Petka12345
19.05.14,17:08
Tweety
19.05.14,15:11
Myslím.
Katarína75
19.05.14,15:12
je tam zmenaren, ale pred mesiacom sme mali problem platit kartou na pumpe, v restike, ...chceli len hotovost
Chobot
19.05.14,18:38
Petka, nežijeme v komunizme, kedy si na zámenu peňazí potrebovala 3 povolenia. Zoberieš euráče a v Poľsku v najbližšej zmenárni zameníš na Zlote (a je ich tam požehnane, na každom druhom rohu). A väčšina obchodov berie aj eurá, len mám pocit, že je to za nevýhodnejší kurz.
jelalim
19.05.14,19:19
Platit eurami sa neoplati, obchodnik si to prerata kurzom takym, aby zarobil aj na kurzovom prepocte. Krakow je velke mesto v hociktorej banke vymenis peniaze. Osobne by som vymenil iba na zmrzku a kavu a vsetko ostatne platil kartou. Prispevok od Katarina75, sice hovori, ze na benzinke nebrali karty, ale je to podla mna velmi ojedinele. (skor chcela obsluha zarobit na prepocte na eura, tak sa nejak vyhovorili, ak by som mal pochybnosti ci dana benzinka berie karty, pred tankovanim by som isiel zamavat obsluhe pred ocami ci mozem platit s touto kartou). V Polsku som platil aj pollitrovku vody v lahodkach (ale zas to som ja) :)
Stina
20.05.14,04:51
Ahoj, bola som minulý týždeň vo Wisle, ale eurá nebrali. takže som to riešila kartou. Rozhodne sa zastav v zmenárni.
bubkoch
20.05.14,05:00
v polsku zrusili bankomaty ? zmenarne obchadzaj velkym oblukom, jednoducho vyhladaj najblizsi bankomat a mas po probleme ...
aktaK
20.05.14,07:23
tak ludkovia, napisem svoje skusenosti:

do krakova chodíme s rodinou tak 3 - 4 krát do roka na predlzene víkendy - milujeme krakov :)

najviac sa oplatí menit eurá na zloté u kantora, nakolko u nich sa dokonca dá zjednávat - čo v banke je nemožné,

kantor je doslova na kazdom dvadsiatom metri, ale tí v najuzsom centre krakova sú samozrejme najmenej výhodní, preto treba sledovat kurzy uz pred odchodom,
my sa riadime hlavne kurzom u kantora na Karmelickej ul.

http://www.karmelickakantor.pl/

ale zjednavaním sa nám podarilo zlepsit kurz v nas prospech aj dokonca u kantora v Galerii, len uz neviem, ci v Krakovskej alebo Kazimierz, nakolko pred týzdnom, co sme boli, tak sme menili v takto nakupnom centre, nakolko bola nedela a vtedy maju zvacsa pozatvarane...

čo sa týka, platby kreditkou, tak to výjde nevýhodnejsie, nakolko VISA premiena na dolare a tak az na eura, resp. zlote a ten kurz je menej výhodný, ale kreditky berieme so sebou vzdy pre istotu, ak by hotovost nestačila..

raz sme urobili obrovsku chybu, a to ked sme neuvazene vybrali z bankomatu zlote, podotýkam, ze nie z kreditky! a po navrate z výletu ma skoro drblo, ked sme zistili, ze za jednorazovy vyber nam tatrabanka strhla poplatok 10 eur, co sme si samozrejme pred odchodom nezistili,.... pretoze vsetky banky preferuju taky trend, ze treba vyuzivat karty, či kreditky, resp. ich služby, ale že sa to predraží, to nevarujú, to si musí kazdý u svojej banky preverit taketo poplatky, aby potom nebol nemilo prekvapkaný,

opakujem teda, podla mna je najvýhodnejsie vziat so sebou eurá a zmenit ich u kantora...ja uz teraz mám na dalsiu cestu vopred zmenene doma cca do 2000 zlotých :)
taiko
20.05.14,07:44
taku restiku a pumpu by som si zapamatal a nikdy tam uz nesiel
taiko
20.05.14,07:46
Preco by mal menit? Vsak si vyberie z bankomatu, ktory patri bankovej skupine ako jeho banka a bude to mat v kurze aky ma jeho banka.
Indeed
21.05.14,17:04
trochu je to prehnané,žeby sa nedalo platiť kartou na benzinke...
iba ak by to bola nejaká "akože benzínka" s dvoma vydajnými stojanmi niekde na dvore byvaleho JRD,
ano na takej "benzinke" JE problém platiť kartami ,nielen v PL ale aj na SVK,CZ či všade inde
veľké spoločnosti so štandardnými čerpacími stanicami všade v Europe, bežne akceptuju MasterCard dokonca aj v Nemecku a to už je čo povedať

ďalej Poĺsko nie je krajinou menovej eurozony preto za vyber zlotých z bankomatu si banka strhne mastný poplatok, každý skusený turista by o tom mal vedieť,

a myslim si ,že platiť hotovými peniazmi v dnešnej elektronickej dobe je prežitok minulosti

a čo sa týka vymenného kurzu, všetko nad 4,10 PLN za EUR je vyhovujuce
misoft
21.05.14,17:14
Dnešný kurz 4,19 PLN/€
Indeed
21.05.14,17:17
šak toto hutorim,že šicko vecej jak štyri dzešec je dobry kurs, a u Poľsku, by mal buc išče ĺepší kurs,žeby im nošili evriky, ta ne ?
misoft
21.05.14,17:25
Ta tak, jak hutoriš....
bubkoch
21.05.14,17:44
tak napr. TB ma poplatok za vyber z akehokolvek bankomatu KDEKOLVEK vo svete vo vyske poplatku za vyber z cudzeho bankomatu na slovensku, t.j. 1,75€