novobyty
19.05.14,15:02
Dobry den, sme najomnici bytov, ktore zatial patria sukromnikovi a maju prejst na obec. Boli sme upozorneni, ze nemozme malovat vobec ani jednu stenu v byte nafarebno, kedze este mozu prist z fondu byvania na kontrolu. Musim vpustiť tuto kontrolu dnu, resp.ak by stena bola namalovana tak nemusi starostovi tato kontrola prejst??? Dakujem za odpoveď
Tweety
19.05.14,13:04
AK ste nájomníkmi, nemôžete si v byte robiť teda to, čo by ste robili ak by ste boli vlastníkmi. Treba rešpektovať vlastníka.
novobyty
19.05.14,13:08
A co vtom pripade ak sme stenu namalovali? Mozeme dostat pokutu? Ta kontrola fondu byvania nekontroluje len hrube stavby, zabradlia a podobne?
Chobot
19.05.14,13:41
A odkiaľ to máme my vedieť? NEvidíme tvoju nájomnú zmluvu, nevidíme, aké sú pokuty.

Počkaj, uvidíš. Možno žiadna kontrola nebude a tým ani žiadna pokuta. A prinajhoršom to bude pokuta, nikto ťa nezbije.
novobyty
19.05.14,13:44
Bojim sa toho, ze tym,ako sme to namalovali ta kontrola neprejde a neprepisu to na obec. A neviete mi aspon povedat, ci ich musim pustit dnu? Fakt sa dost bojim :-)
Chobot
19.05.14,14:19
TAk ak sa bojíš, tak to premaľuj na bielo. Dve vrstvy by mali zakryť akúkoľvek farbu.
taiko
19.05.14,14:42
musis ich pustit. Nie si majitelom, takze musis majitelovi (staremu, ci novemu) povolit vstup.
A oprav si prosim nazov temy, je velmi zavadzajuci.
Mária27
19.05.14,15:37
Ja si myslím, že je to bežná údržba bytu (§ 687 obč. zákonníka), ktorú robí nájomca. Prenajímateľ je povinný odovzdať nájomcovi byt v stave spôsobilom na riadne užívanie a zabezpečiť nájomcovi plný a nerušený výkon práv spojených s užívaním bytu.

Nejde o zmenu veci, maximálne (pri odovzdávaní bytu inému) môžu žiadať dať vec do pôvodného stavu (§ 667)
novobyty
19.05.14,16:40
Dakujem pekne za odpovede. Starostaa nam najskor povedal ze rok sa byt nema malovat kvoli tomu ze byt, ,schne" co si myslim ze je hlupost kedze novostavba sa po mesiaci kludne malovat moze a potom bol dovod, ze ak budeme od sukromnika lrepisovat ten byt na obec tak v papieroch bude zadana biela stena a realne bude inej farby a z fondu byvania nam to neuznaju.. Neviem cele sa nam to nenezda sme mladi ludia, ktori do toho moc nevidia a nerozumeju, preto si s nami robia co chcu. Uprimne sa uz bojim aj zavesit kvety na balkon kedze este aj upevnovat na zabradlia nic nemozme :-D
Mária27
19.05.14,17:35
ja som tiež dala vymaľovať celý nový byt skôr, ako som sa nasťahovala:)
arizona
19.05.14,19:31
Precitaj si poriadne zmluvu, co tam mate uvedene, ake podmienky.
My mame v najme byt v Anglicku,cez agenturu, tam su dost prisne zmluvy. Tiez sa nemoze dat ina farba na steny,ako povodna biela,nemozu sa robit ziadne upravy,ani len kliniec na stenu sa nemoze pribit a obraz zavesit!
Agentura chodi raz za 1/4 roka na kontroly. Ked najde nedostatky / napr. flak na stene/, tak stanovi termin na opravu. Ak by sa nedodrzal, tak zrusi najomnikovi zmluvu.

Ten byt nie je vas, takze musite pristupit na podmienky, ktore stanovi majitel.