rashelinka
20.05.14,12:41
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť v jednej veci. Sme menšia firma a dlhodobo spolupracujeme s viacerými živnostníkmi, ktorých predmet podnikania sa ale prekrýva s predmetom podnikania našej firmy. Živnostníci používajú naše priestory a zariadenia na prácu. Chceli sme to mať zmluvne podložené (uzavrieť s nimi zmluvy o dielo), aby neboli nejaké problémy a neboli sme obvinení zo skrytého zamestnávania, ale zistila som, že práve to bude asi problém. Takže otázka znie: Je lepšie uzavrieť so živnostníkmi zmluvy o dielo, s tým, že sa budú zhodovať predmety činnosti podnikania? Alebo je lepšie nechať to tak a spolupracovať s nimi naďalej bez zmluvy bez toho, aby nám z toho vyplynuli nejaké problémy? Prípadne existuje ešte nejaké tretie riešenie okrem toho, aby sme ich zamestnali? Vopred ďakujem za Vaše odpovede.
mondes
20.05.14,10:55
Ak pracujú vo Vašich priestoroch a využívajú Vaše pracovné náradie, tak sú to typické znaky pracovnoprávneho vzťahu. Samozrejme,je to pre Vás výhodné, menej papierovačiek. Ale nie je to správne. Buď uzavrite s nimi zmluvy o dielo, alebo aspoň urobte objednávku prác na každého živnostníka, kde bude dojednaná cena za vykonanú prácu, popr. na hodinu, druh práce a dátum, dokedy je objednávka platná, napr. do 31.12.2014.
jslancik
20.05.14,10:57
presne to som jej chcel napísať - typický príklad skrytého zamestnávania...