Peggynka
20.05.14,12:17
Dostala som ponuku na dodatok k nedávno uzavretej zmluve (poistenie domu).Študujem to a nie je mi jasné o čo ide.V dome bývam od r.1980,rodičia vedľa od r.1967 a nikdy sme nemali takúto poistnú udalosť.Dočítala som sa,že sa to netýka záplav ani vody z dažďa-citát:"voda vnikajúca do budovy následkom zvýšenia hladiny podzemnej vody,ktoré nebolo spôsobené povodňou alebo záplavou".S ohľadom na tento článok:
http://www.tvojdom.sk/n/nie-kazda-voda-v-dome-je.aspx
ma zaujíma,či máte niekto skúsenosť s takouto poistnou udalosťou a ako sa to prejavuje.
lujza.j
20.05.14,10:34
Mam pocit ze som o tom citala,ze nevyplatili poistne plnenie....lebo usudili,ze to nebola zaplavova voda.....a poistenie sa tykalo takej vody....aj ked si myslim,ze je to umyselne pripoistenie jednej vody....lebo jedna z druhou ma predsa suvis...
Peggynka
20.05.14,10:51
Veď práve,v tom článku to takto popisujú...uff...zase poistná vychytávka.Je to 8€ ročne,ale ja nemám vo zvyku vyhadzovať peniaze za niečo,čo nepotrebujem.Možno stavbári sa vyjadria,ako sa tá voda dostane cez izolácie.
Ice dive
20.05.14,11:03
jedna vec je spodná voda druhá vec je záplava... v podstate keď sa vylieva rieka dá sa škodám istým spôsobom zabrániť postavením zábran - vriec s pieskom a pod... a pokiaľ sa nebýva v záplavovej oblasti ako je napríklad Devín v BA... tak sa niet veľmi čoho obávať... spodná voda je už trochu horšia vec... nakoľko ak stúpnu hladiny riek stúpa aj spodná voda... t.j. stačí že je v blízkosti domu studňa (čo je horšie, ak je vybudovaná v pivnici domu) a jedného pekného dňa sa môžeš zobudiť do zaplavenej pivnice/domu a pritom sused na druhej strane ulice môže mať sucho - ak je vyššie položený... v podstate takým štandardným príkladom sú zaplavy v 60 rokoch v Bratislave... kde v podstate Petržalku zaplavila spodná voda a nie voda z koryta rieky... ďalšia vec voda preteká cestou najmenšieho odporu, t.j. ak je stavba zaizolovaná môže ju obísť, ak je izolácia dobre spravená, avšak s tým treba rátať pri výstavbe domu, čo však nepredpokladám, že by s udialo, ak o danej oblasti nie je zrejmé, že hladina spodnej vody je vysoko....
Jarka 1
20.05.14,11:08
No nie som stavbár, ale u nás urobili nejaké vyregulovanie t.j. niečo s korytom potoka v meste. Po čase písali v reg. novinách, že ľudia, ktorí bývajú pri potoku sa sťažujú, že majú v pivniciach spodnú vodu. Dovtedy to nikdy nemali. Len jeden dom to nemal, ale ten patril nejakému projektantovi a bol kvalitne zaizolovaný. Ten s takým niečím počítal už pred mnohými rokmi.
lujza.j
20.05.14,11:25
Vies,ale furt to sposobi ta ista voda stupne z dazda....ak su koryta hlboke...tak akoze fajn..nie je v meste vyliate...ale ludom to vyrazi v domoch.....ale to co spominam bolo v case zaplav...
buchač
20.05.14,11:31
Tento dodatok som dostal aj ja .

Takže pekne po poriadku :

1. Niekto študuje ( aj ja som ) , niekto sa ide opýtať priamo k zdroju - ergo JA som tak urobil .

2. Dozvedel som sa , čo som sa dozvedel .

3. Proti povodniam a aj iným udalostiam som poistený v tej základnej poistke . Tento dodatok sa týka viacmenej IBA spodnej vody .
Mne sa to oplatí ...dôvody nešpecifikujem .

4. Nechcem byť protivný ... ale 8 € ROČNE je neskutočne malá suma ...veď je to 0,6666 € mesačne . Za kávu dá jeden viac ...zatiaľ najlacnejšiu som pil za 1,20 € .

5. Skúsenosť ??? Fúúúúha , radšej nestraš . Ono jeden dostane vyplatené poistné , no odstraňovanie tých škôd je už iná káva . Poznám , viem , drbol mi onehdá vodomer ...kúúúa , to bol cvrkot .

6. Splatnosť - akceptovanie zvýšenia som mal určené na 5.5. , takže som zacvakal . O týždeň a celý týždeň sa piesok lial a voda sypala ...Včera som šiel na chalupu s trochu malou dušičkou .
Ale všetko OK .
Peggynka
20.05.14,11:39
To fakt má niekto v pivnici domu studňu?
Peggynka
20.05.14,11:41
Tak je to asi tak - kasírovať a nezaplatiť...A to ešte som sa dočítala,že zaplatia len raz a potom musíš urobiť protiopatrenia,hehe...
Ice dive
20.05.14,15:48
vzdy je to v case zaplav... lebo vody je dostatok... a spodná voda môže zaplaviť barák, aj keď nie je priamo pri vode stačí, ak je trochu nižšie položený... napr. Gabčíkovo má veľkú priehradu, avšak dediny ako Bodíky sú ohrozené nie vodou z koryta rieky, ale spodnou vodou, ktorá môže stúpnuť...
Ice dive
20.05.14,15:51
no sú staré domy, ktoré to takto riešené majú, keďže v časoch keď sa robili nebol vodovod a v zime zvykla studňa zamrznúť... ale nemusí byť studňa na zatopenie, stačí ak je spodná hladina podzemných vôd trochu vyššia.... a je jasné, že to zaplatia len raz... veď poistenie je o náhode a nie o pravidelnosti..."však" poisťovňa zaplatí...
lujza.j
20.05.14,15:54
Ice...ale ukazuje sa, že iné to už nebude.....vieš sú zony, kde sa to dalo čakať...ale do problémov sa dostali aj také čo by si si mysleli, že nikdy.....a poistovne sú také aké aké sú....
Peggynka
20.05.14,16:07
Opýtam sa ako "blondýna".V rieke Poprad,vzdušnou čiarou 150m,spád cca 10m sa valí voda (v Tatrách leje),okolo baráku mám sucho a v pivnici mám vodu? Cez izolácie a betón?To sa mi môže stať? (Nesmej sa mi,hej...) Bo nejde o 8€.
buchač
20.05.14,17:26
Peggy

Teraz sa smiať ??? Neblázni !

Voda a oheň sú nespútaný živel , všetkoj e možné .

Všetko záleží od obhliadky poisťováka a ako sa potom poisťovňa zachová .
Ice dive
20.05.14,19:19
poisťovák pri uzatváraní na to nepríde.... tiež povie čo chce dotyčný počuť... podstatná je povodňová mapa, výšky stlpca spodnej vody... či si alebo nie si na kopci a pod... trebárs opýtať sa susedov, čo bývajú už roky na danej ulici či mali problém so spodnou vodou alebo nie... to je najistejšie poradenstvo na mieste a z rád a skúseností miestnych....
Peggynka
20.05.14,19:23
Nikto tu o tom nechyroval,ani najstarší obyvatelia.Skôr mi to príde,že vo svetle udalostí posledných dní je to taký marketingový ťah,lebo tá citácia vylučuje súvis s povodňami a záplavami.Tak kedy sa ešte zvýši hladina spodnej vody?
Ice dive
21.05.14,05:12
hladina spodnej vody sa zvyšuje zväčša na jar, keď sa topia v horách snehy, alebo je zvýšený počet zrážok... vidíš to aj na riekach a jazerách... že občas majú vodnú hladinu vysoko, inokedy môže byť nízko... ledva po kolená:-))
buchač
21.05.14,05:27
Pegy

Pozri ,ja osobne nikdy nikoho nejak nepresvedčujem . Dám nejaký argument a každý nech sa zachová podľa seba .
Ty vravíš , že nik nechyroval . Veď v poriadku , možno ani dlho nik nezažije vo vašej lokalite .

V tej mojej sa spodná voda občas zdvihne . Tie základy chalupy ??? Pred vyše 100 rokmi nebol taký matroš k dispo ako je teraz .
Po zime a na jar je studňa plná a spodná voda tiež môže zapracovať .

Takže ako vravím , mne sa tá poistka proste oplatí a preto neriešim .
Peggynka
21.05.14,05:31
Veď v pohode,len mne keď niečo vŕta v hlave,no...Vieš,ja mám problém porozumieť jazyku poisťovákov a hlavne,keď oni niečo vysvetlia,to sú reči,ale v tomto odvetví platí to,čo je na zmluve,nie JPP.
Ukradnú ti bicykel z balkóna na treťom poschodí a páchateľ neprekonal prekážku?
Vyšplhal a s lanami ho dal dole,nedostali nič.Takže tak...
ninka24
21.05.14,07:45
Spodna voda, je veru v celku jav "zaujimavy". Byvam na kopci, zahradou nam preteka potok a mame tam aj studnu - su pod urovnou nasej pivnice par metrov a veru ak pretrvavaju intenzivne dazde, spodna voda v pivnici preraza cez platnu - plavame! Ale susedia, ktory byvaju pod nami - nizzsie, vodu v pivnici nikdy nemali!
Katy a R
21.05.14,08:45
ja by som povedala, že všetko záleží od toho, čo konkrétne tá poistka pokrýva - až potom od obhliadky ;)
To, že jedna poisťovňa "spodnú vodu" nepoisťuje, alebo že na to treba dodatok (aj 9 eur navyše) ešte neznamená, že to tak majú všetky ... :)