K.A.T.K.A
07.04.06,13:06
Je možné zamestnávať v trvalom pracovnom pomere dôchodcu?
Aké povinnosti plynú pre zamestnávateľa a aké pre dôchodcu, pokiaľ by bol zamestnaný v pracovnom pomere? Mal by nárok na dôchodok?
Ďakujem

Aké by bolo najlepšie riešenie? V júli má vypočítaný termín odchodu do dôchodku. Ale chce i naďalej pracovať.
Zita4
07.04.06,11:13
Môže pracovať naďalej aj na dobu neurčitú. Ak bude dôchodcom celý kalendárny rok (od 1.januára), nemá nárok na nezdaniteľnú časť a nebude platiť odvody na invalidné poistenie a poistenie v nezamestnanosti.
V tomto prípade asi bude mať ešte tento rok aj NČ, len od budúceho roka už nie. Dôchodok bude dostávať naďalej v plnej výške a keď prestane zarábať, môže si požiadať o prepočítanie (zvýšenie) dôchodku.
K.A.T.K.A
07.04.06,11:15
a čo od júla do konca roka? všetko tak ako bolo doteraz?
Zita4
07.04.06,14:10
a čo od júla do konca roka? všetko tak ako bolo doteraz?
Nebudeš jej zrážať odvody na invalidné poistenie a poistenie v nezamestnanosti. Dáš jej do daňového vyhlásenia zapísať zmenu, kedy sa stala poberateľkou dôchodku.
nikulik
09.06.06,05:45
Ahojte, poradíte mi niekto? Zamestnávame dôchodcu. V r. 2005 bol zamestnaný na dohodu o VP od augusta do konca roka 2005, čiže 5 mesiacov. A od januára je zamestnaný na TPP. Môže si teraz požiadať o prepočítanie dôchodku?
Ingrid G.
09.06.06,08:08
Ahojte, poradíte mi niekto? Zamestnávame dôchodcu. V r. 2005 bol zamestnaný na dohodu o VP od augusta do konca roka 2005, čiže 5 mesiacov. A od januára je zamestnaný na TPP. Môže si teraz požiadať o prepočítanie dôchodku?

O prepočet dôchodku môže požiadať až ukončí pracovný pomer. Ak som správne pochopila, v roku 2005 mal dohodu, tá síce skončila, ale z dohody sa neodvádza starobné poistenie - príjmy z dohody nemajú vplyv na výšku dôchodku. Z PP sa odvádza starobné poistenie, keď skončí PP zamestnanec dostane evidenčný list dôchodkového poistenia a požiada SP o prepočet dôchodku.
nikulik
09.06.06,08:17
O prepočet dôchodku môže požiadať až ukončí pracovný pomer.

To vážne??? :eek:
ZuzanaP
09.06.06,08:33
Podľa info zo soc. poisťovne: ak majú priznaný dôchodok podľa starého zákona o soc. poistení, môžu požiadať o prehodnotenie aj bez ukončenia PP.

Dôchodcovia, ktorým bol priznaný starobný dôchodok po 01.01.2004 (dúfam, že som sa nepomýlila, povedali po zmene zákona) až po ukončení PP.


Vystavila som im ELDP + potvrdenie, že neboli počas toho a toho obdobia PN.
nikulik
09.06.06,08:52
Ten náš dôchodca je ročník 33 takže v r. 2004 už určite bol dôchodca. Trošku som nepochopila Zuzi tvoj príspevok. Čo to teda znamená ak je ročník 33? Môže si teraz požiadať? Do ELDP by som mu dala VZ od januára do konca mája.
jankasm
09.06.06,08:57
Ten náš dôchodca je ročník 33 takže v r. 2004 už určite bol dôchodca. Trošku som nepochopila Zuzi tvoj príspevok. Čo to teda znamená ak je ročník 33? Môže si teraz požiadať? Do ELDP by som mu dala VZ od januára do konca mája.

Ak mu bol priznaný dôchodok pred 1.1.2004, čo pravdepodbne bol, tak áno, môže si požiadať o prepočítanie dôchodku. Do ELDZ mu zapíšeš obdobie odvtedy, kedy mu ho naposledy prepočítali. Aspoň si myslím, že by to tak malo byť. :p
Ingrid G.
09.06.06,08:59
Zuzana súhlasím, je to tak ako píšeš - ak je dôchodok priznaný podľa starého zákona, môže dôchodca požiadať o prepočet 1x za rok. Ak má dôchodok priznaný podľa nového zákona - prepočet až po skončení PP.

Ale Veronika písala, že mal dôchodca v roku 2005 dohodu a PP od 01/2006. Určite príjem na dohodu neslúži na navýšenie dôchodku, nakoľko sa z dohody neodvádza starobné poistenie. Veď na základe čoho by urobili prepočet? Po skončení dohody sa nevystavuje evidenčný list.

U nás máme zamestnaných niekoľko dôchodcov. Tým, ktorým bol priznaný dôchodok podľa starého zákona dávam každý rok ELDP a oni si dajú žiadosť o prepočet. Tým, ktorým bol dôchodok priznaný podľa nového zákona (majú zmluvu na dobu neurčitú), každý rok do ELDP vypisujem VZ na starobné poistenie a ELDP im dám až po skončení PP. Dohodárom sa ELDP nevystavuje.
Ingrid G.
09.06.06,09:01
Ten náš dôchodca je ročník 33 takže v r. 2004 už určite bol dôchodca. Trošku som nepochopila Zuzi tvoj príspevok. Čo to teda znamená ak je ročník 33? Môže si teraz požiadať? Do ELDP by som mu dala VZ od januára do konca mája.

Ak je ročník 33, dôchodok mu bol priznaný podľa starého zákona, čiže si môže dať žiadosť o prepočet dôchodku za obdobie január - máj 2006. Potrebuje k tomu ELDP. Nárok na prepočet má 1x do roka.
nikulik
09.06.06,09:08
Dobre, takže môže si požiadať aj keď ešte stále pracuje. Ale chcela by som vedieť, čo by ste mi poradili, že kedy by si mal podľa Vás požiadať. Je lepšie na konci roka? Alebo po juni? Kedže väčšinou SP posiela rozhodnutie stale za obdobie od júla do júla.
ZuzanaP
09.06.06,09:19
No jeden náš dôchodca si dával žiadosť prednedávnom, aby mu prerátali ešte pred zvyšovaním dôchodkov. Zamestnaný je od 01.07.2005 a ELDP som mu vystavila za obdobie od 01.07.2005 do apríla 2006.