zet7
20.05.14,10:03
Ahojte
chcela by som sa opýtať mám podpísanú dohodu s obcou o náhrade škody a odplate za zriadenie vecného bremena kde sa hovorí o " v prípade výstavby kruhového objazdu uhradiť náhradu škody spôsobenej prekládkou vodovodu a jednorázovú odplatu za zriadenie vecného bremena v prospech Stredoslovenskej vodárenskej spoločnosti a.s. ako budúceho oprávneného z vecného bremena...a teraz mi aj vodárne poslali Zmluvu o zriadení vecného bremena ktorú však nechcem v tom znení podpísať, lebo ja nechcem mať na svojom pozemku vecné bremeno. Dá sa tomu nejako obísť? Ide o verejný vodovod ktorý už vedie cez môj pozemok.
Nemám skúsenosť s tou problematikou, dakujem za Vaše rady
misoft
20.05.14,08:21
Môžeš odmietnuť, ale píšeš, že tam už máš verejný vodovod - teda všeobecne prospešné zariadenie - takže už VB na pozemku máš.
zet7
20.05.14,12:28
to mám, ale zmluvu môžem odmietnúť podpísať? Vieš to iste?
draik
20.05.14,13:01
Vodárne majú nárok na vecné bremeno zo zákona.

§ 21
Vyvlastnenie cudzej nehnuteľnosti
Ak nemožno zriadiť verejný vodovod alebo verejnú kanalizáciu na cudzej nehnuteľnosti prostredníctvom prevodu alebo prechodu vlastníckeho práva alebo práva vecného bremena, možno vo verejnom záujme po-trebnú nehnuteľnosť alebo práva k nej, ak ju nemožno získať dohodou, vyvlastniť podľa všeobecného predpisu.

§ 20
(4) Ak je vlastník nehnuteľnosti v dôsledku výkonu oprávnení prevádzkovateľa alebo z dôvodu určenia pásma ochrany (§ 19) obmedzený v obvyklom užívaní nehnuteľnosti, má právo na primeranú náhradu za nútené obmedzenie užívania nehnuteľnosti. Náhradu môže vlastník nehnuteľnosti uplatniť u vlastníka verejného vodovodu alebo verejnej kanalizácie do jedného roka odo dňa vzniku núteného obmedzenia užívania nehnuteľnosti. Ak vlastník verejného vodovodu alebo verejnej kanalizácie nevyhovie nároku alebo je nečinný, môže vlastník nehnuteľnosti uplatniť svoje právo na súde do šiestich mesiacov odo dňa, keď uplatnil nárok u vlastníka verejného vodovodu alebo verejnej kanalizácie.
misoft
20.05.14,14:41
Vodárne sa len takto kryjú - pretože už VB na pozemok máš dávno, takto ti "ponúkajú" jednorázové "odškodné" v smiešne nízkej sume a majú pokoj. Už viac od nich žiadať nemôžeš - zo zákona totiž môžu kedykoľvek vstúpiť na tvoj pozemok, rozkopať ho, zničiť a nič s tým neurobíš. Majú síce "povinnosť" dať vec do pôvodného stavu, ale ich "pôvodný stav" vyzerá tak, že to zahrnô naspäť zeminou (výkop) a tým to zhaslo. Ak by si podpísala, už nikdy viac by si nemohla žiadať od nich nejaké "odškodné" za zničený pozemok...
Odmietnutie podpisu zmluvy nie je trestné. Je to tvoja slobodná vôľa, oni ti NESMÚ nanucovať niečo, čo je jednostranne pre nich výhodné.
Ja (ak by sa to mňa týkalo) by som to nepodpísal... i tak už pozemok má zníženú hodnotu, čokoľvek vy si chcela na ňom robiť (výkopové práce, stavba a pod.) musíš mať vyjadrenie aj vodárni.

Ak sa časť pozemku pre výstavbu nachádza na okraji parcely - neuvažovať o VB, ale o odpredaji časti pozemku, ale za TRHOVÉ ceny (a vzhľadom k tomu, že tam bude viesť komunikácia, teda verejno prospešné zariadenie - môžeš cenu dvihnúť riadne vysoko).
Mária27
20.05.14,16:31
Náhrada za zákonné vecné bremeno je jednorazová, nárok na ňu sa po troch rokoch premlčí.
Skús dokazovať vyššiu sumu a jednať sa.
Mária27
21.05.14,07:08
tak tu je ešte kratšia doba - ako píše draik