Silvia123
07.04.06,13:28
Ahojte, môžete mi prosím poradiť? 1. Som F.O., mám zaradenú nehnuteľnosť v ZC 500.000 v majetku, ktorú vyradím do osobného užívania a následne darujem ju inej osobe-nepodnikateľovi. Aké povinnosti vyplývajú z darovania mne a aké tej osobe, ktorej som nehnuteľnosť darovala?-má zaplatiť daň z príjmu za túto darovanú nehnuteľnosť? 2. A ak ukončím podnikanie a všetok ostatný majetok prevediem do osobného užívania a následne ho darujem s.r.o.-čke, ktorú založím? Aké daňové povinnosti mám? 3. Ďalšie vec je, že majetok, ktorý je vyradený z podnikania do osobného užívania, je oslobodený pri predaji až po 5-tich rokoch, chcem vedieť keď mám takto už v osobnom užívaní stroj v hodnote 300000 a predám ho do tých 5-tich rokov napríklad susedovi -nepodnikateľovi napríklad za 1,-Sk. Ako je takáto vec ošetrená, aby ma donútili odviesť tú daň z príjmu v skutočnej ZC?
Dakujeeeeem
renča1
07.04.06,15:33
Ahojte, môžete mi prosím poradiť? 1. Som F.O., mám zaradenú nehnuteľnosť v ZC 500.000 v majetku, ktorú vyradím do osobného užívania a následne darujem ju inej osobe-nepodnikateľovi. Aké povinnosti vyplývajú z darovania mne a aké tej osobe, ktorej som nehnuteľnosť darovala?-má zaplatiť daň z príjmu za túto darovanú nehnuteľnosť? 2. A ak ukončím podnikanie a všetok ostatný majetok prevediem do osobného užívania a následne ho darujem s.r.o.-čke, ktorú založím? Aké daňové povinnosti mám? 3. Ďalšie vec je, že majetok, ktorý je vyradený z podnikania do osobného užívania, je oslobodený pri predaji až po 5-tich rokoch, chcem vedieť keď mám takto už v osobnom užívaní stroj v hodnote 300000 a predám ho do tých 5-tich rokov napríklad susedovi -nepodnikateľovi napríklad za 1,-Sk. Ako je takáto vec ošetrená, aby ma donútili odviesť tú daň z príjmu v skutočnej ZC?
Dakujeeeeem

Moc otázok v jednej téme, budem odpovedať priebežne, ak niekto zbadá chybu prosím opravte ma:
K otázke č.1

Ak FO má zaradený nehnut.majetok a jeho ZC je 500 000,00 následne ju daruje, to znamená nedôjde k vyradeniu majetku do osob.užívania, tak ZC 500 000,00 je nedaňový výdavok podľa § 21 ods. 2 písm.f) zákon o dani z príjmu.
Darovanie nie je predmetom dane u FO, FO-nepodnikateľa vyplývajúce z podľa § 3 ods.2 písm.a) zákon o dani z príjmu. Ak by však z tohto nadobudnutého majetku plynuli príjmy , tak tento majetok už nie je vylúčený z predmetu dane.
Predmetom dane sú aj prijaté dary poskytnuté v súvislosti s výkonom podnikania inej samost.zárobkovej činnosti či prenájmu podľa § 6 . Napr:
živnostník získa darom majetok, ktorý využíva pri svojom podnikaní alebo ho začne využívať neskôr, tak potom tieto príjmy podliehajú zdaneniu.

K otázke č. 2

Ak preradíš majetok do osob.užívania ZC si nemôžeš uplatniť do daňových výdavkoch. V zápätí ju daruješ neplatíš z darovania daň,pretože darovanie nie je predmetom dane. Znova platí, ak s.r.o. začne využívať túto nehnuteľnosť na účely podnikania , tak príjmy plynúce z darovanej veci už podliehaju dani. Pre PO platí § 12 ods.7 zákon o dani z príjmu.

K otázke č.3

Nedoporučovala by som predať stroj, ktorý bol vyradený v ZC 300 000,00 za 1,00 SK. Majetok bol z podnikania vyradený do os.užívania teda ZC sa nemôhla uplatniť do daňových výdavkoch, táto zostatková cena sa uplatní pri predaji. Tento predaj bude podliehať dani podľa § 8 ods.5 písm.c) s odvolávkou na ZC podľa § 25 ods.3 zákon o dani z príjmov. Tu by som predala vyradený majetok aspoň v zostat.cene alebo o čosi nižšej, tento vyradený majetok by som si dala oceniť a podľa toho by som aj predala. Pri predaji sa uplatní daňový výdavok ZC do výšky predaja .:)
domacnost
10.04.06,07:25
Prosím Vás súhlasite aj ostatný s touto odpoveďou, pretože mne sa to akosi nezdá. Je to moc jednoduché, len tak vyradiť majetok darovaním a neplatiť žiadne dane.
Silvia123
10.04.06,08:21
O to mi šlo, chcem aby sa dotyčný vyhol plateniu akýchkoľvek daní, len neviem či to je také jednoduché a nechcem aby platil daň ani ten komu majetok následne daruje (ide o známeho a jeho ex-manželku, ktorej chce časť majetku darovať). Chce zrušiť firmu ako F.O. a založiť s.r.o., ale nechce doň vložiť všetok majetok, ktorý vlastnil ako F.O. . Takže hľadám riešenie -majetok najskôr vyradiť do osobného užívania a potom darovať, alebo priamo darovať, prípadne predať za 1,-Sk alebo podobne..... jednoducho bez daní!
Silvia123
10.04.06,08:25
Ešte podotýkam, že on si nechce na seba nechať napísaný žiaden majetok... časť s.r.o. a časť ex-m.
renča1
10.04.06,08:32
Prosím Vás súhlasite aj ostatný s touto odpoveďou, pretože mne sa to akosi nezdá. Je to moc jednoduché, len tak vyradiť majetok darovaním a neplatiť žiadne dane.

Treba si pozrieť uvedené § a až potom sa "čudovať":)
renča1
10.04.06,08:34
Prosím Vás súhlasite aj ostatný s touto odpoveďou, pretože mne sa to akosi nezdá. Je to moc jednoduché, len tak vyradiť majetok darovaním a neplatiť žiadne dane.

Rada sa nechám od druhých poučiť.:rolleyes:
renča1
10.04.06,08:35
O to mi šlo, chcem aby sa dotyčný vyhol plateniu akýchkoľvek daní, len neviem či to je také jednoduché a nechcem aby platil daň ani ten komu majetok následne daruje (ide o známeho a jeho ex-manželku, ktorej chce časť majetku darovať). Chce zrušiť firmu ako F.O. a založiť s.r.o., ale nechce doň vložiť všetok majetok, ktorý vlastnil ako F.O. . Takže hľadám riešenie -majetok najskôr vyradiť do osobného užívania a potom darovať, alebo priamo darovať, prípadne predať za 1,-Sk alebo podobne..... jednoducho bez daní!

Odpoved je v prvom príspevku. Strávila som nad odpovedou vyše hodiny. Treba si ju prečítať a tiež pozrieť uvedené paragrafy.
Silvia123
10.04.06,09:17
Určite si pozriem a budem rada, keď sa mi to všetko podarí uzavrieť tak ako potrebujem a som rada, že sú na svete ľudia, ktorí sú ochotní pomôcť a poradiť druhým !!! Diky
renča1
10.04.06,09:30
. Takže hľadám riešenie -majetok najskôr vyradiť do osobného užívania a potom darovať, alebo priamo darovať, prípadne predať za 1,-Sk alebo podobne..... jednoducho bez daní!

Je jedno či sa majetok vyradí do os.užívania a potom daruje alebo sa daruje hned bez vyradenia do os.užívania. Daňový dopad bude rovnaký...,ktorý som už uviedla v otázke č.1,2.
renča1
10.04.06,09:32
Ešte podotýkam, že on si nechce na seba nechať napísaný žiaden majetok... časť s.r.o. a časť ex-m.

čo znamená slovo ex-m?