Monika C.
20.05.14,10:43
Mam klienta co kupil odo mna 2 pozemky ako sukromna osoba, v hotovosti.
Nasledne sa tieto pozemky rozparceluju na 4 a ide mu tam ina firma postavit 4 domy, kde to prefinancuje s casti uver s castu hotovost.
Nasledne alebo uz aj pocas vystavby sa budu tieto domy predavat, idu na biznis.
Teraz moja otazka znie co je lepsie robit to ako sukromna osoba kde ruci svojim majetkom alebo to vsetko urobit ako podnikatel.
Co vsetko si vie zaratat ako naklad a z coho vsetkeho mu vznikne povinnost platit ci uz dan ci uz odvody alebo dan z prijmu.
Co je v danom pripade lepsie, co ho menej bude stat na odvodoch a z coho vlastne bude platit nejake poplatky ako sukromna osoba alebo ako podnikatel?

posielam odpoved na nasledovny dopyt z financnej spravy...

Dobry den,

chcel by som Vas poprosit o informaciu:

Nas klient teraz nadobudol vlastnictvo k 2 pozemkom kupnou zmluvou, pricom cena pozemkov bola rozdielna. Chce tam postavit 4 domy za pomoci uveru z banky na vystavbu...pricom ich bude predavat do 1 roka so ziskom. Pozemok sa rozparceluje na 4 parcely tak, ze 1 parcela vznikne na hranici kupenych pozemkov ( teda je tam rozdielna kupna cena).

Ma povinnost v kupnej zmluve ktorou bude predavat uz dom s pozemkom rozdelit kupnu cenu za dom a pozemok? A ak ano ako si moze odpocitat zo zakladu dane kupnu cenu za pozemok, ked ju zaplatil v celku za jeden a bude predavat štyri?

Chce si potom odpocitat aj uver na vystavbu tychto domov. Ako si ma odpocitat zo zakladu dane situaciu, ked faktury platil z casti z uveru a casti zo svojej hotovosti, tak aby nedoslo k dvojitemu odpocitaniu, kedze si odpocita aj uver?
S pozdravom

Dobrý deň,

ak daňovník bude predávať domy s pozemkom ako občan v takom prípade daňovník nemá povinnosť v kúpnej zmluve ktorou bude predávať postavený dom aj s pozemkom, rozdeliť kúpnu cenu za dom a pozemok. Ak bude predávať dom spolu s pozemkom, pri predaji pozemku bude daňovým výdavkom cena pozemku v nadväznosti na m2, pričom sa bude vychádzať z kúpnej ceny pôvodnej parcely.

Pri predaji nie je možné odpočítať úver, poskytnutý na výstavbu domov, je možné odpočítať len úrok z úveru a výdavky preukázateľne vynaložené na obstaranie nehnuteľnosti, uhradené z úveru (alebo z vlastných prostriedkov).


---