú právnu subjektivitu; ak nepodnikajú.

---------
odkaz č. 16
16)§ 37 Obchodného zákonníka v znení zákona č. 600/1992 Zb.
kathy2222
19.05.14,10:16
Lenže z tohoto mi nevyplýva, že mám povinnosť viesť PU. Aj keď som fyzická osoba zapísaná v OR.
veronikasad
19.05.14,10:18
Čítala si aj prvú vetu ? V druhom bode máš výnimky, kedy PU viesť nemusíš.
kathy2222
19.05.14,10:33
Áno čítala som ale neviem či som si to dobre vyložila. Podľa toho ako som to ja pochopila nemusím viesť podvojné učtovníctvo aj keď je to povolenie zapísané v ORSR. Ak sa mýlim tak ma prosím opravte. Už som z toho celá popletená. Veľmi sa chcem tomu vyhnúť pretože máme dosť starostí aj bez preklápania učtovníctva. Ďakujem :-)
kathy2222
20.05.14,08:00
Áno a práve z toho mi vyplýva, že PU viesť nemusíme, či? Prosím opravte ma ak som si to zle vysvetlila. Ďakujem
avalik
20.05.14,08:12
Obchodný zákonník

§ 35

Podnikatelia sú povinní viesť účtovníctvo v rozsahu a spôsobom ustanoveným osobitným zákonom.

§ 36

Podnikatelia zapísaní v obchodnom registri (ďalej len „zapísaní podnikatelia“) účtujú v sústave podvojného účtovníctva o stave a pohybe obchodného majetku a záväzkov, čistého obchodného imania, o nákladoch, výnosoch a zisku alebo strate podniku.

§ 37

(1) Pokiaľ osobitný zákon neustanovuje inak, účtujú podnikatelia, ktorí nie sú zapísaní v obchodnom registri, v sústave jednoduchého účtovníctva o príjmoch a výdavkoch, obchodnom majetku, ako aj o záväzkoch tak, aby bolo možné zistiť čisté obchodné imanie a výsledok hospodárenia.

(2) Podnikatelia, ktorí nie sú zapísaní v obchodnom registri, môžu účtovať namiesto v sústave jednoduchého účtovníctva v sústave podvojného účtovníctva, pokiaľ v nej budú účtovať po celé účtovné obdobie.
kathy2222
20.05.14,08:19
A neexistuje výnimka? :-(
avalik
20.05.14,08:36
Vidíš v § 36 nejakú vynimku?
kathy2222
20.05.14,08:57
Bohužiaľ nie a preto mám z toho hlavu v smútku :-(