dalid
20.05.14,11:39
Ahojte Poraďáci
prosím Vás o pomoc. Dnes už s bývalou partnerkou sme si pred 7-ymi rokmi kúpili psa. Na mestskom úrade je pes registrovaný od začiatku na moje meno, teda aj platím daň za psa ja. Keď mal pes cca 3 roky, dali sme ho čipovať a do preukazu sa zapísalo meno bývalej priateľky (ona s ním bola na čipovaní). Pred rokom sme sa rozišli a psa sme si cca v 1-2týždennom intervale striedali mezi sebou. Nedávno sme sa pohádali a keď som si chcel psa zobrať k sebe, tak mi ho jednoducho už nedala. Včera mi volal pani z oddelania daní, že má u seba žiadosť o zmenu majiteľa psa, čo som zamietol, keďže psa som samozrejme nikomu nepredal!

Kto z nás je vlastne majiteľom psa a základe čoho (akého zákona)?

Ďakujem všetkým za pomoc.. Nejde o to, koľko Oskar stál, veď psíčkari vedia o čom hovorím... :(

Doplnenie - ešte jedna vec - bývalá pracuje v BA, takže pes je ňou iba keď príde domov 1-2x do mesiaca. Inak sa o neho starajú jej rodičia.
osky
20.05.14,09:44
Oskar????
mne sa Oskar stratil....
:-(

radsej sa dako dohodnite,ved ten pes nemoze za to ze ste sa rozisli
dalid
20.05.14,09:46
To je mi ľúto.
Ice dive
20.05.14,09:49
v podstate v zmysle zákona je pes považovaný za vec ako každú inú... t.j. je jedno kto za psa platil daň, je jedno kto psa dal čipovať... podstatné je kto ho financoval pri kúpe... ak bol pes financovaný pol na pol... jediné čo vám zostáva je dohodnúť sa... keďže predaj a rozdelenie peňazí pri psovi ako takom asi veľmi neprichádza do úvahy.... keďže psov sú plné útulky...
arizona
20.05.14,10:10
Podla spravnosti by mal byt majitelom psa ten, na koho je pes registrovany na mestskom urade a kto za neho plati dan.

Ale toto je asi iny problem...mali by ste sa asi dohodnut,ak sa chcete obaja so psom stretavat.

Davnejsie som citala niekde v tlaci, ze sud rozhodoval u rozvedenych manzelov tiez o stretavani so psom /podobne,ako aj starostlivost o deti/. .-)
alaya1
20.05.14,10:41
Pes je podla zakonov SR iba vec, takze majitelom je ten, kto za tuto "vec" zaplatil a ked na to nemate ziaden doklad, tazko dokazat, kto je majitel. Je uplne jedno, na koho je pes registrovany ci na cipe, ci v mestskom registri, ktory sluzi len na zaplatenie dane za psa. Ak by si vsak mal- ak je pes kupovany s PP- od registrovaneho chovatela, kupnu zmluvu na tvoje meno, ak si za neho zaplatil, si jednoznacne majitelom ty. Ak toto nemas, musite sa len dohodnut, alebo posunut vec mediatorovi, ci na sud o urcenie toho, kto je majitelom, co je vsak absurdita. Chudak maly, pendlovat stale tu aj tam. nech to dobrbre dopadne, hlavne v prospech psa.
timotej
20.05.14,11:03
pripomina mi to rozpravku, kde sa dve zeny hadali o ovecku - mudry kral rozhodol, nech ju teda rozrezu na 2 polovicky, a ta zena co tu ovecku naozaj lubila sa jej radsej vzdala, len aby ju nechali nazive. Je len tazko posudit, kto ma vasho psika radsej a ci nejde len o "handrkovanie"
dalid
20.05.14,11:39
No veď práve to... Keby si ho zobrala aspoň zo sebou a teda bol pri nej, tak ešte ako tak - OK. Ale je s ním 4-5 dní do mesiaca.. :(
dalid
20.05.14,11:42
No to vieš, samozrejme že to nie je pes s PP. V takom prípade by sa takéto niečo stať nemohlo. Ten mediátor - dobrý nápad.
alaya1
20.05.14,11:47
neviem, ale tu fotku psa som uz niekde videla, teraz si nespominam, ale ja na to pridem. tak sa dohodnite a bude klud.
dalid
21.05.14,05:17
Môže byť. Dávnejšie som dával túto (alebo podobnú) fotku sem na Poradu :) Myslím, že to bola téma - Starostlivosť o psa.
korela
21.05.14,06:24
Je to zlatý bubáčik.
alaya1
21.05.14,18:13
skor bisonik :)
korela
21.05.14,21:05
však vravím, že bubáčik-bišónik-bubáčik. :-)
MisheliQ
26.05.14,20:36
No pes je vec z toho dôvodu aby sme mali právo ho držať, užívať (nakladať s "plodmi" veci atd) a disponovať s ňou podľa vlastného uváženia v medziach zákona, ale taktiež sa naň vzťahuje zákon o vet.starostlivosti...
Netreba sa nechať odbiť tým, že pes je len vec....toto nám zdôrazňovali na hodinách Základov vet.práva
cocker.ba
30.07.14,12:32
majitelom je ten, na koho je pisana kupno predajna zmluva...pes aj ked je podla nasich drbnutych zakoniv vec, nemoze byt v spoluvlastnictve a potom pri rozchode resp. rozvode sa o neho podelia...registracia na miest..urade nie je dokaz vlastnictva, tym dokazom je zmluva.
arizona
30.07.14,12:44
Suhlasim,ale....kolki majitelia psov maju KP zmluvu? Jedine ak kupuju od nejakeho oficialneho chovatela. Keby mal dalid na toho psa takuto oficialnu zmluvu, tak sa asi nepyta. Ja osobne nepoznam nikoho, kto kupoval psa na zmluvu...
cocker.ba
12.08.14,18:56
no vidis, ja mam 2 psov, oboch z cz a oboch cistokrvnych vystavnych so zmluvou...
kukučka
12.08.14,19:04
Tak ho od tých jej rodičov jednoducho zober, vari ťa neudá za únos, či je toho schopná?