warte
20.05.14,11:55
manzelka otehotnela hned po vs, nepracovala, po prvom dietati sa o 2,5r narodilo druhe, pri nom poberala matersku, nakolko bola pred porodom dnp, teraz ma druhe dieta 1,5r, manzelka je opat tehotna a zaujmalo by ma, ci mozem po narodeni tretieho dietata poberat matersku ako otec, pracujem 3,5r, a z akeho obdobia by mi bola vypocitana suma, pricom manzelka by poberala rodicovsky prispevok na druhe dieta, v case narodenia by malo 2r2m.
vopred dakujem za odpovede....
Xanti
20.05.14,13:26
Nie nie je to možné, môže mať len 1 dávku, jeden rodič. Ak by si ty poberal MD, tak mng. sa musí evidovať na UP, alebo zamestnať sa. A RP nebude dostávať.
avalik
20.05.14,13:38
571/2009 Z. z.Zákon o rodičovskom príspevku a o zmene a doplnení niektorých zákonov

§ 3
Nárok na rodičovský príspevok

(6) Ak je v rodine viac detí podľa § 3 ods. 2, vzniká len jeden nárok na rodičovský príspevok a len jednej oprávnenej osobe určenej podľa ich dohody.

(8) Nárok na rodičovský príspevok nevzniká ani jednej oprávnenej osobe, ak

a) aspoň jedna z nich má nárok na materské16) alebo má nárok na obdobnú dávku ako materské v členskom štáte a suma materského alebo obdobnej dávky ako materské v členskom štáte za celý kalendárny mesiac je vyššia ako suma rodičovského príspevku podľa § 4 ods. 1 a 2 alebo § 4 ods. 3, alebo

b) štát, ktorý nie je členským štátom, vypláca jednej z nich obdobnú dávku ako rodičovský príspevok alebo obdobnú dávku ako materské.16)

info materske http://www.socpoist.sk/materske/1293s

manželka po skončení poberania RP má tieto možnosti:
1. zaevidovať sa na UP - ZP platí štát - § 11 ods. 7 písm. o) zákona o ZP
2. zamestnať sa
3. prihlásiť sa v ZP ako "fyzická osoba, ktorá sa osobne celodenne a riadne stará o dieťa vo veku do šiestich rokov" - platiteľ ZP je štát - § 11 ods. 7 písm. j) zákona o ZP
4. prihlásiť sa v ZP ako samoplatiteľ a platiť zdrav. odvody (56,35 € mesačne) - § 11 ods. 2 zákona o ZP